New Westminster, BC

Spring Sectional Tournament Overalls

May 19, 2017 - May 22, 2017

Click here for Masterpoint Winners List
Players

Open Pairs - 35.0 Tables

1:00 PM

MPsABCNamesScore
7.0241Robert Walters New Westminster, BC; Isabelle Anderson Burnaby, BC60.95%
12.472James Wu Surrey, BC; William Ge Burnaby, BC62.14%
16.631Aidan Ballantyne - Katrin Litwin Burnaby, BC64.93%
2.20135Allan Karro Surrey, BC; Ronald Pratt White Rock, BC57.67%
1.435Shameine Ali - Alan Borden Vancouver, BC52.74%
9.353Bryan Maksymetz Vancouver, BC; James Lenobel West Vancouver, BC61.96%
1.1115Larry Chow Abbotsford, BC; Karin Phillips Vancouver, BC55.80%
5.265Marguerite Chiarenza Vancouver, BC; Kathy Bye Burnaby, BC60.95%
1.596L Ralph Buckley - Dave Gabel Vancouver, BC52.49%
1.5111Sandra Robson New Westminster, BC; Gene Fomin Glacier, WA58.41%
1.914Tom Jen Kwan Vancouver, BC; Jim Garnier Maple Ridge, BC54.61%
2.768Gerry McCully - Rhonda Foster Victoria, BC59.21%
2.551673Janneke Noort - Ginger Chiew Vancouver, BC55.63%
5.21621Thomas Davis North Vancouver, BC; Stuart Carr Burnaby, BC59.77%
3.401242Thomas Anderson North Vancouver, BC; Andy Hellquist Surrey, BC57.93%
3.90103Monte Ziola Mesa, AZ; Derek Ziola Surrey, BC58.79%
1.65146Yinsheng Tu Vancouver, BC; David Huang Burnaby, BC57.13%
3.947Sheila Sache Delta, BC; Gilbert Lambert Langley, BC59.32%
2.049Monica Angus - Alex Hong West Vancouver, BC59.06%

0-200 Pairs - 12.0 Tables

1:00 PM

MPsABCNamesScore
0.8943Penny Sprackman - Lyliane Thal Vancouver, BC51.70%
0.665Janet McKinlay - Jackie Freer Vancouver, BC51.33%
2.052Laurie Gould Vancouver, BC; Kathy Jones58.71%
0.656Pamela Moore - Margaret Duncan Vancouver, BC54.73%
1.58422Joel Wener - Linda Wener Vancouver, BC56.82%
1.1853Don Guichon - Carroll Guichon White Rock, BC55.30%
2.10311Donna Brown - Leslie Hill Vancouver, BC57.39%
2.731William Ophoff - Don Gurski Surrey, BC62.31%

Stratified Open Pairs - 21.0 Tables

7:00 PM

MPsABCNamesScore
3.874Bjarne Christoffersen Coquitlam, BC; Joel Fuhrman Kirkland, WA59.42%
2.507/82/31Shameine Ali - Alan Borden Vancouver, BC56.73%
1.8862Stephen Pickett Vancouver, BC; Shelley Burns North Vancouver, BC53.08%
2.437/82/3Rhoda Tafler Richmond, BC; Gerald Leckie Vancouver, BC56.73%
5.163Les Fouks Vancouver, BC; June Keith New Westminster, BC59.52%
1.175Frances Corney Vancouver, BC; Andrew Lee Richmond, BC53.37%
0.795Stephanie Williams Delta, BC; Deborah Cool Blaine, WA51.06%
9.171Bryan Maksymetz Vancouver, BC; James Lenobel West Vancouver, BC71.92%
1.413Bill Matheson Richmond, BC; Brock Short Abbotsford, BC51.54%
2.905William Ge Burnaby, BC; Amy Gao Richmond, BC58.37%
1.029Kathy Bye Burnaby, BC; Marguerite Chiarenza Vancouver, BC55.96%
1.054Janneke Noort - Ginger Chiew Vancouver, BC51.25%
2.186Angela Fenton - Maarten Tjebbes Vancouver, BC57.12%
1.564Gustav Axen New Westminster, BC; Duane Tilden Vancouver, BC55.58%
6.8821Xiangdong Meng Surrey, BC; David Huang Burnaby, BC61.44%

