Buffalo, NY

Buffalo Regional Tournament Overalls

Oct 18, 2016 - Oct 23, 2016

Click here for Masterpoint Winners List
Players

299er Stratified Pairs - 8.0 Tables

10:00 AM

MPsABCNamesScore
0.794Carol Roth East Amherst, NY; Mary Blanchard Buffalo, NY53.27%
2.361Jeanella Trotter - Thea Steinberger Pittsford, NY59.23%
1.0553Olga Zwozda - Deanna Guzda St Catharines, ON55.36%
1.87311Edward Morgan Williamsville, NY; Denise Slattery Buffalo, NY58.04%
1.772James Horkheimer Penfield, NY; Peter Chin W Henrietta, NY58.33%
1.40422Margaret Zhou Getzville, NY; John Bava Hamburg, NY56.55%

Tuesday Bracketed KO's 1 - 7.0 Tables

10:00 AM

MPsRankNames
25.211Fleur Howard Gates Mills, OH; Phillip Becker - Hope Ellis - Brian Ellis Beachwood, OH
17.652John Ziemer Youngstown, NY; Jerry Geiger Hamburg, NY; Steven Shiffrin - Gene Marks Ithaca, NY

Tuesday Bracketed KO's 2 - 5.0 Tables

10:00 AM

MPsRankNames
6.281Dale Anderson Buffalo, NY; Joe Miranda Hamburg, NY; Usha Khurana Snyder, NY; Elaine Kurasiewicz North Tonawanda, NY
4.402Barbara Landree Lewiston, NY; Paul Zittel Eden, NY; Betty Metz Grand Island, NY; Gay Simpson Tonawanda, NY

Daytime Stratified Open Pairs - 20.0 Tables

3:00 PM

MPsABCNamesScore
13.131Doug Andrews Etobicoke, ON; Lesley Thomson North York, ON678.42
3.0084Junko Hemus Windermere, FL; Robert Padgug Amherst, NY578.11
3.0710Elizabeth Clark East Aurora, NY; Judith Marshall Buffalo, NY571.53
5.5442Lorna Johnson Ridgeway, ON; Kathy Morrison Welland, ON602.11
9.852Christine Urbanek Tonawanda, NY; Margaret Klamp Buffalo, NY621.66
3.287Jeremy Smee St Catharines, ON; George Morrissey Welland, ON578.97
4.385Peter Petruzzellis Pickering, ON; Sue Lan Ma Kirtland Hills, OH601.39
7.3931Bruce Leslie - M Jane Davies613.34
4.383David Larcom - Jane Larcom Hamburg, NY548.09
3.6851John Lyth Amherst, NY; Doris Ryan Henderson, NV568.79
4.0063Mike Silverman Williamsville, NY; Arthur Matthies East Amherst, NY592.93
2.7672Raymond Procwat - Robert Innes Hamilton, ON560.45
2.036Terry Bradley - Robert Panchuk Burlington, ON564.26
1.554James Ertel Canandaigua, NY; William Port Geneva, NY542.47
2.639Tom Ramsay Guelph, ON; Colin Harrington Cambridge, ON578.00
1.678Mark Pascale Getzville, NY; Rajat Basu East Amherst, NY560.21

299er Stratified Pairs - 4.0 Tables

3:00 PM

MPsABCNamesScore
1.5231Ruth Nawotniak Clarence, NY; Marilyn Wortzman Amherst, NY49.08%
1.841James Horkheimer Penfield, NY; Peter Chin W Henrietta, NY61.81%
1.382Chandi Jayawardena - D'Arcy Cropp St Catharines, ON52.31%
1.142David Latart - Allen Bergerson Rochester, NY49.07%

