Toronto, ON

District 2 I/N Regional Tournament Overalls

Jan 03, 2020 - Jan 05, 2020

Click here for Masterpoint Winners List
Players

0-100 Pairs - 24.0 Tables

11:00 AM

MPsABCNamesScore
3.97111Fred Warren - Britta Barnes Toronto, ON68.45%
1.2655Ann Kristoffy - Theresa McLeod Toronto, ON60.12%
2.2333Rob Pope Toronto, ON; Nicholas Schneider Pickering, ON60.84%
0.535Anne Gouinlock - Beth Richmond Toronto, ON54.08%
1.024Anne Levin North York, ON; Denise Hummel Thornhill, ON54.46%
0.906Paul Joseph Thornhill, ON; Brian Harrison Toronto, ON59.01%
1.286Eleanor Tegler-Gibson Mississauga, ON; Audrey Farrell Oakville, ON59.52%
1.6744Dena Vander Doelen - Eileen Elkeer Toronto, ON60.38%
0.953Donna Visentin Toronto, ON; Francie Gattie Mississauga, ON55.06%
1.262Robert Mutton - Lynn Mutton Ancaster, ON56.33%
2.9822Karin Ahermaa - Winnifred Brown Toronto, ON62.20%

0-20 Pairs - 6.5 Tables

11:00 AM

MPsABCNamesScore
1.59111Alex Deng - Victor Wei Kitchener, ON66.67%
0.67444Jeremy Painting - Bunne Painting Mississauga, ON53.33%
1.19222Brian Metcalfe; Roman Brenner Toronto, ON63.33%
0.89333Elizabeth Rawlins Toronto, ON; Mickey Mehal Etobicoke, ON59.05%
0.5055Gary Figueira - Shelley Alton Toronto, ON50.95%

Gold Rush Pairs - 57.0 Tables

3:30 PM

MPs742NamesScore
2.2317/1815/16Barry Spinner Hamilton, ON; Gordon Fickley Burlington, ON184.00
1.0827/2911/12Jeanette Hnatiuk Brampton, ON; Hugh Pilkington Etobicoke, ON180.00
1.1124/26Nora Guinane - Lynne Dunsmuir Toronto, ON181.00
2.6310105Anne Carter - Craig Carter Toronto, ON190.00
3.6277Linda Tindall - Suzanne Ryan Kingston, ON196.57
2.89994Michael Kirsh Mississauga, ON; Geoffrey Strowger North York, ON192.43
2.3211/12Dianne Morrison Willowdale, ON; Ron Cannata Toronto, ON187.50
8.14331Rachael Sun Waterloo, ON; Sharon Mi Mississauga, ON203.00
1.8114/1613/14Roy Wiseman Brampton, ON; Barbara Dance Toronto, ON184.50
3.76883Ann Lapchinski St Thomas, ON; Rick Jordan London, ON196.21
6.1044Tom Traves - Asit Nundy Toronto, ON202.50
2.1413126Linda Brent Toronto, ON; Zohreh Kamalvand North York, ON186.00
1.53222010Judi Healy - Lyn Cowan Toronto, ON183.43
1.0727/29Larry Mogelonsky - Dale Jeffries Toronto, ON180.00
2.3211/1211Walter Grondin Burlington, ON; Fred Moshenko Oakville, ON187.50
10.8522Robert Walker Kincardine, ON; Ted Kennedy Port Elgin, ON204.50
1.5824/2622/23James Aylward Toronto, ON; Derek Greenwell London, ON181.00
2.0014/1613/147Utpal Patel - Julie Wood Toronto, ON184.50
4.1366Lee Stem - Laima Stem Mississauga, ON198.50
1.1327/2911/12Sandra Sarner - Jenny Ginder Toronto, ON180.00
2.2217/1815/168Glen Davison - David Kitchen Toronto, ON184.00
14.4711Hugh Laurence - Michael Krashinsky Toronto, ON212.00
5.02552Garrett Liu - Hao Li Oakville, ON200.50
2.0424/2622/23Carol Clements Stouffville, ON; Gail Pimm Uxbridge, ON181.00
1.6119/2117/199Lynn Michael-Burke Toronto, ON; Charles McLeod Etobicoke, ON183.50
1.8114/16Jane Stephenson - Jessie Riley Toronto, ON184.50
2.0719/2117/19Carol Gordon - Doug Gordon Stouffville, ON183.50
2.0219/2117/19Miriam Kerbel Vaughan, ON; Bina Anand Thornhill, ON183.50
1.452321William Enright Eganville, ON; Judith Hill Petawawa, ON182.00

