New Westminster, BC

Spring Sectional Tournament Overalls

May 18, 2018 - May 21, 2018

Click here for Masterpoint Winners List
Players

Open Pairs - 33.0 Tables

1:00 PM

MPsABCNamesScore
1.4113Amirali Alibhai - Marion Crowhurst North Vancouver, BC58.16%
2.15116Rhoda Tafler Richmond, BC; Harry Satanove Vancouver, BC58.44%
8.703Ben Takemori Burnaby, BC; Stephanie Williams Delta, BC61.42%
6.1383Shelley Burns - Thomas Anderson North Vancouver, BC60.34%
1.455Alex Storie Coquitlam, BC; Nora Jackson Palm Springs, CA48.92%
1.903Brian Yager - Cia Van Horne North Vancouver, BC52.68%
1.026Homa Boustani West Vancouver, BC; Susan Jonvik Vancouver, BC48.62%
3.07105Margaret Gibson Port Moody, BC; Paul Fournier Vancouver, BC58.82%
1.424Donna-Faye Madhosingh - Ginger Chiew Vancouver, BC49.22%
1.2414Andrew Lee Richmond, BC; Angela Fenton Vancouver, BC57.42%
1.6312Kathy Adachi Surrey, BC; June Keith New Westminster, BC58.22%
3.676David Waterman Surrey, BC; Joel Martineau Vancouver, BC60.58%
4.2994Patti Adams Burnaby, BC; Anita Morse North Vancouver, BC59.34%
15.461Larry Pocock - Yue Su Vancouver, BC63.80%
2.532Tom Satanove Surrey, BC; Shael Smith Richmond, BC54.58%
2.757Brad Bart Coquitlam, BC; Michael Dimich Burnaby, BC60.56%
1.58157Eda Kadar - Sid Segal Vancouver, BC57.03%
6.524Sidney Yang Richmond, BC; William Ge Burnaby, BC61.21%
4.90521Tanweer Saqalan Richmond, BC; Shaviv Ben Neriah Vancouver, BC60.59%
11.6021Nicholas Stock North Vancouver, BC; Cindy Oishi West Vancouver, BC61.84%

0-200 Pairs - 10.0 Tables

1:00 PM

MPsDEFNamesScore
0.803Donna Brown - Leslie Hill Vancouver, BC48.84%
1.07652Janice Porter - Vern Porter North Vancouver, BC53.94%
1.8622Lou Rene Legge Pitt Meadiows, BC; Carole Clugston Abbotsford, BC60.65%
2.48111Khosrow Shad - Mojgan Shad West Vancouver, BC68.75%
1.4033Carol Wishart - Bryan Hannay Vancouver, BC59.49%
1.054Trudy Merritt - Don Gurski Surrey, BC56.02%
0.9454Bill Walter - Christine Walter Vancouver, BC55.32%

Stratified Open Pairs - 21.0 Tables

7:00 PM

MPsABCNamesScore
1.004Thomas Davis North Vancouver, BC; Stuart Carr Burnaby, BC52.40%
1.6864Paul Harding New Westminster, BC; Jim McKenzie Vancouver, BC57.21%
0.845David Herbert Vancouver, BC; Larry Meyer Richmond, BC50.48%
3.993Ben Takemori Burnaby, BC; Cristal Nell Seattle, WA59.42%
1.6863Tom Cotton Surrey, BC; Marlene Sumi Burnaby, BC53.65%
7.1011Zoran Peca Vancouver, BC; Andrew Krywaniuk Burnaby, BC61.44%
2.497Robert Gerrie - Aban Gerrie Richmond, BC56.44%
1.175John Teschke - Marta Zahorecz Burnaby, BC55.19%
3.554Martin Henneberger - Dianne Isfeld Coquitlam, BC59.04%
5.33221Valerie Haslam Abbotsford, BC; Jane Skinner North Vancouver, BC60.67%
2.25532Nigel Fullbrook Delta, BC; Matt Loewen Vancouver, BC58.37%

0-750 Pairs - 10.5 Tables

7:00 PM

MPs7BCNamesScore
1.86311Gilbert Zhang Vancouver, BC; Jennifer Hong Burnaby, BC59.94%
2.531Eve Jensen - Colin Johnson Abbotsford, BC65.26%
0.8343Robert Fraser - Foster Tom Vancouver, BC53.11%
0.935Adelina Wong-Chor - Sandra Jarvis Vancouver, BC50.83%
1.902Stephen Ottridge Vancouver, BC; Robert Sewell North Vancouver, BC64.21%
0.694Alfred Lee Vancouver, BC; Patrick Cheung North York, ON49.96%
1.4052Ted Parker - Joanne Parker Abbotsford, BC55.10%
1.10632Mary Frances Bishop Delta, BC; Bud Bishop53.95%
1.074Elly Boshell West Vancouver, BC; Lois Carry North Vancouver, BC56.22%