Afternoon Stratified Swiss Teams - 10.0 Tables

3:00 PM

MPsABCNamesScore
3.731Jay Costello East Amherst, NY; Saleh Fetouh - Dian Petrov Buffalo, NY; Suman Agarwal Columbus, OH111.00
2.4331Joseph Rooney Hamburg, NY; Bill Boardman West Seneca, NY; Dorothy May Cheektowaga, NY; Ronald Henrikson Buffalo, NY69.00
1.591Theresa Joan Crowther Fonthill, ON; Elizabeth Evans Williston, FL; Sylvia Kemp - Phyllis Anne Salm Niagara-Lk, ON58.00
1.574Gladys Martin - Virginia Young Hudson, OH; Edia Shai University Hts, OH; Mina Ronen Akron, OH62.00
1.822Richard McGowan Williamsville, NY; Arthur Kean Tonawanda, NY; Eugene Nawotniak Clarence, NY; James Carroll Lyons, NY59.00
2.102Jan Assini Pittsburg, PA; Jay Levy Amherst, NY; Bernard Fudor Murrysville, PA; Warren Oberfield Pittsburgh, PA; Stephanie Alexander - Robert Alexander Mentor, OH78.00

(Tue-Thu) Afternoon Side Pairs - 4.0 Tables

3:00 PM

MPsABCNamesScore
2.651Elizabeth McDowell - Cindy Mahn Kitchener, ON64.10%
1.852William Barbour Milton, ON; Kees Schipper Mississauga, ON54.49%
2.462/31Amita Arora Buffalo, NY; Judith Padgug Amherst, NY56.41%
1.742/3Helen Johnston Oshawa, ON; Darla Petersen Pickering, ON56.41%

(Tue-Fri) Evening Side Pairs - 5.5 Tables

7:30 PM

MPsABCNamesScore
2.272Chongmin Zhang Getzville, NY; Helen Johnston Oshawa, ON61.98%
1.9922James Carroll Lyons, NY; Darla Petersen Pickering, ON50.52%
1.284Mina Ronen Akron, OH; Edia Shai University Hts, OH51.85%
1.703Allan Coyne Breslau, ON; John McFadden Guelph, ON53.65%
1.493Suman Agarwal Columbus, OH; Junko Hemus Windermere, FL48.96%
3.03111Rose Marie Cassmer Macedonia, OH; Lloyd Bennett Olean, NY68.75%

299er Stratified Pairs - 5.5 Tables

10:00 AM

MPsABCNamesScore
1.382/32/3Audrey Ray Kenmore, NY; Heather Roberts Vero Beach, FL56.77%
2.10111Richard Frey Brockport, NY; James Horkheimer Penfield, NY56.94%
0.894Amita Arora Buffalo, NY; Rajat Basu East Amherst, NY52.08%
1.382/32/32Robert Ciszak - Joan Ciszak Alden, NY56.77%
0.9243John Bava Hamburg, NY; Margaret Zhou Getzville, NY51.56%

Wed. Bracketed KO - 11.0 Tables

10:00 AM

MPsRankNames
26.312Sally Hill Webster, NY; Jerome Weiss Penfield, NY; Douglas Ross Pittsford, NY; Roger Woodin Rochester, NY
15.043/4John Ziemer Youngstown, NY; Thomas Koralewski West Seneca, NY; Jerry Geiger Hamburg, NY; Jerry Manioci Rochester, NY
15.043/4Joan Millens Kingston, NY; Kevin Dwyer Melbourne, FL; Shan Huang Toronto, ON; David Sabourin Ottawa, ON
37.591Martin Kirr Toronto, ON; Katie Thorpe - John Carruthers Kingsville, ON; Daniel Gerstman Buffalo, NY; Kathleen Sulgrove - Don Sulgrove Twinsburg, OH

Wed. Bracketed KO - 15.0 Tables

10:00 AM

MPsRankNames
15.901John Kirsits East Amherst, NY; Peter Shui - Penny Shui Clarence, NY; Ken Meier Orchard Park, NY
6.363/4James Carroll Lyons, NY; Ivan Montgomery Rochester, NY; Mary Ann Morrow Fairport, NY; Darla Petersen Pickering, ON
6.363/4Sandra Smee - Christine Pentesco - M Maureen Clark St Catharines, ON; Sharon Stevens Vineland-Stn, ON
11.132Davis Heussler East Aurora, NY; John Welte - Martha Welte Buffalo, NY; Linda Burroughsford Fort Erie, ON

