Lake Hallie, WI

Summers End Split Regional Tournament Overalls

Aug 19, 2019 - Aug 25, 2019

Click here for Masterpoint Winners List
Players

Mon-Tues PM Swiss - 11.0 Tables

7:00 PM

MPsABCNamesScore
5.512Eric McVickar Appleton, WI; Nancy Ogreenc Wautoma, WI; Robert Webster Ripon, WI; Charles Dahlke Oshkosh, WI115.00
7.351Arthur Flashinski Wausau, WI; Jill Bleskachek - George Bleskachek - Paolo Ranaldi Eau Claire, WI; Lee Prellwitz Ripon, WI; Tony Ames Minnetonka, MN120.00
2.6632Jeri Sebo - Mardi Deml - Mary Bolen La Crosse, WI; Laurie Gabrielson Onalaska, WI69.00
4.133Thomas Kite - Richard Brown Eau Claire, WI; Gregg Van Dyke Saint Paul, MN; Michael Flader Eagan, MN; Carol Buhlman Eau Galle, WI109.00
3.5521Karen Patrow - Terese McCall - Randi Brown - Pamela Rhodes Eau Claire, WI70.00
4.7341Helen Knight - Frances Price - Susan Klein Eau Claire, WI; Patti Huiras - Larry Huiras New Brighton, MN84.00

Evening Side Game - 4.0 Tables

7:00 PM

MPsABCNamesScore
1.742/32/3Don Radosevich Manitowoc, WI; Richard Brown Eau Claire, WI54.86%
1.742/32/3Adam Gewiss Elk Mound, WI; William Christensen Arbor Vitae, WI54.86%
2.6511Tom Buttweiler Saint Cloud, MN; Beverly Berg Lake Wales, FL56.94%

TUE A/X/Y PAIRS - 10.0 Tables

2:00 PM

MPsAXYNamesScore
5.173/4Robert Webster Ripon, WI; Charles Dahlke Oshkosh, WI176.50
7.88521Monica Phillips Key Largo, FL; Paula Pendergast Redding, CT185.50
9.843Arthur Flashinski Wausau, WI; Lee Prellwitz Ripon, WI189.00
17.501Greg Caucutt Rochester, MN; Steven Gaynor Minneapolis, MN201.00
5.173/42Joseph Toce - Ted Peck La Crosse, WI176.50
5.006Michael Flader Eagan, MN; Gregg Van Dyke Saint Paul, MN184.50
3.8453Duane Oyen - Rodney Waterman Eau Claire, WI172.50
2.884Noah Weiss Eau Claire, WI; Don Radosevich Manitowoc, WI168.00
13.132George Bleskachek - Paolo Ranaldi Eau Claire, WI197.50
10.5041Thomas Kite Eau Claire, WI; Carol Buhlman Eau Galle, WI188.50

TUE GOLD RUSH PAIRS - 10.0 Tables

2:00 PM

MPs7BCNamesScore
3.44221Elise Pechek - Phillip Pechek Duluth, MN199.00
1.425/65/6Mary Funk - Valerie McGrath Wabasha, MN174.50
2.5833Karen Patrow - Jan Kneer Eau Claire, WI190.50
2.21442Laurie Gabrielson Onalaska, WI; Jeri Sebo La Crosse, WI190.00
4.5911Sherri Browne Roseville, MN; David Newhall Mahtomedi, MN205.00
1.535/65/6Maila Kuhn - Kenneth Kuhn Tomah, WI174.50
1.244Curtis Parkhurst Appleton, WI; Daniel Schommer Waupaca, WI172.50
1.663John Hathaway - Betty Jo Hathaway De Pere, WI173.00

(Tue-Wed) Midweek Side Pairs - 4.0 Tables

2:00 PM

MPsABCNamesScore
1.9932William Murphy - Rose Sword Rhinelander, WI52.78%
1.493Wayne Peters Appleton, WI; Gregg Underheim Oshkosh, WI51.39%
2.6521Adam Gewiss Elk Mound, WI; William Christensen Arbor Vitae, WI57.64%
2.651Eric McVickar Appleton, WI; Nancy Ogreenc Wautoma, WI67.36%

