Hauppauge, NY

Long Island Spring Tournament Overalls

Apr 25, 2017 - Apr 29, 2017

Click here for Masterpoint Winners List
Players

Non LM / LM Charity Pairs - 34.0 Tables

7:00 PM

MPsRankNamesScore
2.578/10Victor Poon Stony Brook, NY; Ljudmila Kamenova South Setauket, NY56.75%
4.234Martin Brownstein - Linda Brownstein Jericho, NY59.52%
1.158/10John Abrenica Seaford, NY; Marie Thomaidis Hempstead, NY56.75%
1.797Debra Thaw Pt Jefferson St, NY; Toni Macdonald Dix Hills, NY58.73%
1.158/10Lesley Decker Lucas Woodbury, NY; Leonard Feld Jericho, NY56.75%
2.785/6Gary Helman Syosset, NY; Marie Franzoni Great Neck, NY59.13%
7.522Gerald Berkman Merrick, NY; Gary Zipper Roslyn Heights, NY67.46%
5.643Mark Leibowitz Plainview, NY; Elizabeth Shapiro West Hampstead, NY61.51%
2.785/6Vijay Datta Kings Park, NY; Douglas Casper Plainview, NY59.13%
10.031Jeffrey Colton East Williston, NY; Steve Weintraub Woodbury, NY74.60%

Bracketed Round Robin Teams 1 - 8.0 Tables

10:00 AM

MPsRankNamesScore
9.172Karen Pollack Westhampton, NY; Dina Arker North Hills, NY; Howard Friedman Great Neck, NY; David Schwartz Huntington, NY82.00
6.873Doris Banks Coram, NY; Rochelle Strauss Port Jefferson, NY; Anthony Rizzuto Mount Sinai, NY; Marie Barbeosch Hauppauge, NY; James Schneider Melville, NY77.00
12.221Karl De Shrage Malverne, NY; Joan Asheroff Melville, NY; Barbara Mendelsohn Dix Hills, NY; Naomi Klosner Bayside, NY89.00

Bracketed Round Robin Teams 2 - 8.0 Tables

10:00 AM

MPsRankNamesScore
4.513Patrick Thompson - Carole Van Wieck New York, NY; Joseph Santomero Greenlawn, NY; Edward Niemira Garden City, NY74.00
8.021Michael Herman - Jocelyn Simon Manhasset, NY; Ruth Fox Roslyn Heights, NY; William Hart Mineola, NY91.00
6.022Jill Howard - Yoshiko Prager New York, NY; Sohail Hasan Forest Hills, NY; Nancy Marshall Edgewater, NJ78.00

Bracketed Round Robin Teams 3 - 8.0 Tables

10:00 AM

MPsRankNamesScore
6.701Lynette Rosenblum - Susan Finkelstein Great Neck, NY; Louise Eisenstein New York, NY; Jeri Glaser Manhasset, NY102.00
3.773Susan Scheinerman Melville, NY; Shelley Kirshenbaum - Leonard Feld Jericho, NY; Ross Taff Huntington, NY82.00
5.032Gary Levine Huntington, NY; Mark Krinsky Great Neck, NY; Lynne Zeiter Melville, NY; Debra Gardner Belgrade Lakes, ME87.00

Bracketed Round Robin Teams 4 - 8.0 Tables

10:00 AM

MPsRankNamesScore
4.402Carol Kamp Plainview, NY; Carol Fishman Manhasset, NY; Debra Lamountain Forest Hills, NY; Sharon Melville Syosset, NY97.00
3.303Susan Kipp Norwalk, CT; Meredith Dunne - Lynn Reilly Darien, CT; Joan Bergen Rowayton, CT87.00
5.871Michael Basham Riverside, CT; Susan Shmerler Scarsdale, NY; Jeffrey Cokin - Martha Cokin Stamford, CT99.00

Bracketed Round Robin Teams 5 - 9.0 Tables

10:00 AM

MPsRankNamesScore
5.411Lewis Maddock - Ruth Ellen Maddock Hagerstown, MD; Michael Viscusi - Michael Viscusi Nesconset, NY107.00
4.062Anthony Swanwick Port Washington, NY; David Bass Great Neck, NY; Paul Develet New Hyde Park, NY; Carolyn Flapan Garden City, NY82.00
3.043Sheila Terens Floral Park, NY; Carole Rodnick Great Neck, NY; Karen Levy - Jill Jacobs New York, NY80.00
2.284Barbara Gross West Harrison, NY; Ellen Kramer Armonk, NY; Carol Maxon Stamford, CT; Arlene Levy New Rochelle, NY79.00

