Rochester, MN

Rochester Med City Tournament Overalls

Sep 24, 2019 - Sep 29, 2019

Click here for Masterpoint Winners List
Players

I/N Pairs 0-200 MPs - 4.5 Tables

1:30 PM

MPsABCNamesScore
1.1422John Rethlefsen - Christopher Carroll Winona, MN47.63%
0.784Marilyn Pierce - Gerald Pierce Eau Claire, WI49.21%
1.86111Tom Adams - Mary Pat Adams Rochester, MN60.32%
1.053David Griffin - Donna Griffin Duluth, MN56.25%
1.402Sharlene Owens Chatfield, MN; Mary Foss Lake City, MN57.14%

(Tue-Sat) Afternoon Side Pairs - 4.0 Tables

1:30 PM

MPsABCNamesScore
1.9922Paul Becka Minneapolis, MN; Jim Larsen Mound, MN60.42%
2.6511Darlene Anderson New Brighton, MN; Dan Lubich Woodbury, MN61.81%
1.493Linda Fess - Ronald Fess Rochester, MN50.00%
1.493Grant Boadwine Preston, MN; Lance Chamberlain Rochester, MN58.33%

Dakota Open Pairs - 11.0 Tables

7:00 PM

MPsABCNamesScore
6.275Sharon Anderson - Roger Anderson Eagan, MN56.37
4.8121Mary Doyle - Sharon Lindgren Lincoln, NE46.76
6.4161Carole Mataya - Arnold Fockler Rochester, MN55.68
7.944Roark Johnson Edina, MN; Chuck Cummins Bloomington, MN57.41
14.112Barry Purrington Eagan, MN; Michael Cassel Roseville, MN60.77
3.0842Gloria Georger - Ann Van Ryn Rochester, MN45.60
10.583Stephen Jackson - Susan Jackson Roseville, MN59.49
3.613Jean Friedrich Des Moines, IA; Elaine Olson Pleasant Hill, IA45.95
18.811Paolo Ranaldi Eau Claire, WI; Lee Prellwitz Ripon, WI63.20
2.313Sandy Nelson Minneapolis, MN; Jane Trahms Eden Prairie, MN44.22

Winona Gold Rush Pairs - 18.0 Tables

7:00 PM

MPsDEFNamesScore
1.456Mark Prochazka - Patricia McCleese Rochester, MN53.47
1.714Maureen Busta New Hampton, IA; Patricia Boe Cedar Falls, IA54.17
1.425Rita Mills Little Canada, MN; Linda Enrooth Saint Paul, MN53.96
2.145Patricia Baker Shoreview, MN; Diane Albrecht Hopkins, MN57.29
2.479Renee Smith Chester, IA; David Ruen Mason City, IA55.00
1.758Richard Estry - John Ryder Rochester, MN55.70
4.8221Janet Erie - Cynthia Heins Rochester, MN59.65
1.846Sherri Browne Roseville, MN; David Newhall Mahtomedi, MN56.18
2.281Daniel Lyste - Dawn Lyste Grand Forks, ND47.92
1.712Pete Peterson Osceola, WI; Victoria Jacobson Oakdale, MN47.43
3.623Susan Knauss - Roger Knauss Rockville, MN59.24
6.431Steve Bohnenblust Mound, MN; William Anderson Mankato, MN61.11
2.9642John Woog - Ed Prosser Rochester, MN58.06
2.2273Thomas Botten Prior Lake, MN; Reid Shaw Wayzata, MN55.77

Tue Eve Pair/Team(P) - 3.5 Tables

7:00 PM

MPsABCNamesScore
2.3033Michele Grindal Minneapolis, MN; Keith Thompson Saint Paul, MN51.25%
3.0622Leon Blackwell Egan, SD; Grant Boadwine Preston, MN52.50%
4.0811Mary Lemmons Saint Paul, MN; Barb Zipoy Bloomington, MN53.75%