WED A/X/Y SWISS - 13.0 Tables

9:30 AM

MPsAXYNamesScore
13.651George Bleskachek - Paolo Ranaldi Eau Claire, WI; Lee Prellwitz Ripon, WI; Arthur Flashinski Wausau, WI127.00
2.3042Noah Weiss Eau Claire, WI; Patti Huiras - Larry Huiras New Brighton, MN; Don Radosevich Manitowoc, WI77.00
10.242Eric McVickar Appleton, WI; Nancy Ogreenc Wautoma, WI; Charles Dahlke Oshkosh, WI; Robert Webster Ripon, WI116.00
7.68311John Hathaway - Betty Jo Hathaway De Pere, WI; Anthony Priewe Green Bay, WI; Richard Brown Eau Claire, WI; Charles Robinson Wausau, WI94.00
5.7642Thomas Kite Eau Claire, WI; Carol Buhlman Eau Galle, WI; Gene Brandl - Del Swanson Apple Valley, MN80.00
4.5553Rose Sword - William Murphy Rhinelander, WI; Karen Reese - Cerona Stevens Marquette, MI79.00

WED GOLD RUSH SWISS - 11.0 Tables

9:30 AM

MPs7BCNamesScore
2.1733Jeffrey Walker Eagan, MN; William Boline Minneapolis, MN; Karin Hansen Sun Lakes, AZ; Louis Tesler Prior Lake, MN85.00
2.211Phillip Pechek - Elise Pechek Duluth, MN; Susie Clark-Tenney Minong, WI; Bonnie Patrick Spooner, WI; Curtis Parkhurst Appleton, WI; Daniel Schommer Waupaca, WI83.00
2.9022Bernice Blaske Brooklyn Park, MN; Leslie Nelson Bloomington, MN; Jane Curtis Clear Lake, MN; Judith Knutson Saint Cloud, MN87.00
1.6344Maila Kuhn - Kenneth Kuhn Tomah, WI; Mary Funk Wabasha, MN; Marie Nelson Rochester, MN84.00
3.8611David Gustafson Stillwater, MN; Doug Gwost Aiken, SC; David Newhall Mahtomedi, MN; Sherri Browne Roseville, MN110.00

(Tue-Wed) Midweek Side Pairs - 3.5 Tables

9:30 AM

MPsABCNamesScore
2.461/21Wayne Peters Appleton, WI; Gregg Underheim Oshkosh, WI58.75%
2.321/2Paul Meerschaert Long Lake, MN; Carole Miner Rochester, MN58.75%
1.8532Rochelle Andress Chippewa Falls, WI; Jane Du Pont De Pere, WI51.25%
2.651/2Carole Miner Rochester, MN; Paul Meerschaert Long Lake, MN57.08%
1.493/4Ann Nordeng - Richard Nordeng Waunakee, WI54.17%
2.843/41Rochelle Andress Chippewa Falls, WI; Jane Du Pont De Pere, WI54.17%
1.642/4Maria Roswall La Crosse, WI; Sandra Manglitz Onalaska, WI50.83%
1.642/4Rodney Waterman - Duane Oyen Eau Claire, WI50.83%
2.651/2Thomas Smith - Rita Xistris Plymouth, MN57.08%
1.642/4Karen Patrow - Jill Bleskachek Eau Claire, WI50.83%

Wed-Thurs PM Swiss Teams - 5.0 Tables

7:00 PM

MPsABNamesScore
5.2511Thomas Kite Eau Claire, WI; Carol Buhlman Eau Galle, WI; Mark Lasoff Minneapolis, MN; Gregg Van Dyke Saint Paul, MN54.00
3.942Tony Ames Minnetonka, MN; Arthur Flashinski - Terry Byrne Wausau, WI; Lee Prellwitz Ripon, WI; Paolo Ranaldi - George Bleskachek Eau Claire, WI48.00