Daytime Stratified Open Pairs - 22.0 Tables

3:00 PM

MPsABCNamesScore
13.561Doug Andrews Etobicoke, ON; Lesley Thomson North York, ON724.10
1.744Robert Innes - Raymond Procwat Hamilton, ON556.29
1.717William Christian San Miguel, GT; Robert Griffiths Guelph, ON591.10
7.633Howard Foster - Michael Ryan Buffalo, NY708.40
3.876John Fraser Mississauga, ON; Andrew Firko Oakville, ON654.60
10.172Jay Levy Amherst, NY; Robert Cannizzaro Fairport, NY719.40
5.2083Alex Khrakovsky Columbus, OH; Doris Ryan Henderson, NV642.79
2.47105Kamil Bishara Buffalo, NY; E Finton Getzville, NY618.60
4.5994Allen Wirch St Catharines, ON; Myrna Mackey Niagara Falls, ON637.60
6.8351Gene Marks - Steven Shiffrin Ithaca, NY665.40
5.724Peter Petruzzellis Pickering, ON; Sue Lan Ma Kirtland Hills, OH690.95
1.385Donald Munroe - Liz Bryers St Catharines, ON555.71
3.1062Robert Sommerstein - Lawrence Abate Williamsville, NY605.38
2.2611Margaret Klamp - Judith Marshall Buffalo, NY618.19
5.12721Paul Inglis - Angus Warren Mississauga, ON652.10
2.323Christine Malarkey Fort Myers, FL; Sandra Scheff Williamsville, NY585.29

Afternoon Stratified Swiss Teams - 10.0 Tables

3:00 PM

MPsABCNamesScore
1.822Joyce Frayer East Amherst, NY; Paula Rosen Snyder, NY; Maryann Szafran Cheektowaga, NY; Mary Ball Clarence Center, NY52.00
2.103Allan Coyne Breslau, ON; John McFadden Guelph, ON; Robert Padgug Amherst, NY; James Gullo Hamburg, NY76.00
1.574Mina Ronen Akron, OH; Gladys Martin - Virginia Young Hudson, OH; Edia Shai University Hts, OH68.00
2.801Jan Assini Pittsburg, PA; Hope Ellis - Brian Ellis - Phillip Becker Beachwood, OH; Bernard Fudor Murrysville, PA; Fleur Howard Gates Mills, OH98.00
2.4311Judy Darke - Renee Robertson Brampton, ON; Rose Marie Cassmer Macedonia, OH; Teresa Jackson Toronto, ON62.00
2.802Katherine Pollock East Amherst, NY; Judith Padgug Amherst, NY; Jill Thompson Toronto, ON; Junko Hemus Windermere, FL85.00

(Tue-Thu) Afternoon Side Pairs - 5.5 Tables

3:00 PM

MPsABCNamesScore
2.272Tom Ramsay Guelph, ON; Colin Harrington Cambridge, ON65.63%
1.9921Marilyn Wortzman - Dennis Clary Amherst, NY54.69%
1.432C Healy - Judi Healy Toronto, ON45.83%
3.031Elizabeth McDowell - Cindy Mahn Kitchener, ON66.15%
1.493Mark Pascale Getzville, NY; Rajat Basu East Amherst, NY47.22%
2.6541David Donaldson Williamsville, NY; Ed Drozen East Amherst, NY55.73%
1.703Linda Waldman - Barry Waldman North York, ON56.77%