Okaman Bracketed Swiss Teams 1 - 8.0 Tables

9:00 AM

MPsRankNamesScore
9.522Barb Zipoy Bloomington, MN; Mary Lemmons Saint Paul, MN; Cindy Moat Lakeville, MN; Ann House Minneapolis, MN81.00
12.691David Collins Fridley, MN; Ronald DeHarpporte Minneapolis, MN; Peg Waller Edina, MN; Harry Sapienza Minnetonka, MN91.00
7.143Roark Johnson Edina, MN; Gregg Van Dyke Key Largo, FL; Chuck Cummins Bloomington, MN; Carol Buhlman Eau Galle, WI78.00

Okaman Bracketed Swiss Teams 2 - 7.0 Tables

9:00 AM

MPsRankNamesScore
6.421Richard Estry - Alan Larson - John Ryder Rochester, MN; Nathan Pike Northfield, MN85.00
3.613Joyce Lewis - Michael Salscheider Rochester, MN; Becky Hamilton Wabasha, MN; Joyce Woodworth Winona, MN75.00
4.822Gloria Georger - Robert Roediger - Ann Van Ryn Rochester, MN; Christine Greenberg Byron, MN83.00

(Wed-Sat) Morning Side Pairs - 3.0 Tables

9:00 AM

MPsABCNamesScore
1.85222Anne Hajek Sioux Falls, SD; Daniel Thompson Egan, SD55.00%
2.46111Pushpa Prakash - Joan Akin Rochester, MN56.00%

(Tue-Wed) Red Wing Knockout 1 - 9.0 Tables

1:30 PM

MPsRankNames
12.852Marshall Blizzard Minneapolis, MN; David Monson - Carol Mahoney Rochester, MN; Judy Hansen Eagan, MN
18.351Warren Nelson Cloquet, MN; William Voedisch Marine, MN; Larry Uttley Duluth, MN; Dennis Cerkvenik Minnetonka, MN
8.263Mardi Deml - Henry Thibault La Crosse, WI; Laurie Gabrielson - Fred Ahlstrom Onalaska, WI
6.424Wayne Reynolds Clearwater, MN; Paul Sitz Ramsey, MN; James Schnepf - Connie Nelson Avon, MN

(Tue-Sat) Afternoon Side Pairs - 3.0 Tables

1:30 PM

MPsABCNamesScore
1.852Thomas Smith - Rita Xistris Plymouth, MN57.00%
2.461Ann Nordeng - Richard Nordeng Waunakee, WI60.00%

Wabasha Choice Open Pairs - 16.0 Tables

7:00 PM

MPsABCNamesScore
6.5833Arnold Fockler Rochester, MN; Rodney Morlock Stewartville, MN57.19
14.033Sharon Anderson - Roger Anderson Eagan, MN58.76
3.9054Jane Trahms Eden Prairie, MN; Sandy Nelson Minneapolis, MN51.61
10.524Greg Caucutt - Carole Mataya Rochester, MN58.29
24.941Paolo Ranaldi Eau Claire, WI; Lee Prellwitz Ripon, WI63.10
8.77622Robert Nellis - Anne Nellis Independence, MO57.96
3.346Jill Flader Saint Paul, MN; Joel Kramer Minneapolis, MN50.46
5.548Stephen Jackson - Susan Jackson Roseville, MN57.70
18.712Terry Beckman - Kathy Beckman Brooklyn Park, MN60.94
4.934Elaine Olson Pleasant Hill, IA; Jean Friedrich Des Moines, IA54.48
2.185Michael Rickus Newport, OR; David Gustafson Stillwater, MN48.56
6.247Richard Whitsitt - Will Engel Rockford, IL57.77
11.69511Joseph Toce - Ted Peck La Crosse, WI58.20

