Red Deer, AB

Red Deer Regional Tournament Overalls

Aug 08, 2016 - Aug 14, 2016

Click here for Masterpoint Winners List
Players

Stratified Grass Roots Fund Pairs - 19.0 Tables

1:00 PM

MPsABCNamesScore
2.127Abdul Fakih - Hash Mohamed Calgary, AB56.41%
0.984Judy Madge - Sue Bessant Calgary, AB47.86%
6.352Liz Warren - Mary McGarry Red Deer, AB60.90%
2.6853Hans Folkinga Edmonton, AB; Grant Wharry Calgary, AB58.55%
3.5742Allan Becker - Michael Petrescu Prince George, BC58.76%
1.3153Lorraine Somerville - Sharon Donaldson Calgary, AB55.66%
2.127/842Don Reble - Gerry Boudrias Edmonton, AB56.20%
1.327/8Charlie Lamb Red Deer, AB; Dave Adelman Calgary, AB56.20%
2.016Peter Jones Edmonton, AB; Glenn Cossey Innisfail, AB58.23%
4.763Paula Sisko - Bill Basler Calgary, AB59.83%
0.976Byron Lund Airdrie, AB; Connie Wignall Calgary, AB53.63%
8.46111Michael Shuster - Shelley Mardiros Banff, AB61.43%

Stratified Grass Root Fund 199er Pairs - 3.0 Tables

1:00 PM

MPsDEFNamesScore
1.611Siu Wai Fan Red Deer, AB; Murray Cutten Goodyear, AZ62.00%
1.212Leon Driscoll - Linda Peacock Calgary, AB61.00%

Red Deer Bracketed KO 1 - 8.0 Tables

7:00 PM

MPsRankNames
26.341Karen Long - David Smith - Barry Pritchard Edmonton, AB; Doran Flock Calgary, AB
18.442Jerry Mamer - Dennis Nelson Saskatoon, SK; Hash Mohamed - Abdul Fakih Calgary, AB

Red Deer Bracketed KO 2 - 7.0 Tables

7:00 PM

MPsRankNames
5.023/4John B R Gilchrist - Ruth Gilchrist - Diane Campbell - Janet Sharpe Calgary, AB
9.912Paul Sorensen - Allan Sorensen Berwyn, AB; Linda Taschuk - Bryant Town Edmonton, AB
14.151Mary McGarry - Charles Lamb - Edward Flett Red Deer, AB; Don McCarthy West Kelowna, BC

Red Deer Bracketed KO 3 - 8.0 Tables

7:00 PM

MPsRankNames
12.091Ian Gatenby Red Deer, AB; Roy Bolton Grande Prairie, AB; Grant Wharry Calgary, AB; Hans Folkinga Edmonton, AB
8.462Helen Dillen - Gamil Tadros - Bob McLeod - Shirley McLeod Calgary, AB
4.293/4Pat Beharry - Donald Norman - Bill Kramer Regina, SK; Bob Nell Zehner, SK

Red Deer Bracketed KO 4 - 7.0 Tables

7:00 PM

MPsRankNames
8.631John MacNaughton Innisfail, AB; Rick Cookson Hills - Heather Cookson Hills Bentley, AB; G Granlund Red Deer, AB
6.042Shirley McGuire - Claire Cook - Colleen Kinahan - Lynn Goshawk Saskatoon, SK

Red Deer Bracketed KO 5 - 8.0 Tables

7:00 PM

MPsRankNames
5.252Keith Wallace - Pam Wallace Calgary, AB; Annabelle Wiseman Jarvis Bay, AB; Mary Abelseth Red Deer, AB
2.663/4Gerard Sinnott - Marie Sinnott - Jane Pacholok - Shirley Campbell Prince George, BC
7.501Barbara Coltman - Darlene Gabrielson - John Collier Red Deer, AB; Ahmed Ayoub

Stratified Grass Roots Fund Pairs - 11.0 Tables

7:00 PM

MPsABCNamesScore
1.075Judy Madge - Sue Bessant Calgary, AB50.93%
2.59433Karen McFarlane Edmonton, AB; Lori Daniels Nanaimo, BC59.63%
3.453Lorna McDonald St Albert, AB; Karen Kilworth Strathmore, AB60.00%
1.94544Ann Vermette - Michele Bonneau Prince Albert, SK57.78%
1.456Ted Rich Penticton, BC; Elaine Sorensen Winfield, BC57.59%
4.60222C J Rhamey Sherwood Park, AB; Adele Lewchuk Ardrossan, AB62.04%
6.13111Gerry Boudrias - Don Reble Edmonton, AB66.11%