Weds-Thurs Compact KO - 9.0 Tables

7:30 PM

MPsRankNames
7.552Joan Millens Kingston, NY; David Sabourin Ottawa, ON; Kevin Dwyer Melbourne, FL; Shan Huang Toronto, ON
4.853Jed Drew Tillsonburg, ON; Alison Burkett New Hamburg, ON; Dale Anderson Buffalo, NY; Teresa Downey Sea Isle City, NJ
3.774Dian Petrov Buffalo, NY; Suman Agarwal - Alex Khrakovsky Columbus, OH; Junko Hemus Windermere, FL
10.781Gladys Martin - Virginia Young Hudson, OH; Mina Ronen Akron, OH; Edia Shai University Hts, OH

Open Swiss Teams - 29.0 Tables

10:00 AM

MPsABCNamesScore
25.431Joan Eaton North York, ON; Christine Urbanek Tonawanda, NY; Randolph Seidenberg Jr Buffalo, NY; Jay Levy Amherst, NY140.00
6.3151Michael Ritza - Hilda Fairweather Niagara Falls, ON; Joyce Reger St Catharines, ON; Max Rutherford Mississauga, ON99.00
6.017/8Sharon Fairchild - Barbara Bacon Rocky River, OH; Jeremy Smee - Clyde Paul St Catharines, ON105.00
6.667/83Allen Beroza East Amherst, NY; Vincent Pesce North Tonawanda, NY; Elizabeth Clark East Aurora, NY; Barbara Libby Tonawanda, NY105.00
14.3032Rick Jenkins - Clay Dahl - Robert Pezzack - Shirley Wright Toronto, ON125.00
8.485Alex Hudson Raleigh, NC; Martin Hunter Mississauga, ON; John Duquette Oshawa, ON; Jonathan Steinberg Toronto, ON110.00
2.384/5Jacqueline Chang New York, NY; Sharon Chang - Tova Reinhorn - Andrei Reinhorn Williamsville, NY87.00
2.384/5M Jane Davies - Bruce Leslie; Teresa Jackson Toronto, ON; Rose Marie Cassmer Macedonia, OH87.00
4.732Richard Jackson - Sharon Barry - Sarah Thompson Peterborough, ON; Terry Wilson Indian River, ON92.00
10.734Gladys Martin - Virginia Young Hudson, OH; Mina Ronen Akron, OH; Edia Shai University Hts, OH123.00
5.004Katherine Pollock East Amherst, NY; Jill Thompson Toronto, ON; Junko Hemus Windermere, FL; Judith Padgug Amherst, NY101.00
3.553Margot Stockie Waterloo, ON; William Christian San Miguel, GT; Robert Griffiths Guelph, ON; Thea Davis Eden Mills, ON90.00
7.276John Fraser Mississauga, ON; Andrew Firko Oakville, ON; Peter Petruzzellis Pickering, ON; Sue Lan Ma Kirtland Hills, OH109.00
19.0721Edith Ferber - David Longstaff Waterloo, ON; Diane Bourdeau Cambridge, ON; Adrian Record Fergus, ON137.00

Gold Rush Swiss Teams - 24.0 Tables

10:00 AM

MPs731NamesScore
1.315Malcolm Ross - Kathy Ko - Steve Calcott - Sandra Felton St Catharines, ON105.00
3.523Arthur Kean Tonawanda, NY; Eugene Nawotniak Clarence, NY; Larry Soong - Dorothy Soong Williamsville, NY123.00
3.9441Robert Sommerstein - Lawrence Abate Williamsville, NY; Beena Deshmukh - Madhav Deshmukh Lockport, NY116.00
2.021Mary Seeman - Ken Knight - Jim Baxter Pittsford, NY; John Nelson Rochester, NY67.00
1.7963Jon Turner - Paul Inglis - Angus Warren Mississauga, ON; Cindy Osselton Oakville, ON112.00
6.251Kathy Brick The Villages, FL; Carol Richardson Fairport, NY; Mimi Wilson - Ann Baxter Pittsford, NY143.00
1.664Brian Quinlan Fonthill, ON; Ronald Paddon - Allan O'Brien - David Simpson St Catharines, ON108.00
4.692Ed Drozen East Amherst, NY; David Donaldson Williamsville, NY; Jasbeer Makhija - Violet Makhija Lockport, NY127.00
2.0852Neil Jeffrey - Bill Cunningham - Susan Lawton Waterloo, ON; Sharon Boyd Cambridge, ON113.00