Owatonna Choice Gold Rush Pairs - 23.5 Tables

7:00 PM

MPs7BCNamesScore
1.569Joseph Kivel Apple Valley, MN; Jerry Bartlett Lindstrom, MN55.26
1.9012Jack Huie Minneapolis, MN; Reid Shaw Wayzata, MN53.90
1.5010Kay Provine Saint Paul, MN; James Peterson Edina, MN54.81
3.55821Janet Erie - Terry Narr Rochester, MN55.62
1.717Mark Prochazka - Patricia McCleese Rochester, MN52.12
2.236Marie Nelson Rochester, MN; Mary Funk Wabasha, MN56.04
7.811Daniel Walker - James Graves Fairfield, IA65.65
5.8621Carol Bosch Edina, MN; Hazelann Lucht Prior Lake, MN63.16
1.3011Colleen Stacey Zumbro Falls, MN; Judith Argue Rochester, MN54.69
2.605Tom Buttweiler Saint Cloud, MN; Beverly Berg Lake Wales, FL56.82
1.356Elise Pechek - Phillip Pechek Duluth, MN52.34
2.102Gail Baev Woodbury, MN; Stephanie Steele Saint Paul, MN49.44
4.393John Woog Rochester, MN; Valerie McGrath Wabasha, MN62.59
1.585Patricia Boe Cedar Falls, IA; Maureen Busta New Hampton, IA52.65
3.294Steve Bohnenblust Mound, MN; William Anderson Mankato, MN58.29
3.217Louis Tesler Prior Lake, MN; Jeffrey Walker Eagan, MN55.75
1.583Pete Peterson Osceola, WI; Victoria Jacobson Oakdale, MN48.55
2.004Iva Nelson - Jan Bouquet Wabasha, MN53.11
2.663Lowell Peterson - Mary Peterson La Crescent, MN53.62
1.184Dennis Tieszen Dike, IA; Nathan Beving Cedar Falls, IA47.88

Eyota Swiss Teams - 10.0 Tables

7:00 PM

MPsABCNamesScore
4.13321Daniel Walker - James Graves Fairfield, IA; Beverly Berg Lake Wales, FL; Tom Buttweiler Saint Cloud, MN67.00
5.5121Lance Chamberlain - David Monson Rochester, MN; Judy Hansen Eagan, MN; Marshall Blizzard Minneapolis, MN79.00
7.351Thomas Smith - Rita Xistris Plymouth, MN; Ann Nordeng - Richard Nordeng Waunakee, WI91.00
3.1043Leon Blackwell - Kathleen Blackwell Egan, SD; Grant Boadwine Preston, MN; Ray Degeest Rapid City, SD66.00

Witoka Bracketed Swiss Teams 1 - 7.0 Tables

9:00 AM

MPsRankNamesScore
9.473David Collins Fridley, MN; Peg Waller Edina, MN; Harry Sapienza Minnetonka, MN; Ronald DeHarpporte Minneapolis, MN76.00
12.632Cynthia Balderson - Bob Balderson Jr Eden Prairie, MN; Carole Miner Rochester, MN; Terry Beckman - Kathy Beckman Brooklyn Park, MN80.00
16.841Michael Cassel Roseville, MN; Barry Purrington Eagan, MN; Lee Prellwitz Ripon, WI; Paolo Ranaldi Eau Claire, WI99.00

Witoka Bracketed Swiss Teams 2 - 8.0 Tables

9:00 AM

MPsRankNamesScore
7.421Tom Buttweiler Saint Cloud, MN; Beverly Berg Lake Wales, FL; James Schnepf - Connie Nelson Avon, MN110.00
4.173Robert Roediger - John Woog - John Ryder Rochester, MN; Christine Greenberg Byron, MN71.00
5.572David Newhall Mahtomedi, MN; Sherri Browne Roseville, MN; David Gustafson Stillwater, MN; Michael Rickus Newport, OR104.00

(Wed-Sat) Morning Side Pairs - 4.0 Tables

9:00 AM

MPsABCNamesScore
2.65211Gail Baev Woodbury, MN; Stephanie Steele Saint Paul, MN59.03%
1.493Tom Adams - Mary Pat Adams Rochester, MN50.69%
1.99322Sharlene Owens Chatfield, MN; Mary Foss Lake City, MN52.08%
2.651Mary Wierzenski - C Mary Beard Rochester, MN64.58%

I/N Pairs 0-200 MPs - 3.0 Tables

1:30 PM

MPsABCNamesScore
1.002Becky Cook - Mary Bulau Rochester, MN51.00%
1.2122Mary Foss Lake City, MN; Mary Webster Rochester, MN59.00%
1.61111Marilyn Wilson Rochester, MN; Pamela Helgeson Kasson, MN73.00%