(Wed-Fri) Evening Side Game A - 3.0 Tables

7:00 PM

MPsABCNamesScore
2.461Greg Caucutt Rochester, MN; Steven Gaynor Minneapolis, MN58.00%
2.162/31/2James Bloedorn - Henry Thibault La Crosse, WI52.00%
2.162/31/2Maria Roswall La Crosse, WI; Sandra Manglitz Onalaska, WI52.00%

(Tue-Wed) Midweek Side Pairs Series - 37.0 Tables

Final

MPsRankNamesScore
4.313/4Wayne Peters Appleton, WI55.07%
4.695/6Jane Du Pont De Pere, WI52.71%
4.695/6Rochelle Andress Chippewa Falls, WI52.71%
7.661/2Carole Miner Rochester, MN57.91%
7.661/2Paul Meerschaert Long Lake, MN57.91%
4.313/4Gregg Underheim Oshkosh, WI55.07%

THU A/X/Y PAIRS - 12.0 Tables

2:00 PM

MPsAXYNamesScore
8.494Paolo Ranaldi Eau Claire, WI; Terry Byrne Wausau, WI190.00
15.102Terry Beckman - Kathy Beckman Brooklyn Park, MN206.50
5.1042Gene Brandl - Del Swanson Apple Valley, MN174.50
9.062Michael Flader Eagan, MN; Nivin MacMillan Wayzata, MN181.00
11.323Paul Meerschaert Long Lake, MN; Carole Miner Rochester, MN198.00
6.715Gregg Van Dyke Saint Paul, MN; Carol Buhlman Eau Galle, WI188.00
3.353Sandra Manglitz Onalaska, WI; Maria Roswall La Crosse, WI171.50
4.035Thomas Smith - Rita Xistris Plymouth, MN172.00
2.514Gregg Underheim Oshkosh, WI; Wayne Peters Appleton, WI161.50
6.8031Laurie Kramer - Joel Kramer Minneapolis, MN175.50
12.0861Robert Webster Ripon, WI; Charles Dahlke Oshkosh, WI187.50
20.131Greg Caucutt Rochester, MN; Steven Gaynor Minneapolis, MN207.50

THU GOLD RUSH PAIRS - 15.5 Tables

2:00 PM

MPs7BCNamesScore
5.9711William Boline Minneapolis, MN; Jerry Bartlett Lindstrom, MN415.14
1.756Colleen Stacey Zumbro Falls, MN; Judith Argue Rochester, MN395.30
4.48221Sarah Emmons - Jackson Wahl Minneapolis, MN414.99
1.75754Rich Gamble - Becky Gamble Apple Valley, MN394.65
2.524Valerie McGrath Wabasha, MN; Gloria Georger Rochester, MN395.86
1.58865Angela Nichols Saint Paul, MN; Bob Bohn Bonita Springs, FL382.56
2.21543Mary Ryberg - Pamela Rhodes Eau Claire, WI395.83
1.397Maura Nash - Deborah Ridenour Eau Claire, WI382.40
3.36332Reece Schuler - Liz Schuler Chapel Hill, NC404.18

(Thu-Sat) Weekend Side Pairs - 2.5 Tables

2:00 PM

MPsABCNamesScore
2.461Karen Reese - Cerona Stevens Marquette, MI60.00%
1.852Norbert Gross - Janet Welk Green Bay, WI52.50%

(Wed-Fri) Evening Side Game A - 4.5 Tables

7:00 PM

MPsABCNamesScore
2.84111Dean Whiteway - Henry Thibault La Crosse, WI60.42%
1.6033Emalyn Nikstad - Caroline Pieper Wausau, WI51.39%
1.384/54/52/3Bob Beck Schofield, WI; Helen Ippel Wausau, WI50.69%
2.1322Adam Gewiss Elk Mound, WI; Duane Oyen Eau Claire, WI53.47%
1.384/54/52/3James Bloedorn La Crosse, WI; Louis Tesler Prior Lake, MN50.69%