Morning Side Pairs - 9.5 Tables

10:00 AM

MPsABCNamesScore
0.924Frances Witnauer Buffalo, NY; Joan Smith East Amherst, NY50.05%
2.56321Selina Volpatti Niagara Falls, ON; Christopher Kulig Niagara Falls, NY58.92%
3.4121Anne Bennett - Lloyd Bennett Olean, NY60.77%
1.4454James Gullo Hamburg, NY; Patrick Carroll52.58%
1.92432John Lyth Amherst, NY; Doris Ryan Henderson, NV56.62%
0.906Margaret Klamp - Joan Rose Buffalo, NY51.71%
1.2353William Bowslaugh Niagara On Lake, ON; Nancy Bowslaugh Niagara-On-Lake, ON51.16%
3.791Gladys Hardcastle - Kenneth Hardcastle Decatur, GA68.08%

(Tue-Fri) Evening Side Pairs - 5.0 Tables

7:30 PM

MPsABCNamesScore
1.4943Peter Kosacky Grimsby, ON; Susan Oakes Burlington, ON52.52%
1.492Teresa Jackson Toronto, ON; Rose Marie Cassmer Macedonia, OH52.39%
1.603Gay Simpson Tonawanda, NY; Helen Johnston Oshawa, ON53.95%
2.1322James Carroll Lyons, NY; Darla Petersen Pickering, ON55.14%
2.84111Raymond Mitchell - Nancy Lucas Etobicoke, ON59.94%

(Tue-Thu) Afternoon Side Series Pairs - 58.0 Tables

Final

MPsRankNamesScore
4.923/4Linda Waldman North York, ON62.76%
6.131/2Cindy Mahn Kitchener, ON65.13%
6.131/2Elizabeth McDowell Kitchener, ON65.13%
4.923/4Barry Waldman North York, ON62.76%

Friday/Saturday Bracketed KO's 1 - 12.0 Tables

10:00 AM

MPsRankNames
39.191Jan Assini Pittsburg, PA; Frank Cymerman - Warren Oberfield Pittsburgh, PA; Bernard Fudor Murrysville, PA
27.432Joan Millens Kingston, NY; David Sabourin Ottawa, ON; Shan Huang Toronto, ON; Kevin Dwyer Melbourne, FL
15.683/4Ranald Davidson North York, ON; Don Sulgrove - Kathleen Sulgrove Twinsburg, OH; Barbara Clinton - Vince Oddy Aurora, ON; Susan Cooper Thornhill, ON
15.683/4Ray Jotcham Scarborough, ON; Richard Chan Markham, ON; Yan Wang Richmond Hill, ON; Edward Xu North York, ON

Friday/Saturday Bracketed KO's 2 - 16.0 Tables

10:00 AM

MPsRankNames
6.653/4Rick Jenkins - Clay Dahl - Robert Pezzack - Shirley Wright Toronto, ON
11.632Thomas Koralewski West Seneca, NY; Sandra England East Aurora, NY; Ken Meier Orchard Park, NY; Gaurang Sheth Williamsville, NY
6.653/4Beena Deshmukh - Madhav Deshmukh - Edward Harman - Robert Lederhouse Lockport, NY
16.621Milt Payne Hamilton, ON; Paul Beischlag Port Dover, ON; Gerald Edge St Williams, ON; Douglas Cote Woodstock, ON