Stratified Open Pairs - 16.0 Tables

2:30 PM

MPsABCNamesScore
7.136Steven Conrad Manhasset, NY; Ruth Stober Floral Park, NY330.03
3.454Farley Mawyer Port Chester, NY; Mindy White Scarsdale, NY292.96
5.548Paul Lewis White Plains, NY; Faye Marino Greenwich, CT329.08
4.603Richard Franklin New Canaan, CT; Steven Huhman Larchmont, NY295.04
8.3151Herbert Feldmann - Dorothy Feldmann Riverhead, NY331.72
14.033Joel Wooldridge Astoria, NY; Joan Brody Livingston, NJ340.16
24.941Glenn Robbins New York, NY; Lloyd Arvedon Woburn, MA358.18
6.1421George Aman - Lawrence Hillel East Hampton, NY300.36
2.7352Barbara Pincus Melville, NY; Susan Toporovsky Manhasset, NY290.72
18.712Barry Rigal - Sharon Goldman New York, NY351.62
6.247Glenn Eisenstein - Jean Ludwig New York, NY329.98
10.524Joe Grue - Melanie Tucker New York, NY339.70

Gold Rush Pairs - 18.0 Tables

2:30 PM

MPs73NamesScore
2.7143Linda Einhorn-Ihde - Joann Goodspeed New York, NY191.00
4.8222Faith Herzog Northport, NY; George Sau Huntington, NY192.50
3.623Paulette Valenza Saint James, NY; Vijay Datta Kings Park, NY191.05
2.1454Hilda Schulkind East Northport, NY; Anne Burns Huntington, NY184.93
6.4311Myrna Feinbloom Manhasset, NY; Alice Rhein Roslyn Heights, NY193.64

Bracketed Round Robin Teams 1 - 8.0 Tables

10:00 AM

MPsRankNamesScore
11.742Dori Cohen Woodbury, NY; Steven Huhman Larchmont, NY; Bob Gwirtzman Brooklyn, NY; Rob Gordon Northport, NY107.00
15.651Gillian Miniter - Joe Grue - Iulian Rotaru New York, NY; Radu Nistor Woodside, NY126.00
8.803Mark Inhaber Whitestone, NY; Allen Greenbaum Old Bethpage, NY; Sydel Chernoff Woodmere, NY; David Popper Roslyn, NY82.00

Bracketed Round Robin Teams 2 - 8.0 Tables

10:00 AM

MPsRankNamesScore
8.471Mindy Setton Brookville, NY; Susan Toporovsky Manhasset, NY; Risa Grossman Roslyn, NY; Roslyn Kase Glen Cove, NY91.00
4.763William Hart Mineola, NY; Ruth Fox Roslyn Heights, NY; Naomi Korobow - Rhoda Haimson Great Neck, NY81.00
6.352Bruce Ross Long Beach, NY; Richard Gordon Dallas, TX; Lee Launer - Donna Launer Bayville, NY88.00

Bracketed Round Robin Teams 3 - 8.0 Tables

10:00 AM

MPsRankNamesScore
5.032Thomas Schwarz Roslyn Heights, NY; Lewis Maddock - Ruth Ellen Maddock Hagerstown, MD; Jerome Bloom Great Neck, NY88.00
6.701Roy Goodman S Huntington, NY; Susan Kaye Bayside, NY; Susan Calabro Jericho, NY; Laurie Berlin Lido Beach, NY104.00
3.773David Bass Great Neck, NY; Paul Develet New Hyde Park, NY; Debra Lamountain Forest Hills, NY; Janine Buss Port Washington, NY70.00

Bracketed Round Robin Teams 4 - 14.0 Tables

10:00 AM

MPsRankNamesScore
7.471Arthur Gordon - Raymond Leon - James Beha New York, NY; Melvin Schoenberg Bushkill, PA95.00
4.203Harris Bellovin Flushing, NY; Sandra Delson Douglaston, NY; Judith Spitz Bayside, NY; Fred Schneider College Point, NY93.00
3.154Karen Levy - Patricia Abramson - Sandra Grunfeld - Jill Jacobs New York, NY75.00
2.495Susan Kipp Norwalk, CT; Meredith Dunne - Lynn Reilly Darien, CT; Joan Bergen Rowayton, CT73.00
5.602Roger Zessis Westwood, MA; Beatrice Bohm Kings Park, NY; Robin Brendell Roslyn Heights, NY; Victor Poon Stony Brook, NY94.00