0-750 Pairs - 8.5 Tables

7:00 PM

MPs7BCNamesScore
0.555Edward Youngberg Surrey, BC; Ann Clemmons Langley, BC52.65%
1.31421Bobbi Moon Surrey, BC; Lois Louden Delta, BC53.70%
1.722Jim Glanville Surrey, BC; Bruce Adams White Rock, BC62.70%
0.7443Ted Parker - Joanne Parker Abbotsford, BC53.44%
0.98532Nancy Ruegg - Lauren Cockroft Surrey, BC53.57%
2.291Eve Jensen - Colin Johnson Abbotsford, BC63.10%
1.7531William Ophoff - Don Gurski Surrey, BC58.04%

Ben Lapidus Trophy Bracketed KO's 1 - 7.0 Tables

7:00 PM

MPsRankNames
11.262Joel Martineau Vancouver, BC; Michael Dimich - Steve Vincent Burnaby, BC; David Waterman Surrey, BC
16.081Rhonda Foster - Gerry McCully Victoria, BC; Aidan Ballantyne - Katrin Litwin Burnaby, BC

Ben Lapidus Trophy Bracketed KO's 2 - 5.0 Tables

7:00 PM

MPsRankNames
4.431Ryley Breiddal - Kevin Contzen Vancouver, BC; Caroline Solonenko Brackendale, BC; Barney Kalos
3.102Stuart Carr Burnaby, BC; Rangie Sylvestre - Lesley Laudan Vancouver, BC; Thomas Davis North Vancouver, BC

Stratified IMP Pairs - 26.0 Tables

6:30 PM

MPsABCNamesScore
13.922Kathy Adachi Surrey, BC; Ben Takemori Burnaby, BC87.57
3.719James Wu - Ina Andersen Surrey, BC48.30
5.306Nicholas Stock North Vancouver, BC; William Ge Burnaby, BC55.69
7.834Brad Bart Coquitlam, BC; Julie Smith Vancouver, BC64.53
1.594Bill Matheson Richmond, BC; Brock Short Abbotsford, BC-0.91
4.128Allan Karro Surrey, BC; Robert Walters New Westminster, BC51.21
2.8262Margaret Gibson Port Moody, BC; Judy Chang Vancouver, BC19.33
3.3710Larry Pocock - Yue Su Vancouver, BC47.20
2.1273Ed L'Heureux - Ronald Pratt White Rock, BC9.14
4.647Marge Neate North Vancouver, BC; John Demeulemeester Burnaby, BC52.38
3.405Neil McAllister Vancouver, BC; William Osten Richmond, BC34.05
4.881121Stephen Pickett Vancouver, BC; Shelley Burns North Vancouver, BC44.14
10.443Donald Sache Delta, BC; Mike Wilson New Westminster, BC70.95
1.415John Kay Blaine, WA; Norma McNamara Delta, BC-11.16
2.8612Kelvin Raywood Vancouver, BC; Dee Steil New Westminster, BC41.94
18.5611Monte Ziola Mesa, AZ; Derek Ziola Surrey, BC101.65
3.663David Huang Burnaby, BC; Xiangdong Meng Surrey, BC39.83
1.938Jim McKenzie Vancouver, BC; Paul Harding New Westminster, BC8.08
6.195Baixiang Liu Burnaby, BC; Jack Lee Richmond, BC62.86
2.744Gustav Axen New Westminster, BC; Duane Tilden Vancouver, BC38.41

0-750 Pairs - 9.5 Tables

6:30 PM

MPs731NamesScore
2.0333Zainool Esmail West Vancouver, BC; Gulshan Ajania North Vancouver, BC424.89
1.52442Ted Parker - Joanne Parker Abbotsford, BC420.34
1.605Colin Johnson - Eve Jensen Abbotsford, BC415.29
1.036Elly Boshell West Vancouver, BC; Malcolm McDonald Surrey, BC400.28
0.885Ann Clemmons Langley, BC; Edward Youngberg Surrey, BC392.51
2.71221Shaviv Ben Neriah Vancouver, BC; Ofer Livni428.04
3.6111Shameine Ali - Alan Borden Vancouver, BC483.23
1.093Nancy Ruegg - Lauren Cockroft Surrey, BC382.12