Ben Lapidus Trophy Bracketed KO's 1 - 10.0 Tables

7:00 PM

MPsRankNames
7.133Doug Hansford - James Wu Surrey, BC; Susan Peters Vancouver, BC; Thomas Devine Ferndale, WA
20.081Michael Yuen - Joel Martineau Vancouver, BC; Steve Vincent Burnaby, BC; David Waterman Surrey, BC
14.062Tao Feng - Yuandong Ren - Long Xie - Kai Zhou - David Yu Burnaby, BC

Stratified IMP Pairs - 24.5 Tables

3:30 PM

MPsABCNamesScore
3.0911Kathy Adachi Surrey, BC; Ben Takemori Burnaby, BC34.11
1.5074Robert Fraser - Foster Tom Vancouver, BC9.74
18.561Brad Bart Coquitlam, BC; Cristal Nell Seattle, WA88.15
13.9221Andrew Krywaniuk Burnaby, BC; Kenneth Ramsay West Vancouver, BC69.29
6.195Mike Wilson New Westminster, BC; John Lai Vancouver, BC41.27
4.12852Edgar L'Heureux White Rock, BC; Ronald Pratt Langley, BC36.45
10.4432James Lenobel West Vancouver, BC; Sid Segal Vancouver, BC60.32
5.3063Isabel Chernoff Surrey, BC; Dean Altschuler Bellingham, WA40.40
3.3710Nicholas Stock North Vancouver, BC; Diana Jing Surrey, BC35.92
7.834Aidan Ballantyne - Katrin Litwin Burnaby, BC55.11
3.719Cameron Doner Surrey, BC; Donald Sache Burnaby, BC36.08
1.195Ted Dagan Richmond, BC; Brock Short Abbotsford, BC-1.90
4.64741Zoran Peca Vancouver, BC; Cindy Oishi West Vancouver, BC39.06
2.0063Maryellen Gallo - Jack Johnson Surrey, BC23.28

0-750 Pairs - 16.5 Tables

3:30 PM

MPsDEFNamesScore
5.23111Michael Desaulniers Coquitlam, BC; Dariusz Matus Surrey, BC457.45
1.0665Alfred Lee Vancouver, BC; Patrick Cheung North York, ON369.00
2.214Jane Skinner North Vancouver, BC; Valerie Haslam Abbotsford, BC397.53
1.496Nita Dalal - Tadeusz Smaruj Vancouver, BC386.50
1.57844Bonnie Hua Vancouver, BC; Jennifer Hong Burnaby, BC380.40
3.92222Mojgan Shad - Khosrow Shad West Vancouver, BC400.00
2.943Eve Jensen - Colin Johnson Abbotsford, BC398.95
1.745Gale Gropp - Marjorie Sinel Bellingham, WA397.00
1.749Dianne Sterling - Adelina Wong-Chor Vancouver, BC378.50
2.09733Ian Gilhooley Vancouver, BC; Karen Tomkins Burnaby, BC386.00
0.796Mary Frances Bishop Delta, BC; Bud Bishop365.29
1.245Ted Parker - Joanne Parker Abbotsford, BC378.00

Open A/X Pairs - 23.5 Tables

3:30 PM

MPsAXNamesScore
7.254David House Vancouver, BC; Laurence Betts Burnaby, BC680.09
3.828John Anthony - Les Fouks Vancouver, BC649.78
12.8921Sid Segal Vancouver, BC; William Osten Richmond, BC698.09
1.516James Lenobel - Barry Kirkham West Vancouver, BC621.40
9.673Michael Yuen Vancouver, BC; Nicholas Stock North Vancouver, BC684.22
2.8711Susan Peters - Julie Smith Vancouver, BC642.18
4.9162Gustav Axen New Westminster, BC; Karin Phillips Vancouver, BC650.72
5.735William Ge - Ben Takemori Burnaby, BC661.55
2.64124Lucy Zhong - Jack Qi North Vancouver, BC638.81
4.3073Lesley Laudan - Rangie Sylvestre Vancouver, BC650.52
3.1310Brad Bart Coquitlam, BC; Cristal Nell Seattle, WA647.31
17.191Mike Wilson New Westminster, BC; John Lai Vancouver, BC730.28
4.299Kelvin Raywood - Gray McMullin Vancouver, BC649.58
1.765Baixiang Liu Burnaby, BC; Amy Gao Richmond, BC629.46