Stratified Open Pairs - 15.5 Tables

2:30 PM

MPsABCNamesScore
3.0542Sohail Hasan Forest Hills, NY; John Klaus Up Saddle River, NJ408.73
18.05211Paul Frean - David Parsons New York, NY440.48
10.1542Dina Schechter Manhasset, NY; Debra Katz Woodmere, NY434.51
13.533Glenn Robbins New York, NY; Lloyd Arvedon Woburn, MA437.15
24.061Joel Wooldridge Astoria, NY; Sharon Goldman New York, NY468.69
6.876Stephen Gladyszak Chelsea, MA; Barbara Murphy Newton, MA420.67
5.3583Lisa Yellis Bayside, NY; Michael Fishman Great Neck, NY417.64
6.027Jill Fouad New Canaan, CT; Harold Feldheim Hamden, CT419.72
8.025Michael Polowan - Alison Wilson New York, NY427.79

Gold Rush Pairs - 19.5 Tables

2:30 PM

MPs73NamesScore
1.906Barbara Magid Merrick, NY; Esther Rosenthal Belle Harbor, NY184.50
2.814Ruth Lessinger Plainview, NY; Mark Baskir Cold Spg Harbor, NY187.87
1.619Lawrence Helft Manhasset, NY; Gershon Bodner Great Neck, NY181.74
1.296Karen Siris Roslyn, NY; Diane Krasnoff Manhasset, NY177.50
1.914Shelly Amin - Yolanda Rudich Staten Island, NY180.35
6.661Vandy Walker - Sara Bellesheim Bronxville, NY194.09
4.5351Susan Panzer Roslyn, NY; Jill Toshav Kew Gardens, NY186.00
1.137Thaddeus Gora Kinnelon, NJ; Barry Kurtz Wayne, NJ175.68
1.535Ellen Cooper Roslyn, NY; Susan Seelig Syosset, NY179.50
5.002Peggy Fabricius Huntington, NY; Ann Salamone Greenlawn, NY191.05
1.2110Naomi Kramer Woodbury, NY; Sandy Friedman Plainview, NY180.50
3.753Eileen Feldman Port Jefferson, NY; Carol Kamp Plainview, NY188.14
3.4072Faith Herzog Northport, NY; George Sau Huntington, NY182.50
2.5583Richard Brach - Vicki Seltzer Old Westbury, NY182.15

Bracketed Round Robin Teams 1 - 9.0 Tables

10:00 AM

MPsRankNamesScore
17.121Sandra Rimstedt - Iulian Rotaru - Gillian Miniter New York, NY; Kent Mignocchi Bronx, NY107.00
9.633Carl Gueli - Lydia Betz Great Neck, NY; Frank Anshen Setauket, NY; David Schwartz Huntington, NY78.00
12.842Howard Friedman Great Neck, NY; David Joseph Forest Hills, NY; Dina Schechter Manhasset, NY; Dina Arker North Hills, NY87.00
7.224Carol Mathews Ridge, NY; Doris Banks Coram, NY; Mark Shaiman Centereach, NY; Christine Woodring Setauket, NY75.00

Bracketed Round Robin Teams 2 - 8.0 Tables

10:00 AM

MPsRankNamesScore
6.832Laura O'Reilly East Hampton, NY; Matt Rewinski - Hubert Howe Jr - Karen Pollack Westhampton, NY86.00
9.101Mark Inhaber Whitestone, NY; Stephen Green Commack, NY; Susan Calabro Jericho, NY; Laurie Berlin Lido Beach, NY99.00
5.123Gerald Berkman Merrick, NY; Ditza Katz Plainview, NY; Risa Grossman Roslyn, NY; Allen Greenbaum Old Bethpage, NY85.00