Daytime Open Pairs - 20.0 Tables

3:00 PM

MPsABCNamesScore
12.0043Judith Padgug Amherst, NY; Junko Hemus Windermere, FL555.25
7.117Jay Levy Amherst, NY; Randolph Seidenberg Jr Buffalo, NY551.44
6.32852Guy Arie Rochester, NY; Michael Carney Pittsford, NY550.92
3.074Kamil Bishara Buffalo, NY; E Finton Getzville, NY494.74
21.33211Shakeel Ahmad - Manju Ceylony Clarence Center, NY565.50
9.4854Kathy Morrison Welland, ON; Lorna Johnson Ridgeway, ON553.74
5.1710John Fraser Mississauga, ON; Andrew Firko Oakville, ON541.00
8.136Rashid Khan - Vera Carpenter York, ON552.37
16.0032James Gullo Hamburg, NY; Fred Yellen Buffalo, NY560.50
5.69963Robert Griffiths Guelph, ON; William Christian San Miguel, GT542.11
28.441David Hunt East Rochester, NY; Sam Maitra Rochester, NY569.50

Gold Rush Pairs - 26.0 Tables

3:00 PM

MPs731NamesScore
2.8891Matthew Kappukatt - Katie Pirko Niagara Falls, ON277.00
3.528Robert Ciszak Alden, NY; David Larcom Hamburg, NY295.50
3.494Martha Welte - John Welte Buffalo, NY309.36
2.765Raymond Mitchell - Nancy Lucas Etobicoke, ON306.31
2.0111/124/5Carol Richardson Fairport, NY; Kathy Brick The Villages, FL292.50
2.077William Issa - David Schmidt Shaker Heights, OH297.65
1.859Sandra Marcussen - Alicia Kolipinski Williamsville, NY294.42
1.74136Chandi Jayawardena - D'Arcy Cropp St Catharines, ON288.00
1.7610Frank Grzegorzewski - Thomas Ritter Erie, PA293.69
1.428William Bowslaugh Niagara On Lake, ON; Nancy Bowslaugh Niagara-On-Lake, ON282.21
2.9963Bill Cunningham - Neil Jeffrey Waterloo, ON302.00
4.6532Allan Utz Welland, ON; Ronald Paddon St Catharines, ON311.49
1.777Terry Vandenbroek Burlington, ON; Cathy Sporich Mississauga, ON286.13
2.162Robert Sommerstein - Lawrence Abate Williamsville, NY247.50
6.202Larry Soong - Dorothy Soong Williamsville, NY314.50
2.0111/124/5Thomas Rusling Pittsford, NY; John Nelson Rochester, NY292.50
8.2711Ken Knight - Jim Baxter Pittsford, NY318.97

Afternoon Stratified Swiss Teams - 13.0 Tables

3:00 PM

MPsABCNamesScore
1.814John Duquette Oshawa, ON; Martin Hunter Mississauga, ON; Jonathan Steinberg Toronto, ON; Alex Hudson Raleigh, NC72.00
4.29111Gary Sturch - Lynn Sturch Hastings, ON; Joanne Ende - Barbara Spencer Meadville, PA100.00
2.1652Dolores Schwartz - Betty Bryan Pittsford, NY; Nancy Trabold Fairport, NY; Doris Ryan Henderson, NV62.00
2.413Judith Marshall Buffalo, NY; John Ziemer Youngstown, NY; Stanley Kozlowski Clarence, NY; Jerry Geiger Hamburg, NY77.00
3.222Edith Ferber - David Longstaff Waterloo, ON; Diane Bourdeau Cambridge, ON; Adrian Record Fergus, ON86.00
1.623Barbara Sadkin Williamsville, NY; Timothy Butt - Carol Leroux Wainfleet, ON; June Feuerstein Buffalo, NY61.00
1.224Louise Hollingsworth - Pat McMillan Waterloo, ON; Dorothy May Cheektowaga, NY; Ronald Henrikson Buffalo, NY57.00

