Minot, ND

Joanne Larson Memorial Minot Sectional Tournament Tournament Overalls

Sep 27, 2019 - Sep 29, 2019

Click here for Masterpoint Winners List
Players

Friday Aft Open Pairs - 8.0 Tables

1:00 PM

MPsABCNamesScore
1.5522Caroleene Jorgensen - Joyce Gerhardt Bismarck, ND52.98%
0.874Dahl Cannons Bottineau, ND; Rita Wilhelmi Bullhead City, AZ49.11%
2.323Linda Webb - Frank Knier Fargo, ND58.93%
1.1633Bertha Wald - Donna Demory Minot, ND50.00%
2.06411Particia Shepard - Gloria Sorenson Minot, ND56.85%
1.315Mark Hanlon - Brady Lotridge Bismarck, ND56.55%
4.131Claire Jones - Cal McLeod Regina, SK60.71%
3.102Lorna Nordlinder Minot, ND; Rick Gaucher Regina, SK59.52%

Friday Aft B-A-M - 8.0 Tables

1:00 PM

MPsABCNamesScore
2.722Lorna Nordlinder Minot, ND; Rick Gaucher Regina, SK; Jay Olson Eagan, MN; Rosie Vanek Gardner, ND14.50
1.793/41/21/2Dahl Cannons Bottineau, ND; Rita Wilhelmi Bullhead City, AZ; Particia Shepard - Gloria Sorenson Minot, ND12.50
3.631Linda Webb - Frank Knier Fargo, ND; Mark Hanlon - Brady Lotridge Bismarck, ND17.00
1.793/41/21/2Bertha Wald - Donna Demory Minot, ND; Joyce Gerhardt - Caroleene Jorgensen Bismarck, ND12.50

Friday Eve IMP Pairs - 8.0 Tables

7:00 PM

MPsABCNamesScore
1.1732Elaine Thompson Grafton, ND; Carol Larson Stephen, MN6.00
4.13111Jenelle Krueger - Vicky Campbell Minot, ND40.33
1.315Linda Webb - Frank Knier Fargo, ND23.50
1.744Rick Gaucher - Claire Jones Regina, SK24.67
3.102Lorna Nordlinder Minot, ND; Cal McLeod Regina, SK26.67
2.3232Linda Wade - Helen Frost Minot, ND25.83

Saturday Morn Pairs - 11.0 Tables

9:30 AM

MPsABCNamesScore
2.034Mark Hanft - Naomi Paasch Fargo, ND58.80%
2.71311Dahl Cannons Bottineau, ND; Rita Wilhelmi Bullhead City, AZ59.95%
1.4032Laurie Massey Dickinson, ND; Linda Haider Minot, ND55.09%
4.811Rick Gaucher - Cal McLeod Regina, SK62.04%
0.9553Karen Leier - Linda Luedke Minot, ND50.00%
1.8662Rosie Vanek Gardner, ND; John Juba Mandan, ND56.48%
1.525Lorna Nordlinder Minot, ND; Claire Jones Regina, SK58.56%
1.054Linda Wade - Jackie Lamont Minot, ND53.01%
3.612Mark Hanlon - Brady Lotridge Bismarck, ND60.65%

Saturday Morn B-A-M - 11.0 Tables

9:30 AM

MPsABCNamesScore
1.552Laurie Massey Dickinson, ND; Linda Haider Minot, ND; Rodney Melby - Ernest Godfread Bismarck, ND12.00
1.023/4Gloria Sorenson - Particia Shepard - Donna Demory - Bertha Wald Minot, ND11.50
4.241Lorna Nordlinder Minot, ND; Claire Jones - Rick Gaucher - Cal McLeod Regina, SK16.50
1.794Jay Olson Eagan, MN; Wayne Mattern Bismarck, ND; Naomi Paasch - Mark Hanft Fargo, ND14.00
3.182Mark Hanlon - Brady Lotridge Bismarck, ND; Linda Webb - Frank Knier Fargo, ND15.50
2.0611Dahl Cannons Bottineau, ND; Rita Wilhelmi Bullhead City, AZ; Karen Leier - Linda Luedke Minot, ND13.50
2.393Betty Tweten Minot, ND; Sherry Leslie Burlington, ND; Rosie Vanek Gardner, ND; John Juba Mandan, ND15.00
1.023/4Don Keyes - Terry Henderson Clearwater, FL; Linda Wade - Jackie Lamont Minot, ND11.50

Saturday Aft Pairs - 10.5 Tables

1:30 PM

MPsABCNamesScore
1.6841Caroleene Jorgensen - Joyce Gerhardt Bismarck, ND53.17%
0.953Rita Wilhelmi Bullhead City, AZ; Dahl Cannons Bottineau, ND46.48%
1.3263Jackie Lamont - Linda Wade Minot, ND54.62%
4.811Mark Hanlon - Brady Lotridge Bismarck, ND61.80%
3.6121Toni Pickerel Minot, ND; Neta Lee Scottsdale, AZ61.36%
2.7132Terry Henderson - Don Keyes Clearwater, FL60.75%
1.695Cal McLeod - Claire Jones Regina, SK57.56%
1.2652Laurie Massey Dickinson, ND; Linda Haider Minot, ND48.60%
2.034Lorna Nordlinder Minot, ND; Rick Gaucher Regina, SK59.56%

Bracketed Swiss Teams 1 - 4.0 Tables

9:30 AM

MPsRankNamesScore
10.541Lorna Nordlinder Minot, ND; Cal McLeod - Claire Jones - Rick Gaucher Regina, SK; Mark Hanlon Bismarck, ND86.00
7.912Frank Knier - Naomi Paasch - Mark Hanft - Linda Webb Fargo, ND75.00

Bracketed Swiss Teams 1 - 6.0 Tables

9:30 AM

MPsRankNamesScore
4.412Brenda Johnson - Dee Gunsch - Ernest Godfread - Rodney Melby Bismarck, ND64.00
5.881Dahl Cannons Bottineau, ND; Jenelle Krueger - Helen Frost Minot, ND; Rita Wilhelmi Bullhead City, AZ67.00