Bracketed Round Robin Teams 3 - 8.0 Tables

10:00 AM

MPsRankNamesScore
4.133Pam Mills - Patricia Wilcha Franklin Lakes, NJ; Michelle Lanigan Wyckoff, NJ; Joanne Klaus Up Saddle River, NJ89.00
7.341John Erickson - Michael McPherson New York, NY; William Sigward Pelham, NY; Ann Murray Plandome Manor, NY97.00
5.512David Sloane Glen Cove, NY; Elliot Diamond Great Neck, NY; Lee Launer Bayville, NY; Richard Gordon Dallas, TX91.00

Bracketed Round Robin Teams 4 - 8.0 Tables

10:00 AM

MPsRankNamesScore
6.341Gary Levine Huntington, NY; Mark Krinsky Great Neck, NY; Bonnie Deutsch Oyster Bay, NY; Rosellen Mensch Roslyn, NY86.00
4.172/3Joanne Henrick Syosset, NY; Carol Striker - Raymond Presti Huntington, NY; Dorsey Mayer Roslyn Heights, NY79.00
4.172/3Janine Buss - Erika Silver Port Washington, NY; Debra Lamountain Forest Hills, NY; Fran Peterson Lake Success, NY79.00

Bracketed Round Robin Teams 5 - 8.0 Tables

10:00 AM

MPsRankNamesScore
3.383Lewis Maddock - Ruth Ellen Maddock Hagerstown, MD; Michael Viscusi Nesconset, NY; Grace Basile Westbury, NY94.00
4.502Judith Friedman - Rita Goldstein - Liza Moses - Michael Moses New York, NY96.00
6.001Charles Baker Mount Sinai, NY; Catherine Layden Coram, NY; Diana Maniscalco - Patricia Lessard Port Jefferson, NY98.00

Bracketed Round Robin Teams 6 - 8.0 Tables

10:00 AM

MPsRankNamesScore
3.832Joseph Santomero Greenlawn, NY; Sidney Leibowitz Bayside, NY; John Good East Northport, NY; Anne Burns Huntington, NY96.00
5.111Sheila Terens Floral Park, NY; Amy Barash Roslyn Heights, NY; Barbara Frank - Carole Rodnick Great Neck, NY97.00
2.873Shelley Safran - Tina Hye Melville, NY; Carol Leinwand Huntington, NY; Sandie Sickle Syosset, NY77.00

Stratified Open Pairs - 15.5 Tables

2:30 PM

MPsAXYNamesScore
10.154Sharon Anderson - Roger Anderson Eagan, MN304.30
3.454Joel Goren Bedford, NY; Steven Huhman Larchmont, NY253.32
6.1421Debra Katz Woodmere, NY; Ann Gardner Floral Park, NY262.11
6.027Stephen Lucas - Lesley Decker Lucas Woodbury, NY288.04
8.025Jiang Gu Mountain Lakes, NJ; Glenn Robbins New York, NY297.44
13.533Bob Gwirtzman Brooklyn, NY; Frances Schneider Riverside, CT311.68
5.358Jill Fouad New Canaan, CT; Harold Feldheim Hamden, CT283.21
18.052Arnold Fisher Clementon, NJ; Jane Ball Doylestown, PA314.54
8.181Joseph Byrnes Long Beach, NY; Anita Gumuchdjian New York, NY263.57
4.603Mindy Fleder - Joan Dziekanski New York, NY258.11
24.061Melanie Tucker - Hjordis Eythorsdottir New York, NY315.64
6.876Ljudmila Kamenova South Setauket, NY; Sorin Pleacof Rego Park, NY292.29
2.562Roger Zessis Westwood, MA; Beatrice Bohm Kings Park, NY253.04

Gold Rush Pairs - 16.5 Tables

2:30 PM

MPs73NamesScore
1.249Ellen Weinstock Livingston, NJ; Marjorie Berkley Montville, NJ178.94
3.4933Prem Gupta - Jaishree Gupta Monroe Township, NJ197.50
1.776Jack Liu Greenwich, CT; Christina Hare Fairfield, CT187.03
1.388Nancy Beha - James Beha New York, NY182.00
4.6522Ellen Cooper Roslyn, NY; Lee Weitzman Woodmere, NY206.64
1.436Tihomir Stanicic Astoria, NY; Mladen Mirkovic Whitestone, NY177.50
2.624Robin Miller - Linda Whitmarsh New York, NY193.89
6.2011Gary Zipper Roslyn Heights, NY; Howard Hawkins New York, NY212.00
1.277George Sau Huntington, NY; Faith Herzog Northport, NY176.75
2.0754Mark Mariaschin - Karen Robbins New York, NY192.50
2.127Yuiko Hebner Scarsdale, NY; Sara Bellesheim Bronxville, NY185.89
1.445Barry Kurtz Wayne, NJ; Thaddeus Gora Kinnelon, NJ178.00