(Tue-Fri) Evening Side Pairs - 4.0 Tables

7:30 PM

MPsABCNamesScore
1.493Susan Manne - Ronald Manne Stow, OH52.08%
2.651Richard Chan Markham, ON; Ray Jotcham Scarborough, ON65.97%
2.65211Raymond Mitchell - Nancy Lucas Etobicoke, ON56.94%
1.99322Paul Pointet Mississauga, ON; Lezlie Cullen Toronto, ON56.25%

Saturday Compact KO's 1 - 10.0 Tables

10:00 AM

MPsRankNames
4.944Katherine Pollock East Amherst, NY; Michael Kraut Royal Oak, MI; Jim Overcasher East Canton, OH; John Tscholl Canton, OH
6.353Stephen Goldin North York, ON; Andrew Risman Toronto, ON; Tony Viidik - Joan Viidik Waterloo, ON
9.882Craig Biddle Pittsburgh, PA; Philip Goulding Wexford, PA; Alan Leaver Mars, PA; Bernie Greenspan Beachwood, OH
14.121Jim McKeown - Ed Bissell State College, PA; Mike Petras - Heather Peckett Nepean, ON

Saturday Compact KO's 2 - 9.0 Tables

10:00 AM

MPsRankNames
2.873David Eddy - Ann Shaw - Danielle Gosselin Mississauga, ON; Nora Hovland Oakville, ON
4.462Gary Sturch - Lynn Sturch Hastings, ON; Joanne Ende - Barbara Spencer Meadville, PA
6.371Jan Flott Thornhill, ON; Linda Cook - Cathy Kay - Kathy Hill Mississauga, ON
2.234Jacqueline Chang New York, NY; Sharon Chang Williamsville, NY; Amita Arora Buffalo, NY; Rajat Basu East Amherst, NY

Daytime Open Pairs - 16.0 Tables

3:00 PM

MPsABCNamesScore
7.89621Junko Hemus Windermere, FL; Robert Padgug Amherst, NY417.92
10.524John Duquette Oshawa, ON; Martin Hunter Mississauga, ON429.50
6.24732Peter Shui Clarence, NY; Ten-Pao Lee Grand Island, NY413.00
2.123Carol Bedell Williamsville, NY; Susan Bergman East Amherst, NY373.75
14.033Jonathan Steinberg Toronto, ON; Alex Hudson Raleigh, NC431.00
24.941Christine Urbanek Tonawanda, NY; Joan Eaton North York, ON552.17
3.515Barbara Libby Tonawanda, NY; N Wolstoncroft Buffalo, NY403.00
8.315Monica Early - Richard Early Cuyahoga Falls, OH429.33
4.444Douglas Dolbear - Keith Heckley Hamilton, ON404.00
18.7121Mark Donovan - Shona Donovan Kingston, ON466.50

Gold Rush Pairs - 22.0 Tables

3:00 PM

MPs731NamesScore
5.5121Susan Lawton Waterloo, ON; Sharon Boyd Cambridge, ON199.50
1.479/10Denise Donovan - Susan Sillery Toronto, ON184.00
3.1043Eugene Nawotniak Clarence, NY; Marilyn Wortzman Amherst, NY194.00
2.24652Thomas Rusling Pittsford, NY; John Nelson Rochester, NY188.50
1.323Edward Morgan Williamsville, NY; Denise Slattery Buffalo, NY163.00
1.1811/12Brian Quinlan Fonthill, ON; Allan Utz Welland, ON182.00
1.847Linda Herman Toronto, ON; Victor Zubacs East York, ON185.50
1.1811/12Gheorghe Beres - Dorina Beres Georgetown, ON182.00
7.351Lezlie Cullen Toronto, ON; Paul Pointet Mississauga, ON206.00
4.1332James Easton Williamsville, NY; Dennis Clary Amherst, NY197.50
1.6386Malcolm Ross - Sandra Felton St Catharines, ON185.00
2.45541Sally Briggs Oakville, ON; Crystal Ingoldsby Mississauga, ON189.00
1.969/107Waclaw Grin Waterdown, ON; Raymond Procwat Hamilton, ON184.00

