Caledon East, ON

Caledon East Sectional Tournament Overalls

Sep 22, 2018 - Sep 23, 2018

Click here for Masterpoint Winners List
Players

99er Pairs - 21.5 Tables

11:00 AM

MPsABCNamesScore
2.202Anne Amodeo Newmarket, ON; Debora Medhurst Caledon, ON65.42%
2.931Irena Zworska - Aleksander Zworski Haliburton, ON65.86%
1.31533Eleanor Somerleigh - Wendy Lockyer Toronto, ON57.93%
1.75422Maureen Sykes Georgetown, ON; Janice Giles60.71%
0.486Tom Reidel - Marion Reidel Guelph, ON55.39%
0.676Patricia Defeudis Caledon, ON; Mary Jo Bauer Mississauga, ON56.25%
0.7455Wayne Lewis Erin, ON; Marceline Liptak57.19%
0.98644Ross Johannsen - Robin Scott Brampton, ON57.74%
2.33311Linda Brent - Hollis Brent Toronto, ON61.11%

99er Pairs - 13.0 Tables

3:15 PM

MPsABCNamesScore
0.386Nancy Bunker - Pamela Rogacki Toronto, ON55.87%
0.564Rosemary Tanner Kenilworth, ON; Gaye Heather Ennett Mount Forest, ON53.79%
0.7454Catherine Griffin Mississauga, ON; Anne Muller Oakville, ON57.01%
0.74653Linda Brent - Hollis Brent Toronto, ON56.06%
1.05432Sharon Rodkin - Phyllis McElroy Toronto, ON58.71%
2.111Irena Zworska - Aleksander Zworski Haliburton, ON60.98%
0.425Eleanor Somerleigh - Wendy Lockyer Toronto, ON51.14%
1.6021Krystyna Paterson Milton, ON; Patricia Basque Mississauga, ON59.66%
1.32321Greg Frenette - Madeleine Frenette Toronto, ON59.09%

499er Pairs - 30.5 Tables

3:15 PM

MPsABCNamesScore
1.20108Keith Prytulka Hamilton, ON; Peter Logan Etobicoke, ON286.77
6.5311Lee Stem - Laima Stem Mississauga, ON309.15
1.475Jackmen Chong Burlington, ON; Bogdan Kurek Oakville, ON282.00
3.67332Linda Willis Etobicoke, ON; Barbara Quinn Toronto, ON302.21
1.876Stephen Laufer - Cheryl Richman Toronto, ON301.57
2.754Indarjit Ahluwalia Mississauga, ON; Antony Stuart Etobicoke, ON302.10
2.2854Tom Traves - Asit Nundy Toronto, ON301.62
1.8075Sandy Graham Kitchener, ON; Mary McClelland Waterloo, ON299.04
1.3597George Malon - Susan Malon Waterloo, ON293.31
1.204Jane Smith Brampton, ON; Nancy Crawford Caledon, ON283.66
1.0712Joyce Gibson Toronto, ON; Robert Carey Markham, ON284.06
4.90221Garrett Liu - Hao Li Oakville, ON302.50
0.796Phyllis Robinson Mulmur, ON; Sheila Robinson Toronto, ON270.69
1.20119Eva Biderman - Earl Biderman North York, ON284.24
1.55863David Bodnaryk Toronto, ON; Donna Davies Caledon East, ON297.50

Open Pairs - 29.0 Tables

3:15 PM

MPsABCNamesScore
4.581152Virginia Elliott Toronto, ON; Doug Elliott Egmondville, ON713.97
1.086Anne Manning - Robert Manning Egbert, ON650.74
3.44156Jan Gilewicz Minesing, ON; Richard Wan Pinellas Park, FL704.62
9.165Harvey Fogel Willowdale, ON; Ray Jotcham Scarborough, ON738.56
20.612Mary Lynne Howe - Barry Onslow London, ON798.77
15.463Gur Baykal - Margaret Baykal Markham, ON797.65
3.6614David Longstaff - Edith Ferber Waterloo, ON708.12
2.0810Miroslav Kovacevic Vaughn, ON; Dragana Kovacevic Markham, ON678.94
6.118John Dong Richmond Hill, ON; Stephen Mackay Markham, ON721.08
27.481Barry Senensky - Barbara Shnier Toronto, ON860.67
7.85621Frank Klein Newmarket, ON; Joe Wong Scarborough, ON730.71
6.8773Douglas Dolbear - G Alan Brooks Hamilton, ON726.15
5.5094Vivienne Whitworth Richmond Hill, ON; Catherine Balant Newmarket, ON718.54
2.1383Lorraine Coens - Joseph Coens Aurora, ON703.10
4.2312Andrew Firko Oakville, ON; Joseph Sauro North Bay, ON712.61
1.345Anna Kennedy - Lynn Gowan Newmarket, ON654.44
11.5941Howard Arcand Richmond Hill, ON; Peter Deluca Woodbridge, ON765.43
1.8494Susan Ridgway - Patricia Eby Toronto, ON690.81
5.0010Gary Zlot - Jan Stewart Toronto, ON715.56
2.867Steve Overholt - Sudhir Patwardhan Etobicoke, ON703.40
3.9313Doug Barnes Caledon, ON; John McWhinnie Hillsburgh, ON711.08

