Williamsville, NY

Unit 116 Spring Sectional Tournament Overalls

Apr 05, 2019 - Apr 07, 2019

Click here for Masterpoint Winners List
Players

Stratified A/B/C Pairs - 8.0 Tables

10:15 AM

MPsABCNamesScore
0.903Joanne Nover Buffalo, NY; Bonnie Clement Williamsville, NY50.30%
0.855Stuart Caswell - William Castle Lockport, NY54.17%
2.48221Rajarshi Roy - Rajinder Puri Amherst, NY60.42%
1.5143Denise Slattery Caledonia, NY; Gay Simpson Tonawanda, NY55.95%
1.863Mike Silverman Williamsville, NY; Arthur Matthies East Amherst, NY56.25%
3.3011Victor Bergsten East Amherst, NY; Walter Olszewski North Tonawanda, NY62.80%
1.20542John Bava Hamburg, NY; Edward Morgan Williamsville, NY54.76%

Double Session Stratified A/B/C Pairs - 20.0 Tables

2:30 PM

MPsABCNamesScore
2.084Betty Metz Grand Island, NY; Tova Reinhorn Williamsville, NY476.20
3.107Howard Foster - Michael Ryan Buffalo, NY518.56
9.292George Knight Cold Lake, AB; William Koski King City, ON552.03
1.094David Larcom Hamburg, NY; Robert Ciszak Alden, NY410.50
4.016Saleh Fetouh - Randolph Seidenberg Jr Buffalo, NY527.37
1.645Alexander Kowal Buffalo, NY; Ten-Pao Lee Grand Island, NY466.61
6.963Jerome Weiss Penfield, NY; Jenny Carr Christchurch 8, 04545.15
1.942Ken Knight - Jim Baxter Pittsford, NY445.06
3.6921John Nelson - Marc Wetmore Rochester, NY492.00
1.416Barbara Sadkin - Paula Kotowski Williamsville, NY454.94
3.619Katherine Pollock East Amherst, NY; Roger Woodin Rochester, NY514.88
2.2910Christopher Cowan - Debbie Feldman Oakville, ON511.09
4.135Donna Steffan East Amherst, NY; Stanley Kozlowski Clarence, NY528.06
4.921John Sinclair Tonawanda, NY; Kamil Bishara Buffalo, NY506.20
5.224John Ziemer Youngstown, NY; Judith Marshall Buffalo, NY536.44
12.381Sharon Benz Buffalo, NY; Christine Urbanek Tonawanda, NY570.00
2.773Shakeel Ahmad - Manju Ceylony Clarence Center, NY487.20
2.758Elbert HargesheimerIII Hamburg, NY; Christy Kellogg Buffalo, NY518.41
1.453David Whitt - Sharon Wilcox Lewiston, NY434.62

Stratified A/B/C Pairs - 3.5 Tables

2:30 PM

MPsABNamesScore
1.4532Dorothy May Cheektowaga, NY; Joseph Rooney Hamburg, NY52.08%
1.9321John Bava Hamburg, NY; Edward Morgan Williamsville, NY55.21%
2.571Judie Bailey - Carolyn Siracuse East Amherst, NY57.29%

Stratified A/B/C Pairs - 8.0 Tables

10:15 AM

MPsABCNamesScore
0.915/65/6Jackie Logie Owen Sound, ON; Patricia Barker Kemble, ON52.08%
3.3011Roxann Roberts Leicester, NY; Virginia Loftus Wayland, NY63.99%
2.48221Ruth Nawotniak Clarence, NY; Barbara Hill Amherst, NY57.74%
1.86332John Bava Hamburg, NY; Edward Morgan Williamsville, NY54.76%
1.3944S Neubecker Buffalo, NY; David Larcom Hamburg, NY54.17%
0.915/65/6Helen Panza Grand Island, NY; Eleanor Whelan Lewiston, NY52.08%

Double Session Stratified A/B/C Pairs - 18.0 Tables

2:30 PM

MPsABCNamesScore
1.9063Nicholas Nelson - Tara Holter Rochester, NY388.71
1.894Davis Heussler East Aurora, NY; David Colligan Buffalo, NY398.01
3.905Christopher Cowan - Debbie Feldman Oakville, ON438.93
8.772John Ziemer Youngstown, NY; Michael Ryan Buffalo, NY462.75
2.513Mary Ball Clarence Center, NY; Arthur Morth Grand Island, NY398.51
6.583John Laufer - Anu Goodman Toronto, ON459.56
4.934George Knight Cold Lake, AB; William Koski King City, ON441.59
3.3521Richard Evans Rome, NY; Richard Hartz Jr Deerfield, NY422.93
11.691Randolph Seidenberg Jr Buffalo, NY; Jay Costello East Amherst, NY481.70
4.4761Chongmin Zhang Getzville, NY; Ying Wang Buffalo, NY437.40
2.608Christine Urbanek Tonawanda, NY; Stanley Kozlowski Clarence, NY431.33
2.927Saleh Fetouh Buffalo, NY; John Sinclair Tonawanda, NY434.34
2.1652John Nelson - Marc Wetmore Rochester, NY395.09
1.094Sushil Amlani Lockport, NY; Rajinder Puri Amherst, NY353.43
2.349Judy Graf Clarence, NY; Donna Steffan East Amherst, NY429.83

Stratified A/B/C Pairs - 4.0 Tables

2:30 PM

MPsABNamesScore
1.9321John Bava Hamburg, NY; Edward Morgan Williamsville, NY55.78%
1.4532Jim Stephens - Judy Stephens Barrie, ON53.47%
2.571Larry Soong - Dorothy Soong Williamsville, NY61.81%

Stratified A/B/C Swiss Teams - 27.0 Tables

10:15 AM

MPsABCNamesScore
3.4962Diane Phillips - Bruce Toder Fairport, NY; Barbara White - Barry Rudner Rochester, NY119.00
2.2041Reid Holter - Lynne Holter Fishers, NY; Nicholas Nelson - Tara Holter Rochester, NY111.00
7.642Lino D'Souza Burlington, ON; Dorin Toma - Terrence Rego - Uday Maitra Mississauga, ON166.00
4.294Susan Hill Rochester, NY; Martin Caley Montreal, QC; William Koski King City, ON; George Knight Cold Lake, AB141.00
2.417/8Saleh Fetouh - Randolph Seidenberg Jr Buffalo, NY; Jay Costello East Amherst, NY; Christine Urbanek Tonawanda, NY118.00
1.6552John Bava Hamburg, NY; Edward Morgan - Lawrence Abate Williamsville, NY; Rajarshi Roy Amherst, NY103.00
5.733Guy Arie - Roger Woodin Rochester, NY; Michael Carney Pittsford, NY; Jerome Weiss Penfield, NY144.00
2.623Shakeel Ahmad - Manju Ceylony Clarence Center, NY; Arthur Morth Grand Island, NY; Teresa Fraas Cheektowaga, NY116.00
10.181Michael Ryan - Fred Yellen Buffalo, NY; Judy Graf Clarence, NY; Donna Steffan East Amherst, NY175.00
4.6551Martha Welte - John Welte - David Colligan Buffalo, NY; Davis Heussler East Aurora, NY131.00
2.417/8John Ziemer Youngstown, NY; Allen Beroza - Victor Bergsten East Amherst, NY; Judith Marshall Buffalo, NY118.00