FRI A/X/Y SWISS - 9.0 Tables

9:30 AM

MPsABCNamesScore
3.5431Wayne Peters Appleton, WI; Gregg Underheim Oshkosh, WI; Anthony Priewe Green Bay, WI; Jane Du Pont De Pere, WI58.00
6.3031Michael Flader Eagan, MN; Laurie Kramer - Joel Kramer Minneapolis, MN; Gregg Van Dyke Saint Paul, MN71.00
10.501Terry Byrne - Arthur Flashinski Wausau, WI; Paolo Ranaldi Eau Claire, WI; Lee Prellwitz Ripon, WI93.00
4.7342Thomas Smith - Rita Xistris Plymouth, MN; Richard Nordeng - Ann Nordeng Waunakee, WI59.00
7.882Carole Miner Rochester, MN; Paul Meerschaert Long Lake, MN; Jackson Wahl - Sarah Emmons Minneapolis, MN89.00

FRI GOLD RUSH SWISS - 9.0 Tables

9:30 AM

MPs7BCNamesScore
2.3632Jane Curtis Clear Lake, MN; Judith Knutson Saint Cloud, MN; Jerry Bartlett Lindstrom, MN; Florian Lauer Saint Paul, MN75.00
3.491Betty Santa - Karen Siegfried - Steven Seiler Duluth, MN; Louis Tesler Prior Lake, MN84.00
1.7743Mary McDougall - Maura Nash - Deborah Ridenour Eau Claire, WI; Carol Goode Edina, MN69.00
3.15211Rick Gavin Eagon, MN; Bob Bohn Bonita Springs, FL; Hazelann Lucht Prior Lake, MN; Angela Nichols Saint Paul, MN81.00

(Thu-Sat) Weekend Side Pairs - 4.5 Tables

2:00 PM

MPsABCNamesScore
2.84111Dean Whiteway - Henry Thibault La Crosse, WI63.89%
1.872/32/32/3Janet Welk - Norbert Gross Green Bay, WI54.17%
1.204Mignon Nearmyer Plymouth, MN; Gene Nelson Maple Grove, MN52.78%
1.872/32/32/3Jill Bleskachek - Gerald Pierce Eau Claire, WI54.17%

Event Name - 5.0 Tables

7:00 PM

MPsRankNames
3.962Thomas Kite - Susan Schomburg - Richard Brown - Karen Patrow - Jan Kneer Eau Claire, WI
5.661Carol Goode Edina, MN; Mary McDougall - Janet Sebranek - Maura Nash - Randi Brown - David McCall Eau Claire, WI
2.013Betty Santa - Karen Siegfried - Steven Seiler Duluth, MN; Louis Tesler Prior Lake, MN

(Wed-Fri) Evening Side Game A - 5.0 Tables

7:00 PM

MPsABCNamesScore
1.403/4Karen Reese - Cerona Stevens Marquette, MI56.02%
1.993/42Michael Saeger Saint Paul, MN; James Bloedorn La Crosse, WI56.02%
1.493Terry McCloskey Three Lakes, WI; Florence Erickson Rhinelander, WI51.85%
2.841Arthur Flashinski - Terry Byrne Wausau, WI66.20%
2.6521Dean Whiteway - Henry Thibault La Crosse, WI60.65%
5.741/2Dean Whiteway La Crosse, WI60.53%
5.741/2Henry Thibault La Crosse, WI60.53%
3.233/4Steven Gaynor Minneapolis, MN55.39%
3.233/4Greg Caucutt Rochester, MN55.39%

(Thu-Sat) Weekend Side Pairs - 27.0 Tables

9:30 AM

MPsRankNamesScore
5.371/2Gene Nelson Maple Grove, MN57.89%
5.371/2Mignon Nearmyer Plymouth, MN57.89%
3.513/4Dean Whiteway La Crosse, WI56.45%
3.513/4Henry Thibault La Crosse, WI56.45%