Open A/X Pairs - 22.0 Tables

6:30 PM

MPsAXNamesScore
1.446Ken Lochang Vancouver, BC; Elena Ransom Furry Creek, BC629.06
10.643Nicholas Stock North Vancouver, BC; Les Fouks Vancouver, BC697.86
2.843Barry Yamanouchi - Dan Watson Burnaby, BC652.33
3.7992David Huang - Alex Chuang Burnaby, BC661.98
4.737Michael Strebinger Port Coquitlam, BC; Bjarne Christoffersen Coquitlam, BC678.69
7.9841Shelley Burns - Thomas Anderson North Vancouver, BC690.36
14.182James Wu - Doug Hansford Surrey, BC703.83
5.406Sheila Sache Delta, BC; Gilbert Lambert Langley, BC683.24
6.305Amirali Alibhai - Marion Crowhurst North Vancouver, BC688.65
3.095Monte Ziola Mesa, AZ; Derek Ziola Surrey, BC631.40
2.134Andrew Nalos Surrey, BC; Kenneth Ramsay West Vancouver, BC639.45
18.911William Ge - Ben Takemori Burnaby, BC724.83
3.1511Andrew Krywaniuk Burnaby, BC; Martin Henneberger Coquitlam, BC655.06
4.0310Susan Peters - Julie Smith Vancouver, BC661.24
4.208Gerry McCully - Rhonda Foster Victoria, BC662.19

B/C/D Pairs - 7.0 Tables

6:30 PM

MPsBCDNamesScore
3.3011Bill Matheson Richmond, BC; Mike Foster Surrey, BC342.50
2.4822Keith Lee - Judy Chang Vancouver, BC334.50
1.863Tom Cotton Surrey, BC; Marlene Sumi Burnaby, BC324.67
1.3943William Ophoff - Don Gurski Surrey, BC318.75

Stratified Open Swiss Teams - 29.0 Tables

10:00 AM

MPsAXYNamesScore
7.583Susan Peters Vancouver, BC; Doug Hansford - James Wu Surrey, BC; William Ge Burnaby, BC80.00
3.0333Pamela Rattenbury Langley, BC; Leatha Dudra - Derek Ziola Surrey, BC; Monte Ziola Mesa, AZ67.00
5.694Sheila Sache - Donald Sache Delta, BC; Robert Gerrie - Aban Gerrie Richmond, BC75.00
13.481Rhonda Foster - Gerry McCully Victoria, BC; Aidan Ballantyne - Katrin Litwin Burnaby, BC90.00
4.04722Jack Johnson - Maryellen Gallo - Chuck Irwin Surrey, BC; Dean Altschuler Bellingham, WA70.00
3.856Joel Martineau - John Bryden Vancouver, BC; Michael Dimich - Laurence Betts Burnaby, BC72.00
2.2744David Huang - Alex Chuang Burnaby, BC; Xiangdong Meng Surrey, BC; Yinsheng Tu Vancouver, BC66.00
10.112Gray McMullin - Bryan Maksymetz - Duane Tilden Vancouver, BC; Nigel Fullbrook Delta, BC81.00
5.39511Long Xie - Tao Feng - Yuandong Ren - David Yu Burnaby, BC73.00
1.805Kathryn Shannon - Peter Morse North Vancouver, BC; Ryley Breiddal Vancouver, BC; Geoffrey Trafford West Vancouver, BC65.00

B/C/D 0-1500 Swiss Teams - 10.0 Tables

10:00 AM

MPsBCDNamesScore
1.992/32/31Raymond Perell Langley, BC; Valerie Wilson White Rock, BC; Evelyn Sutherland - Bob Zoltok72.00
1.2844Elly Boshell West Vancouver, BC; Malcolm McDonald Surrey, BC; Don Campbell North Vancouver, BC; Deborah Davy Gibsons, BC65.00
1.992/32/3Barney Kalos; Caroline Solonenko Brackendale, BC; Chay Eng Kho North Vancouver, BC; John Nader Bellingham, WA72.00
3.0311Don Guichon - Carroll Guichon White Rock, BC; Raymond Clemmons - Ann Clemmons Langley, BC78.00