Bracketed Swiss Teams 1 - 9.0 Tables

11:00 AM

MPsRankNamesScore
8.543Keith Heckley Hamilton, ON; J Melvin Norton Burlington, ON; William Sheryer Milton, ON; Naveed Ather Oakville, ON136.00
15.181Terry Du - Edward Xu North York, ON; Yan Wang Richmond Hill, ON; Richard Chan Markham, ON165.00
6.404Joseph Sauro North Bay, ON; Andrew Firko Oakville, ON; Mary Lynne Howe - Barry Onslow London, ON120.00
11.392Andy Stark - Lewis Richardson Toronto, ON; Eiji Kujirai North York, ON; Stephen Mackay Markham, ON156.00

Bracketed Swiss Teams 2 - 9.0 Tables

11:00 AM

MPsRankNamesScore
5.693Dianne Aves - Moira Hollingsworth Waterloo, ON; Bruce Roberts Ingersoll, ON; Timothy Porter Guelph, ON158.00
7.592Phyllis Jones - Mike Fernane Brampton, ON; Doug Barnes Caledon, ON; John McWhinnie Hillsburgh, ON163.00
10.121Mike Peng - David Wilson - David Longstaff - Edith Ferber Waterloo, ON172.00
4.274Daniel Miles - Cindy Zhang He Toronto, ON; Martin Zhao Richmond Hill, ON; Jasmine Xiong Markham, ON139.00

Bracketed Swiss Teams 3 - 9.0 Tables

11:00 AM

MPsRankNamesScore
3.294Peggy Pearson Waterloo, ON; Barbara Kains - Sheila Puz Kitchener, ON; Colleen Caron Collingwood, ON117.00
5.852Ron Ellis Fergus, ON; Elizabeth Williams Waterdown, ON; David A B Wickes Puslinch, ON; Raymond Procwat Hamilton, ON150.00
7.801Edward Bezeau - David Robson - Carol Baines - Dianne Ness Toronto, ON176.00
4.393Phil Dowd - Natalie Silverstein - Ted Read Toronto, ON; Linda Davies Burlington, ON130.00

Bracketed Swiss Teams 4 - 9.0 Tables

11:00 AM

MPsRankNamesScore
3.542Alexandra Peck - Susan Sillery - Millie Deverett Toronto, ON; Anita Aviad North York, ON144.00
2.663Russell Baird - Wendy Wade Mississauga, ON; Graham Dixon Etobicoke, ON; Jerry Lenders Toronto, ON; Ernest Foster139.00
1.994Doug Elliott Egmondville, ON; Virginia Elliott Toronto, ON; Bernice Muma Guelph, ON; Ted Kennedy Port Elgin, ON135.00
4.721Catherine Spencer - John Spencer Guelph, ON; Howard Mendelssohn Brechin, ON; Harold Rotenberg Etobicoke, ON151.00

Bracketed Swiss Teams 5 - 9.0 Tables

11:00 AM

MPsRankNamesScore
2.802Stephen Laufer - Cheryl Richman Toronto, ON; Eva Biderman - Earl Biderman North York, ON162.00
2.103Elizabeth Evans Williston, FL; Keith Prytulka Hamilton, ON; Peter Logan Etobicoke, ON; Malcolm Ross St Catharines, ON158.00
1.574Howard Simpson - John Liefeld - Bonna Simpson Guelph, ON; Barbara Sinclair Wiarton, ON116.00
3.731Andy Potovszky - John Haist - Jagjit Pal Singh Anand Brampton, ON; Richard Brown191.00

Bracketed Swiss Teams 6 - 9.0 Tables

11:00 AM

MPsRankNamesScore
2.871Jake Liu - Lin Murong - Tong Chen Waterloo, ON; Wenlong Guo209.00
2.152Kenneth Mitchell - Doug Bieman - Robert Walker Kincardine, ON; Brian Jenkins Mississauga, ON146.00
1.214Sandy Graham Kitchener, ON; Mary McClelland - June Leitch - David Leitch Waterloo, ON128.00
1.613Manfred Young - John Kip Kitchener, ON; Lynda Burnett - Rosslynn Shortt Waterloo, ON136.00

Bracketed Swiss Teams 7 - 11.0 Tables

11:00 AM

MPsRankNamesScore
1.882Neo Ling - Han Wu - Yolanda Ling Markham, ON; Katherine Yang Scarborough, ON144.00
1.064Sue Moses - Sydney Carruthers - Judy Bailey Kitchener, ON; Brenda Semple Waterloo, ON141.00
2.511Mingmin Zhu Mississauga, ON; Yuan Li - Kevin Xiong Markham, ON; Peter Zhao Richmond Hill, ON197.00
1.413John Markvart Elora, ON; Vera Shoemaker - Carol Doyon Belwood, ON; Gloria Carter Guelph, ON143.00