Red Deer, AB

Red Deer Spring Sectional Tournament Overalls

May 04, 2018 - May 06, 2018

Click here for Masterpoint Winners List
Players

Friday Aft Open Pairs - 9.0 Tables

1:00 PM

MPsABCNamesScore
5.501Peter Jones - Lloyda Jones Edmonton, AB58.10%
4.132Marlene Wallace - David Renwick Red Deer, AB56.71%
1.322Lorraine Somerville - Mary Anne Crookes Calgary, AB54.86%
0.993Doug Carritt Red Deer, AB; Dean Walt49.31%
2.034/5Glenn Cossey - Cindy Cossey Innisfail, AB55.32%
2.034/51Keith Wallace - Pam Wallace Calgary, AB55.32%
3.093Ian Gatenby - Lorna Deschner Red Deer, AB55.79%

Friday Aft 199er Pairs - 4.5 Tables

1:00 PM

MPsDEFNamesScore
1.461Carol Bailey - Chris Read Red Deer, AB61.11%
1.042/31/2Marg Barr - Rick Barr Ponoka, AB57.14%
1.042/31/2Travis Gangl - Janet Gangl Red Deer, AB57.14%
0.624Andrea Lloyd - Doug Girvan Red Deer, AB52.78%

Friday Evening IMP Pairs - 11.0 Tables

7:00 PM

MPsABCNamesScore
1.216Rick Cookson Hills Bentley, AB; Robert Short Red Deer, AB19.00
1.422Larry Pizzey - Rita Pizzey Red Deer, AB15.40
1.063Marg Barr - Rick Barr Ponoka, AB-10.50
3.612Lloyda Jones Edmonton, AB; Cindy Cossey Innisfail, AB50.50
2.713Perry Khakhar Calgary, AB; Laurie Shapka Red Deer, AB43.30
4.8111Andy McKaig Calgary, AB; Doug Girvan Red Deer, AB52.20
0.804Keith Wallace - Pam Wallace Calgary, AB-16.70
1.695Charles Roberts - Adam Thiel Red Deer, AB28.30
2.034Bernie Lambert Acme, AB; Blake Fleming Calgary, AB39.90

Sat Morn 199er Pairs - 4.5 Tables

10:30 AM

MPsDEFNamesScore
0.823Maureen Yamagishi - Don Yamagishi Red Deer, AB55.56%
1.4611Marg Barr - Rick Barr Ponoka, AB61.11%
1.102Jerry Sibbald Red Deer, AB; Wilf Hamilton Buckeye, AZ57.14%
0.8942Travis Gangl - Janet Gangl Red Deer, AB53.18%

Saturday Open Pairs - 13.5 Tables

3:30 PM

MPsABCNamesScore
2.132Keith Wallace - Pam Wallace Calgary, AB309.00
1.204Doug Carritt Red Deer, AB; Jim Crone Sylvan Lake, AB301.58
5.423Bernie Lambert Acme, AB; Blake Fleming Calgary, AB356.00
2.417Phil Blackburn Rocky-Mtn-Hse, AB; Gerda Brouwer Red Deer, AB343.25
9.631Robert Short Red Deer, AB; Peter Jones Edmonton, AB387.54
7.222Garry Karst Edmonton, AB; Ray Grace Sherwood Park, AB368.38
2.756Hans Folkinga Edmonton, AB; Grant Wharry Calgary, AB343.50
1.603Liz Sprague - David Ho Calgary, AB306.25
4.0641Lorraine Somerville - Mary Anne Crookes Calgary, AB355.33
3.215Daniel Bertrand - Abdul Fakih Calgary, AB355.00

Swiss Teams - 15.0 Tables

10:30 AM

MPsABCNamesScore
6.881Steve Lawrence - Frank Ayer - Abdul Fakih - Daniel Bertrand Calgary, AB98.00
3.873Ian Gatenby - Laurie Shapka - Lorna Deschner - Robert Short Red Deer, AB81.00
1.722/31/2Annabelle Wiseman Jarvis Bay, AB; Mary Abelseth - Barb Coltman - Darlene Gabrielson Red Deer, AB59.00
5.162Hans Folkinga Edmonton, AB; Grant Wharry Calgary, AB; Mike Christensen - Charlie Lamb Red Deer, AB82.00
1.722/31/2David Ho - Liz Sprague - Andrea Killackey - Naushad Dada Calgary, AB59.00
2.421Gerene Albrecht - Jim Wallace Red Deer, AB; Keith Wallace - Pam Wallace Calgary, AB67.00
2.904Lorna McDonald - Bill McDonald St Albert, AB; Peter Jones - Lloyda Jones Edmonton, AB71.00
2.295Charles Roberts - Marlene Wallace Red Deer, AB; Cindy Cossey - Glenn Cossey Innisfail, AB70.00