(Tue-Sat) Afternoon Side Pairs - 4.0 Tables

1:30 PM

MPsABCNamesScore
2.6511Janet Williams Saint Paul, MN; Judy Hammond Woodbury, MN65.97%
1.852Renee Smith Chester, IA; Minna Lou Mercer Elkhorn, NE47.22%
1.992Thomas Smith - Rita Xistris Plymouth, MN58.33%
1.493Ann Nordeng - Richard Nordeng Waunakee, WI52.08%

Waseca Choice Open Pairs - 14.0 Tables

7:00 PM

MPsABCNamesScore
8.025Mark Patton - Joseph Pieper Dubuque, IA56.17
10.154Genny Rice - Greg Caucutt Rochester, MN57.40
6.027Lavonne Peterson Spencer, IA; Doris Hausmann Okoboji, IA55.19
6.093Carole Mataya - Arnold Fockler Rochester, MN52.75
3.793Clyde Lantz - Vicky Lantz West Bend, WI50.67
8.1262Gene Brandl - Del Swanson Apple Valley, MN55.70
5.358Robert Otto Iowa City, IA; Thomas Flanders Cedar Rapids, IA53.43
5.0642Keith Anderson Rochester, MN; Larry McIntyre Saint Paul, MN52.51
3.615William Higbee - Robert Bodoh Madison, WI51.18
2.844Robert Nellis - Anne Nellis Independence, MO50.48
13.53311Dean Whiteway - Henry Thibault La Crosse, WI58.14
2.255Maria Roswall La Crosse, WI; David Melin Onalaska, WI48.07
18.052Chuck Cummins Bloomington, MN; Roark Johnson Edina, MN58.80
24.061Thomas Racciatti Minneapolis, MN; Bjorgvin Kristinsson Columbia Hgts, MN61.75

Wacouta Choice Gold Rush Pairs - 20.5 Tables

7:00 PM

MPs7EFNamesScore
1.95953Thomas Grigoleit - Linda Grigoleit Rochester, MN53.67
5.342Brian Hardy - June McKillip Sioux Falls, SD59.58
1.1911Michael Doty Shorewood, MN; John Doty Greenwood, MN53.32
3.1042Mark Prochazka - Patricia McCleese Rochester, MN57.96
1.787Marcia Eaton - Morris Eaton Wayzata, MN54.23
1.7484Elise Pechek - Phillip Pechek Duluth, MN53.74
7.12111Daniel Lyste - Dawn Lyste Grand Forks, ND60.13
1.29106Paula Gondek - Jolene Gust Mendota Heights, MN53.62
4.013Steve Bohnenblust Mound, MN; William Anderson Mankato, MN58.80
2.036Kay Provine Saint Paul, MN; James Peterson Edina, MN54.26
2.37532Rhonda Rossman Cold Spring, MN; Elizabeth Hammer Saint Cloud, MN54.96

I/N Pairs 0-200 MPs - 3.0 Tables

9:00 AM

MPsABCNamesScore
1.142Sam Konakowitz - Hazel Blume Rochester, MN51.00%
1.611Patricia Boe Cedar Falls, IA; Maureen Busta New Hampton, IA62.00%
1.5221Colette Stacey-Oda - Betty Gerberding Brookings, SD58.00%

(Wed-Sat) Morning Side Pairs - 5.0 Tables

9:00 AM

MPsABCNamesScore
2.491/2Jane Havighurst - John Schwartz Macungie, PA60.50%
2.651/21Pushpa Prakash - Joan Akin Rochester, MN60.50%
1.4943James Bloedorn La Crosse, WI; Paul Morgan Madison, WI53.50%
1.9932Ronald Bymers Rochester, MN; Jerry Rosenblad Stewartville, MN59.00%