Flight A/X Swiss - 14.0 Tables

10:00 AM

MPsAXNamesScore
9.653Jerry Goldberg - Jane Dillenberg - Michael Rosen New York, NY; Sandrea Friedman Flushing, NY72.00
6.484/5Alison Wilson New York, NY; Igor Savchenko Morris Plains, NJ; Judith Weisman Great Neck, NY; Michael Lipkin Brooklyn, NY64.00
3.622/3Reisha Berkowsky Dix Hills, NY; Gail Levy - Shelley Drayzen Melville, NY; Naomi Klosner Bayside, NY62.00
12.8621Carl Gueli - Michael Fishman Great Neck, NY; Bart Cirker Manhasset, NY; Jack Lipson East Meadow, NY85.00
3.622/3Frances Fein Baldwin, NY; Loring Fenton; Shelley Fishman Merrick, NY; Paul Siegelman North Baldwin, NY62.00
17.151Glenn Robbins New York, NY; Jiang Gu Mountain Lakes, NJ; Steven Huhman Larchmont, NY; Bob Gwirtzman Brooklyn, NY100.00
6.484/5Dori Cohen Woodbury, NY; Rob Gordon Northport, NY; Ljudmila Kamenova South Setauket, NY; Michael Prahin Irvington, NY64.00

Flight B Bracketed Round Robin Swiss 1 - 8.0 Tables

10:00 AM

MPsRankNamesScore
10.041Carol Reiss Albertson, NY; Marilyn Brescia Great Neck, NY; Allen Greenbaum Old Bethpage, NY; Anne Stuckler Bayside, NY93.00
5.653William Palmer Brooklyn, NY; Dina Arker North Hills, NY; David Schwartz Huntington, NY; Karen Pollack Westhampton, NY73.00
7.532Alan Kudisch - Jeanne Hanrahan East Norwich, NY; Howard Sloan - Melissa Sloan New York, NY86.00

Flight B Bracketed Round Robin Swiss 2 - 8.0 Tables

10:00 AM

MPsRankNamesScore
4.343Jill Howard - Nina Steinberg - Sharon Ainspan New York, NY; Suresh Nayak Brooklyn, NY77.00
5.792David Sloane Glen Cove, NY; George Semos Valley Stream, NY; Robin Brendell Roslyn Heights, NY; Sharon Melville Syosset, NY82.00
7.721Laura O'Reilly East Hampton, NY; Matt Rewinski - Hubert Howe Jr Westhampton, NY; Jonathan Howe Sag Harbor, NY84.00

Flight B Bracketed Round Robin Swiss 3 - 8.0 Tables

10:00 AM

MPsRankNamesScore
6.251Janine Buss - Erika Silver Port Washington, NY; Debra Lamountain Forest Hills, NY; Luis Leanez Flushing, NY107.00
4.692Cal Rafuse Port Jefferson, NY; Vijay Datta Kings Park, NY; Laura Kopp Wading River, NY; Howard Collins Jamesport, NY92.00
3.523Beverly Lefkowitz Mount Sinai, NY; Kathy Hicks Lake Grove, NY; Catherine Layden Coram, NY; Suzanne Nussbaum Pt Jefferson St, NY79.00

Flight B Bracketed Round Robin Swiss 4 - 14.0 Tables

10:00 AM

MPsRankNamesScore
6.861Barbara Hayes - Mary Ann Oehlerking - Betty Mintz - Stanley Tuhrim New York, NY97.00
5.152David Weil New Vernon, NJ; Sonya Rhodes - Harry Faivus New York, NY; Jan Rechenberg Bronx, NY83.00
3.863Thomas Harrington - Beverly Daniel - Jacqlyn Wank New York, NY; Linda Povman Forest Hills, NY82.00
2.894Bonnie Rich Woodbury, NY; Ellen Roisman Great Neck, NY; Susan Seelig Syosset, NY; Ellen Cooper Roslyn, NY77.00
2.295Shelly Amin - Diane Lepro Staten Island, NY; Qun Yang Greenvale, NY; Bing Shen Flushing, NY75.00