0-100 Pairs - 17.0 Tables

3:30 PM

MPsABCNamesScore
3.151Cameron Clarke - Maureen Clarke Ancaster, ON60.80%
2.65311Robert Mutton - Lynn Mutton Ancaster, ON57.91%
2.362Heather Farrugia - Michael Farrugia Toronto, ON57.95%
0.746Jane Yates Aurora, ON; Dieter Gamm Thornhill, ON56.42%
1.9942Rob Pope Toronto, ON; Nicholas Schneider Pickering, ON57.65%
0.634Bruce Richards Oakville, ON; Catherine Colburn Mississauga, ON55.91%
1.1252Lola Skelton - Ann Sullivan Toronto, ON56.67%
1.1264Jill Gray - Kathryn Jensen Toronto, ON57.48%
1.4953Marlene Greey St John's, NL; Gay Gooderham Toronto, ON57.57%
0.843Sharon Rodkin Ajax, ON; Phyllis McElroy Toronto, ON56.25%

0-100 Pairs - 27.5 Tables

11:00 AM

MPsABCNamesScore
3.3222Michael Young Oakville, ON; Janet Philipp Mississauga, ON68.11%
2.4933Susan Maddick - Mary Psaila Toronto, ON67.64%
1.96441Utpal Patel - Cinzia Vettese Toronto, ON63.44%
1.103Donna Visentin Toronto, ON; Francie Gattie Mississauga, ON56.42%
0.834Elizabeth Kohl Toronto, ON; John Cheng54.17%
1.472Linda Roswell Brantford, ON; Jane Field Paris, ON57.88%
1.5255Tibor Szekely - Judith Szekely Toronto, ON60.98%
1.0666Kate Johnson - David Coombs Toronto, ON60.35%
0.476Andrew Hood - Go Soesilowati Toronto, ON50.39%
4.4311Philip Coulter - Elizabeth Mistele Willowdale, ON70.20%
0.625Eric Qiu Whitby, ON; Terra Xiao Markham, ON54.06%

0-20 Pairs - 4.5 Tables

11:00 AM

MPsABCNamesScore
0.653/43/43/4Roman Brenner Toronto, ON; Brian Metcalfe53.13%
0.653/43/43/4Joe Stigler - Mike Babin53.13%
1.31111Elizabeth Rawlins Toronto, ON; Mickey Mehal Etobicoke, ON60.42%
0.98222Linda Aldridge Toronto, ON; Virginia Simone Etobicoke, ON54.17%

Compact KO Teams 1 - 6.0 Tables

11:00 AM

MPsRankNames
2.171Luci McEachern - Jenny Mercer - Shirley Leong - Daniel Boon Toronto, ON
1.522Holly Kee Etobicoke, ON; Margaret Roberts - Craig Ellis North York, ON; David Ellis Toronto, ON

Gold Rush Pairs - 53.0 Tables

3:30 PM

MPs742NamesScore
1.2424/2510/11Lorne Yacyshyn Fort Erie, ON; Edward Swanston Etobicoke, ON180.50
1.682119Mike Hogan Acton, ON; Dennis Kolody Mississauga, ON183.00
1.6122209David Kent - Kathleen Kent Bracebridge, ON182.50
1.781413Tom Traves - Asit Nundy Toronto, ON195.00
13.3211Robert Walker Kincardine, ON; Ted Kennedy Port Elgin, ON218.50
8.742/32/3Amy Yin Mississauga, ON; Yale Zhong Oakville, ON208.50
1.901312Ilkka Kakkanen Mississauga, ON; Suzy Zaslavsky Toronto, ON197.00
8.742/32/3Jerzy Zakrzewski Burlington, ON; Maria Szyjkowski Etobicoke, ON208.50
1.3013David Kitchen Toronto, ON; Charles McLeod Etobicoke, ON179.50
1.7718177Gail Znebel - Susan Barreto Mississauga, ON185.50
3.668/118/112/5David Tubb - Cathy Tubb Stouffville, ON198.00
7.076/76/71Carol Lee Toronto, ON; Ka Lun Tam East York, ON199.00
3.668/118/112/5Glen Findlay Hamilton, ON; Chris McDonald Stoney Creek, ON198.00
3.668/118/112/5Anne Carter - Craig Carter Toronto, ON198.00
4.4455Janine Higgins London, ON; Sum Tang Mississauga, ON200.50
1.3912Michael Kirsh - Randi Grant Mississauga, ON180.00
5.6244Dale Jeffries - Larry Mogelonsky Toronto, ON202.50
1.2424/2510/11Peter Joel - Joan Joel Toronto, ON180.50
1.5719188Beata Majchrzak-Kita - Andrew Kita Scarborough, ON184.50
3.576/76/7Sandy Graham Kitchener, ON; Mary McClelland Waterloo, ON199.00
2.0512Arthur Aronson Renfrew, PA; Lois Porter Zelienople, PA197.50
1.182321Renee Robertson - Judy Darke Brampton, ON182.00
3.668/118/112/5Ann Lapchinski St Thomas, ON; Rick Jordan London, ON198.00
1.671514Jennifer Thompson - Sheila Robinson Toronto, ON190.00
1.6820Alan Huttung Lam Scarborough, ON; Huaiming Zhou Toronto, ON183.50
1.781716Ralph Lavallee Brampton, ON; Andy Potovszky Meaford, ON188.00
2.0216156Jay Hamann - Rory Ryan Mississauga, ON189.50