SAT A/X/Y PAIRS - 12.5 Tables

2:00 PM

MPsABCNamesScore
6.715Arthur Flashinski Wausau, WI; Lee Prellwitz Ripon, WI313.00
4.293Gene Brandl - Del Swanson Apple Valley, MN274.08
9.06621David Trevor Bloomington, MN; Mark Lasoff Minneapolis, MN300.00
6.803Ann Nordeng - Richard Nordeng Waunakee, WI287.04
5.7252Kaye McCardle Eagle River, WI; Terry McCloskey Three Lakes, WI282.50
20.131Paolo Ranaldi Eau Claire, WI; Terry Byrne Wausau, WI355.96
8.494Paul Meerschaert Long Lake, MN; Carole Miner Rochester, MN314.00
15.1021Thomas Smith - Rita Xistris Plymouth, MN341.17
5.104Dennis Ryan - Barbara Tysdahl Menomonie, WI283.50
3.224Henry Thibault - Dean Whiteway La Crosse, WI270.42
2.545Nyla Jean Schroeder Eagle River, WI; Florence Erickson Rhinelander, WI262.00
11.323Terry Beckman - Kathy Beckman Brooklyn Park, MN331.71

SAT GOLD RUSH PAIRS - 5.0 Tables

2:00 PM

MPs7BCNamesScore
2.59222Marilyn Pierce - Gerald Pierce Eau Claire, WI118.50
3.45111Sarah Emmons - Jackson Wahl Minneapolis, MN123.00
1.9433Patti Teik-Schadow Minneapolis, MN; Sherri Browne Roseville, MN117.00
1.4644William Anderson River Falls, WI; Kathleen Buraglio Oakdale, MN114.50

Eight-is-Enough Swiss - 10.0 Tables

7:00 PM

MPsABCNamesScore
1.974Duane Oyen - Frances Price - Susan Klein Eau Claire, WI; Jeff Price Reston, VA44.00
4.671Pamela Rhodes - George Bleskachek - Thomas Kite Eau Claire, WI; Carol Buhlman Eau Galle, WI55.00
2.633Susan Schomburg - Maura Nash Eau Claire, WI; Lee Prellwitz Ripon, WI; Arthur Flashinski Wausau, WI47.00
3.502Adam Gewiss Elk Mound, WI; Paolo Ranaldi Eau Claire, WI; Emalyn Nikstad - Terry Byrne Wausau, WI49.00
1.972Terry McCloskey Three Lakes, WI; Kaye McCardle - Nyla Jean Schroeder Eagle River, WI; Karen Patrow Eau Claire, WI39.00
2.6311Betty Santa - Karen Siegfried - Steven Seiler Duluth, MN; Louis Tesler Prior Lake, MN41.00

A/X/Y SWISS - 15.0 Tables

9:30 AM

MPsAXYNamesScore
3.085Thomas Kite Eau Claire, WI; Carol Buhlman Eau Galle, WI; Gene Brandl - Del Swanson Apple Valley, MN84.00
8.6632Thomas Smith - Rita Xistris Plymouth, MN; Richard Nordeng - Ann Nordeng Waunakee, WI98.00
2.863Marla Engbloom - Mary Bolen - Dean Whiteway - Henry Thibault La Crosse, WI79.00
15.4011George Bleskachek Eau Claire, WI; Genny Rice - Greg Caucutt Rochester, MN; Rochelle Andress Chippewa Falls, WI116.00
2.144James Bloedorn La Crosse, WI; Michael Saeger Saint Paul, MN; Michael Salscheider - Layne Vinje Rochester, MN77.00
6.5043Michael Flader - Jay Olson Eagan, MN; Nivin MacMillan Wayzata, MN; Jill Flader Saint Paul, MN91.00
5.13541Carol Goode Edina, MN; Mary McDougall - Deborah Ridenour - Maura Nash Eau Claire, WI86.00
3.812Duane Oyen - Frances Price - Susan Klein Eau Claire, WI; Jeff Price Reston, VA81.00
11.552Adam Gewiss Elk Mound, WI; Paolo Ranaldi Eau Claire, WI; Arthur Flashinski - Terry Byrne Wausau, WI; Lee Prellwitz Ripon, WI101.00

SUN GOLD RUSH SWISS - 3.0 Tables

9:30 AM

MPs7BNamesScore
5.061Carol Goode Edina, MN; Mary McDougall - Deborah Ridenour - Maura Nash Eau Claire, WI86.00