(Tue-Sat) Afternoon Side Pairs - 7.0 Tables

1:30 PM

MPsABCNamesScore
2.4222Paul Becka Minneapolis, MN; Jim Larsen Mound, MN61.67%
1.025Renee Smith Chester, IA; Minna Lou Mercer Elkhorn, NE56.25%
1.81331Marilyn Wilson Rochester, MN; Pamela Helgeson Kasson, MN59.58%
3.2211Alice Ernster Chatfield, MN; Catherine Streiff Rochester, MN71.67%
1.3944Pushpa Prakash - Joan Akin Rochester, MN57.50%
1.312James Fisher Austin, MN; Romelle Enderson Northwood, IA50.00%
0.983Colette Stacey-Oda - Betty Gerberding Brookings, SD49.58%

Minneiska Choice Open Pairs - 20.0 Tables

7:00 PM

MPsABCNamesScore
12.004Jean Boettcher - Steven Gaynor Minneapolis, MN57.42
8.245/7Gregg Van Dyke Key Largo, FL; Carol Buhlman Eau Galle, WI57.04
11.73101Wayne Reynolds Clearwater, MN; Paul Sitz Ramsey, MN54.99
4.3253Joseph Toce - Ted Peck La Crosse, WI50.17
16.003Mark Patton - Joseph Pieper Dubuque, IA58.58
8.8021James Schnepf - Connie Nelson Avon, MN54.81
21.332Paul Meerschaert - Sandy Fisher Long Lake, MN58.70
5.7642Henry Thibault - Dean Whiteway La Crosse, WI52.29
28.441Paolo Ranaldi Eau Claire, WI; Lee Prellwitz Ripon, WI60.80
8.245/7Terry Beckman - Kathy Beckman Brooklyn Park, MN57.04
3.356Barb Zipoy Bloomington, MN; Mary Lemmons Saint Paul, MN47.61
3.244Christine Greenberg Byron, MN; Robert Roediger Rochester, MN47.43
5.699Robert Otto Iowa City, IA; Thomas Flanders Cedar Rapids, IA55.05
6.328Phil Schwarz - Judy Schwarz Lakeville, MN55.49
6.603William Higbee - Robert Bodoh Madison, WI52.52
2.565Ronald Seeger - Theresa Seeger Rochester, MN46.59
8.245/7Sharon Anderson - Roger Anderson Eagan, MN57.04

Kasota Choice Gold Rush Pairs - 18.0 Tables

7:00 PM

MPsDEFNamesScore
1.429Megan Murphy Saint Paul, MN; Sharon Horgan Maplewood, MN53.08
1.7484Mark Prochazka - Patricia McCleese Rochester, MN53.63
1.403Thomas Grigoleit - John Miller Rochester, MN46.61
2.4561Tom Sneed Plymouth, MN; Rolf Hubmayr Minneapolis, MN51.27
4.8221William Stork Jr Urbandale, IA; Joan Welda Lacresent, MN61.51
6.431Brian Hardy - June McKillip Sioux Falls, SD62.23
2.095Elise Pechek - Phillip Pechek Duluth, MN50.00
2.7143Charles Head - Lois Head Saint Cloud, MN57.50
2.095Elise Pechek - Phillip Pechek Duluth, MN51.60
3.6232William Crise - Jane Crise Milwaukee, WI61.47
2.145Linda Fess - Ronald Fess Rochester, MN56.79
1.846Anne O'Meara Mankato, MN; Steve Bohnenblust Mound, MN56.26
1.617Sheri French Pine Island, MN; Barbara Wijdicks Rochester, MN54.03
1.842Beverly Northouse - Mary Ann Butler Rochester, MN49.97

Winnebago Bracketed Swiss Teams 1 - 9.0 Tables

9:00 AM

MPsABCNamesScore
2.8142Bernice Bymers - Joyce Lewis - Ronald Bymers - Michael Salscheider Rochester, MN79.00
4.372/3Peg Waller Edina, MN; Ronald DeHarpporte Minneapolis, MN; Judy Schwarz - Phil Schwarz Lakeville, MN102.00
4.372/3Greg Caucutt - Carole Mataya Rochester, MN; Minna Lou Mercer Elkhorn, NE; Deana Liddy Omaha, NE; Nancy Wittwer Falls City, NE102.00
6.6511Michael Flader Eagan, MN; Nivin MacMillan Wayzata, MN; Joel Kramer - Laurie Kramer Minneapolis, MN108.00
2.501Robert Roediger - Ed Prosser - John Woog Rochester, MN; Christine Greenberg Byron, MN74.00