0-100 Pairs - 18.5 Tables

3:30 PM

MPsABCNamesScore
1.075Virginia Minnaar - Sheryn Posen Toronto, ON61.91%
1.90333Matthew Sharp Ottawa, ON; Katie Sharp64.29%
1.43444Jim Aston Minden, ON; David Aston London, ON62.20%
0.786Ted Sharp - Sheila Sharp60.71%
1.1165Michael Young Oakville, ON; Janet Philipp Mississauga, ON61.31%
3.38111Maria Pantalone Toronto, ON; Erna Klimovic Etobicoke, ON66.92%
2.54222Utpal Patel - Cinzia Vettese Toronto, ON65.62%

Bracketed Gold Rush Swiss Teams 1 - 8.0 Tables

11:00 AM

MPsRankNamesScore
2.843/4Arthur Aronson Renfrew, PA; Lois Porter Zelienople, PA; Jessie Riley - Jane Stephenson Toronto, ON107.00
5.761Luci McEachern - Jenny Mercer - Daniel Boon - Shirley Leong Toronto, ON154.00
4.322Harvey Kochberg - Suzanne Lofft - Ron Cannata Toronto, ON; Dianne Morrison Willowdale, ON124.00
2.843/4Gail Pimm Uxbridge, ON; Carol Clements Stouffville, ON; Frank Henriques Bradford, ON; Suzanne Nunn Newmarket, ON107.00

Bracketed Gold Rush Swiss Teams 2 - 8.0 Tables

11:00 AM

MPsRankNamesScore
5.141Robert Innes Hamilton, ON; Anton Zuraw Dundas, ON; Linda Granholm Ancaster, ON; Betty Robertson Burlington, ON147.00
3.862Paul Latimer - Jake Liu Waterloo, ON; John Hanemaayer Baden, ON; Sandy Graham Kitchener, ON143.00
2.893Sterling Zeran - Bonnie Zeran Lakefield, ON; Betty McIver - Josette Arassus Kingston, ON126.00

Bracketed Gold Rush Swiss Teams 3 - 8.0 Tables

11:00 AM

MPsRankNamesScore
2.483Robert Walker Kincardine, ON; Ted Kennedy Port Elgin, ON; George Malon - Susan Malon Waterloo, ON119.00
3.312Carol Ann Shipton - Patricia Rees - Catherine Szebeny - Sandra Duncan Toronto, ON123.00
4.411Doug Gordon - Carol Gordon Stouffville, ON; Elizabeth Rideout Hamilton, ON; Robert Dickinson Burlington, ON135.00

Bracketed Gold Rush Swiss Teams 4 - 8.0 Tables

11:00 AM

MPsRankNamesScore
3.061Barbara Markman - Amina Hafez - Myrtle Herzenberg Toronto, ON; Sandra Chin North York, ON160.00
2.302Nancy Jarvie Aurora, ON; Sally Carter Stouffville, ON; Lynn Schmidt - Preben Schmidt Newmarket, ON121.00
1.723Sue Moses - Judy Beauchamp Kitchener, ON; Brenda Semple - Sandy Lee Waterloo, ON111.00

Bracketed Gold Rush Swiss Teams 5 - 8.0 Tables

11:00 AM

MPsRankNamesScore
2.042Luigi Giammarco Oakville, ON; Eleanor Tegler-Gibson Mississauga, ON; Sara Budworth Burlington, ON; Peter Rival Ancaster, ON130.00
2.721Ron Nicksy - Eric Pinto - Ingrid D'Souza Mississauga, ON; Dieter Gamm Thornhill, ON184.00
1.533Linda Brent - Eleanor Somerleigh - Hollis Brent Toronto, ON; Zohreh Kamalvand North York, ON105.00