Afternoon Stratified Swiss Teams - 10.0 Tables

3:00 PM

MPsABCNamesScore
1.574Jay Costello - Donna Steffan East Amherst, NY; Suman Agarwal Columbus, OH; Dian Petrov Buffalo, NY61.00
2.802Ray Jotcham Scarborough, ON; Richard Chan Markham, ON; Yan Wang Richmond Hill, ON; Edward Xu North York, ON93.00
2.103Michael Ryan - Fred Yellen Buffalo, NY; Arthur Morth Grand Island, NY; Judith Padgug Amherst, NY91.00
2.1211Catherine Spencer - John Spencer Guelph, ON; Thea Davis Eden Mills, ON; Margot Stockie Waterloo, ON45.00
3.731Jianfeng Luo - Peter Wong - Robert Hou North York, ON; Zheng Zhang Toronto, ON96.00

Sunday Stratified Swiss Teams - 43.0 Tables

10:00 AM

MPsABCNamesScore
4.483David Eddy - Ann Shaw - Paul Pointet Mississauga, ON; Lezlie Cullen Toronto, ON116.00
4.128Alex Hudson Raleigh, NC; Jonathan Steinberg Toronto, ON; Michael Kenny - Julie Berdock Aurora, ON131.00
5.972Shakeel Ahmad - Manju Ceylony Clarence Center, NY; Peter Shui - Penny Shui Clarence, NY120.00
3.2310/11Jay Levy Amherst, NY; Robert Cannizzaro Fairport, NY; Bernard Fudor Murrysville, PA; William Rushmore Buffalo, NY128.00
7.96911John Welte Buffalo, NY; Ten-Pao Lee Grand Island, NY; Linda Burroughsford Fort Erie, ON; Alex Khrakovsky Columbus, OH130.00
2.655Dale Anderson - John Marvin III Buffalo, NY; Joe Miranda Hamburg, NY; Usha Khurana Snyder, NY106.00
7.834David Hemmer East Amherst, NY; Saleh Fetouh - Randolph Seidenberg Jr Buffalo, NY; Christine Urbanek Tonawanda, NY139.00
4.976/7Jianfeng Luo - Robert Hou - Peter Wong North York, ON; Zheng Zhang Toronto, ON133.00
13.912Joan Millens Kingston, NY; David Sabourin Ottawa, ON; Shan Huang Toronto, ON; Kevin Dwyer Melbourne, FL151.00
3.2310/11Dian Petrov Buffalo, NY; Arthur Morth Grand Island, NY; Suman Agarwal Columbus, OH; James Gullo Hamburg, NY128.00
18.551Ray Jotcham Scarborough, ON; Richard Chan Markham, ON; Edward Xu North York, ON; Yan Wang Richmond Hill, ON179.00
6.185Debbie Feldman - Christopher Cowan Oakville, ON; Doug Barnes Caledon, ON; John McWhinnie Hillsburgh, ON137.00
3.4462Edna Fill - Ronald Fill Tonawanda, NY; Jack Cukierman - Henry Chudy, Jr Williamsville, NY105.00
4.976/7Edith Ferber - David Longstaff Waterloo, ON; John Moser St Agatha, ON; David Baker Kitchener, ON133.00
10.433John Laufer Toronto, ON; Debbie Bennett Brighton, ON; Jay Costello - Donna Steffan East Amherst, NY148.00
3.364Eric Endicott - Linda Akazawa - Carol Baines - Josie Radic Toronto, ON111.00
2.583Thomas Mulgrew - John Kress Rochester, NY; Peter Chin W Henrietta, NY; Jane Romal Brockport, NY94.00
1.944Jacqueline Chang New York, NY; Sharon Chang - Andrei Reinhorn - Tova Reinhorn Williamsville, NY92.00
1.535Keith Prosser Freelton, ON; John Vandergrift - Catherine Spencer - John Spencer Guelph, ON91.00