B/C/D Pairs - 13.5 Tables

3:30 PM

MPsBCDNamesScore
1.3864Jane Skinner North Vancouver, BC; Valerie Haslam Abbotsford, BC282.13
1.924L Ralph Buckley - David Gabel Vancouver, BC291.50
1.054Khosrow Shad - Mojgan Shad West Vancouver, BC275.58
1.555Dianne Sterling - Adelina Wong-Chor Vancouver, BC280.50
2.55322Foster Tom - Robert Fraser Vancouver, BC295.29
0.915Mary Frances Bishop Delta, BC; Bud Bishop274.50
3.412Stuart Carr Burnaby, BC; Thomas Davis North Vancouver, BC319.00
4.54111Michael Desaulniers Coquitlam, BC; Dariusz Matus Surrey, BC321.54
1.84533Carole Clugston Abbotsford, BC; Dianna Gilbreath Maple Ridge, BC288.54

Stratified Open Swiss Teams - 27.0 Tables

10:00 AM

MPsAXNamesScore
15.401Steve Vincent - Laurence Betts Burnaby, BC; John Bryden - David Waterman Surrey, BC110.00
8.663William Ge - Ben Takemori Burnaby, BC; June Keith New Westminster, BC; Ken Lochang Vancouver, BC89.00
3.857Edgar L'Heureux White Rock, BC; Jane Youngberg - Ina Andersen - Chuck Irwin Surrey, BC82.00
3.772Aban Gerrie - Robert Gerrie Richmond, BC; Cindy Oishi - James Lenobel West Vancouver, BC71.00
5.824/5Brad Bart Coquitlam, BC; Julie Smith - Susan Peters Vancouver, BC; Doug Hansford Surrey, BC88.00
2.833James Balcom Burnaby, BC; Clarence Dodd - Sandi White - Marlene Powell Vancouver, BC68.00
2.124Thomas Anderson North Vancouver, BC; Andy Hellquist Surrey, BC; John Lai Vancouver, BC; Mike Wilson New Westminster, BC67.00
4.406Gary Harper - Ron Ohmart Burnaby, BC; Peter Herold Namaimo, BC; Judy Harris Salmon Arm, BC86.00
5.031Tao Feng - Long Xie - Baixiang Liu Burnaby, BC; Amy Gao Richmond, BC; Xiangdong Meng Surrey, BC77.00
5.824/5Jack Lee - Sidney Yang Richmond, BC; Thomas Devine Ferndale, WA; James Wu Surrey, BC88.00
11.552Anne Scott North Vancouver, BC; Larry Pocock - Yue Su Vancouver, BC; Kai Zhou Burnaby, BC94.00

B/C/D 0-1000 Swiss Teams - 19.0 Tables

10:00 AM

MPsBCDNamesScore
1.703James Harris - Carol Wishart - Kevin Contzen Vancouver, BC; Stephanie Williams Delta, BC77.00
4.791Gale Gropp - Marjorie Sinel Bellingham, WA; Tom Cotton Surrey, BC; Marlene Sumi Burnaby, BC105.00
1.814/5Fred Baldwin - Peggy Winter South Surrey, BC; Lou Rene Legge Pitt Meadiows, BC; Jim Garnier Maple Ridge, BC84.00
1.284Winston Young White Rock, BC; Hoy Chow Edmonton, AB; Bud Bishop; Mary Frances Bishop Delta, BC76.00
3.034/51Geoffrey Trafford West Vancouver, BC; Brian Yager North Vancouver, BC; Peter Durant - Stephen Ottridge Vancouver, BC84.00
2.2721Lauren Cockroft Surrey, BC; Ann Clemmons Langley, BC; Carroll Guichon - Don Guichon White Rock, BC81.00
2.693Kam Tang - C Tsou - Samuel Lai Richmond, BC; Vincent Yung Vancouver, BC85.00
1.402Khosrow Shad - Mojgan Shad West Vancouver, BC; Don Campbell North Vancouver, BC; Deborah Davy Gibsons, BC72.00
1.376Larry Meyer Richmond, BC; David Herbert - L Ralph Buckley Vancouver, BC; Rod Coote North Vancouver, BC83.00
3.592Nita Dalal - Tadeusz Smaruj - Judy Chang Vancouver, BC; Margaret Gibson Port Moody, BC91.00