(Wed-Sat) Morning Side Pairs - 5.0 Tables

9:00 AM

MPsABCNamesScore
2.8411Nadia Smith-Hennessy Saint Paul, MN; Marcia Figus Shoreview, MN65.26%
1.61331Allie Clark Wayzata, MN; Sophia Maymudes Seattle, WA60.01%
1.234James Bloedorn La Crosse, WI; Paul Morgan Madison, WI58.26%
1.2142Owen Barnett Mc Lean, VA; Elliot Hayman53.00%
2.1322Sheri French Pine Island, MN; David Juberien Rolling Meadows, IL60.26%

Hokah Knockout 1 - 6.0 Tables

1:30 PM

MPsRankNames
5.533Leon Blackwell - Kathleen Blackwell Egan, SD; Grant Boadwine Preston, MN; Ray Degeest Rapid City, SD
11.052Judy Hansen Eagan, MN; Del Swanson - Gene Brandl Apple Valley, MN; Carol Mahoney Rochester, MN
15.791Carole Miner Rochester, MN; Cynthia Balderson - Bob Balderson Jr Eden Prairie, MN; Kerry Holloway Bloomington, MN
3.164Betty Santa - Karen Siegfried - Steven Seiler Duluth, MN; Louis Tesler Prior Lake, MN

Medo Open Pairs - 14.0 Tables

1:30 PM

MPsABCNamesScore
13.4131Sean McNally Minneapolis, MN; Paul Gutterman Eagan, MN368.00
7.585Barry Purrington Eagan, MN; Brian Crossley Burnsville, MN355.00
5.6643Julia White Ames, IA; Morgan Johnstone Minneapolis, MN325.50
2.605Amy Dutton Mendota Heights, MN; Paski Paskaradevan Newport, MN308.50
5.697Jean Boettcher - Steven Gaynor Minneapolis, MN331.50
3.836Thomas Knier Burnsville, MN; Daniel McIntyre Saint Paul, MN314.00
6.506Larry Uttley Duluth, MN; Warren Nelson Cloquet, MN338.50
17.062Michael Hoffmann Minneapolis, MN; Susan Jackson Roseville, MN370.00
10.06421Dean Whiteway - Henry Thibault La Crosse, WI364.50
22.751Mary Meinecke Stillwater, MN; Darlene Anderson New Brighton, MN376.50
4.4754Jane Trahms Eden Prairie, MN; Ann House Minneapolis, MN321.00
7.5432Jackson Wahl - Sarah Emmons Minneapolis, MN328.00

Wasioja Gold Rush Pairs - 10.0 Tables

1:30 PM

MPsDEFNamesScore
2.603Gregg Underheim Oshkosh, WI; Steven Bina La Crosse, WI189.14
1.773Cynthia Heins - Beverly Northouse Rochester, MN174.22
4.591Peter Bock Apple Valley, MN; Lyle Dockendorf Bloomington, MN210.44
1.244Patti Teik-Schadow Minneapolis, MN; Sherri Browne Roseville, MN173.06
2.9551Gregory Harding Madison, WI; Douglas Babcock Fitchburg, WI175.52
3.442Iva Nelson - Becky Hamilton Wabasha, MN190.71
2.2162William Crise - Jane Crise Milwaukee, WI175.30
1.944Jeanette Larson Plymouth, MN; Gail Mattson Blaine, MN179.86

(Tue-Sat) Afternoon Side Pairs - 4.0 Tables

1:30 PM

MPsABCNamesScore
1.63332Mary Webster - Teri Kratoska Rochester, MN53.47%
1.99221Mark Prochazka - Patricia McCleese Rochester, MN60.42%
2.6511Sheri French Pine Island, MN; David Juberien Rolling Meadows, IL68.06%

Sat Eve Pair/Team(P) - 5.0 Tables

7:00 PM

MPsABCNamesScore
2.3022Kimberly Hayward Bayport, MN; Layne Vinje Rochester, MN52.08%
3.292Nancy Wittwer Falls City, NE; Sheri French Pine Island, MN57.64%
3.06411James Bloedorn La Crosse, WI; Paul Morgan Madison, WI54.86%
4.381Deana Liddy Omaha, NE; Minna Lou Mercer Elkhorn, NE63.89%
1.7233Betty Santa - Karen Siegfried Duluth, MN50.69%
2.463Larry Uttley Duluth, MN; Warren Nelson Cloquet, MN56.94%

Sat Eve Pair/Team(T) - 5.0 Tables

7:00 PM

MPsABCNamesScore
2.8921James Bloedorn La Crosse, WI; Paul Morgan Madison, WI; Larry Uttley Duluth, MN; Warren Nelson Cloquet, MN13.50
3.851Deana Liddy Omaha, NE; Minna Lou Mercer Elkhorn, NE; Nancy Wittwer Falls City, NE; Sheri French Pine Island, MN16.50
2.001Betty Santa - Karen Siegfried - Steven Seiler Duluth, MN; Louis Tesler Prior Lake, MN12.50

(Tue-Sat) Afternoon Side Pairs - 62.0 Tables

Final

MPsRankNamesScore
4.901/2Jim Larsen Mound, MN61.05%
4.901/2Paul Becka Minneapolis, MN61.05%
4.183/4Janet Williams Saint Paul, MN59.98%
4.183/4Judy Hammond Woodbury, MN59.98%

(Wed-Sat) Morning Side Pairs - 50.0 Tables

Final

MPsRankNamesScore
5.111/2Joan Akin Rochester, MN58.25%
5.111/2Pushpa Prakash Rochester, MN58.25%
2.653/4Mary Wierzenski Rochester, MN58.04%
2.653/4C Mary Beard Rochester, MN58.04%

Bracketed Swiss Teams 1 - 9.0 Tables

9:30 AM

MPsRankNamesScore
8.953/4Bob Balderson Jr - Cynthia Balderson Eden Prairie, MN; Paul Meerschaert Long Lake, MN; Carole Miner Rochester, MN88.00
15.911/2David Gustafson - Mary Meinecke Stillwater, MN; Michael Rickus Newport, OR; Darlene Anderson New Brighton, MN102.00
15.911/2Lance Chamberlain Rochester, MN; Peg Mitchell Minneapolis, MN; Shelly Husebo Eden Prairie, MN; Mark Krusemeyer Northfield, MN102.00
8.953/4Genny Rice - Greg Caucutt Rochester, MN; Steven Gaynor - Jean Boettcher Minneapolis, MN88.00

Bracketed Swiss Teams 2 - 9.0 Tables

9:30 AM

MPsRankNamesScore
3.004/5Sheri French Pine Island, MN; Ronald Fess - Michael Salscheider - Linda Fess Rochester, MN80.00
7.931Mary McIntyre - Larry McIntyre Saint Paul, MN; Mary Anderson - Keith Anderson Rochester, MN104.00
5.212/3Paul Sitz Ramsey, MN; Wayne Reynolds Clearwater, MN; Jeanette Larson Plymouth, MN; Gail Mattson Blaine, MN81.00
3.004/5Hai-Sheng Wu - Anne O'Meara - Rajiv Kapadia Mankato, MN; Miriam Larson Minneapolis, MN80.00
5.212/3Layne Vinje - Barbara Wijdicks Rochester, MN; James Fisher Austin, MN; Romelle Enderson Northwood, IA81.00

Bracketed Swiss Teams 3 - 9.0 Tables

9:30 AM

MPsRankNamesScore
1.484Alicia Dettling - Janice Dunker Cannon Falls, MN; Dorothy Swanson - Evelyn Estenson Northfield, MN92.00
3.511Gregory Harding Madison, WI; Douglas Babcock Fitchburg, WI; Steve Bina La Crosse, WI; Gregg Underheim Oshkosh, WI101.00
1.973Pushpa Prakash - Jan Morris - Mark Prochazka - Patricia McCleese Rochester, MN95.00
2.632Ed Prosser - John Woog - Marie Nelson Rochester, MN; Mary Funk Wabasha, MN99.00