(Tue-Sat) Morning Side Game - 7.5 Tables

8:45 AM

MPsABCNamesScore
1.184Ray Davie - Marnie Davie Meota, SK55.95%
1.583Georges Colin - Maurice Moe Tellier Saskatoon, SK57.71%
2.103Laurie Shapka Thiel - Adam Thiel Red Deer, AB58.63%
2.1052Pauline Huculak - Pat Pangracs Calgary, AB57.87%
2.8021William Gibson Sherwood Park, AB; Bryant Town Edmonton, AB61.44%
3.411Abdul Fakih - Jim Berglund Calgary, AB67.92%
1.444John Coone Vernon, BC; Robert Hope Provost, AB58.41%

(Tue-Sat) Afternoon Side Game - 9.5 Tables

1:00 PM

MPsABCNamesScore
2.333Leslie Pettie Edmonton, AB; Laurie Shapka Thiel Red Deer, AB59.83%
1.634Doug Hawrelak Edmonton, AB; Nancy Cook Sacramento, CA57.31%
1.205Glenn Ponto - Melinda Ponto Coquitlam, BC56.27%
2.8421Pauline Huculak - Pat Pangracs Calgary, AB60.01%
3.791Bob Hope Provost, AB; John Coone Vernon, BC62.00%
2.1062Phil Blackburn Rocky-Mtn-Hse, AB; Brenda Bunting Red Deer, AB55.16%
1.184Patty Metcalfe - Jim Metcalfe Edmonton, AB51.41%
1.583Gerene Albrecht Red Deer, AB; Lisa McCarthy West Kelowna, BC51.67%

Stratified A/B/C Pairs - 14.0 Tables

7:00 PM

MPsAXYNamesScore
9.1452Glenn Cossey - Cindy Cossey Innisfail, AB344.50
17.062Maurice de la Salle - Susan Culham Edmonton, AB368.00
22.7511John Pulles - Jackson Chan Saskatoon, SK376.50
3.775/6Linda Thierman Calgary, AB; Janet Heino Victoria, BC320.50
2.064Byron Lund Airdrie, AB; Connie Wignall Calgary, AB293.50
9.604Gerry Marshall - Allan Simon Calgary, AB354.00
12.803Judy Harris Salmon Arm, BC; Peter Herold Namaimo, BC356.00
5.6974Alvin Baragar Edmonton, AB; Patrick Murphy Calgary, AB342.50
3.486Audrey Sabier Regina, SK; Lois Mumey Cowley, AB319.50
6.86631Emelie Quennell Calgary, AB; Melissa Martin Whitefish, MT343.50
3.775/62David Cooper - Charles Hitschfeld Edmonton, AB320.50
2.753Michael Shuster - Shelley Mardiros Banff, AB316.50

Gold Rush Pairs - 12.0 Tables

7:00 PM

MPs752NamesScore
2.0955Sam Elbadrawy - John Himmen Edmonton, AB131.00
2.8433Wendy Egeland Coaldale, AB; Chris Burton Lethbridge, AB140.00
1.356/76/7Siu Wai Fan Red Deer, AB; Murray Cutten Goodyear, AZ129.00
5.0511Gerry Boudrias - Don Reble Edmonton, AB144.00
3.7922Doreen Roberts - Dennis Roberts Salmon Arm, BC143.00
2.1344Ann Vermette - Michele Bonneau Prince Albert, SK134.50
1.356/76/7Betty Fenton - Larry Fenton Calgary, AB129.00

Stratified Swiss Teams - 10.0 Tables

7:00 PM

MPsABCNamesScore
1.582Larry Pizzey - Rita Pizzey - David Renwick - Bonnie Renwick Red Deer, AB43.00
3.731William Basler - Paula Sisko - Barb Beagle - Anne Primeau Calgary, AB60.00
2.8021John Perry - Julie Perry Prince George, BC; Glenn Ponto - Melinda Ponto Coquitlam, BC55.00
2.103Leslie Pettie - Garry Karst Edmonton, AB; Laurie Shapka Thiel Red Deer, AB; Ray Grace Sherwood Park, AB49.00
1.574Gerry McCully - Rhonda Foster Victoria, BC; Judith Gartaganis - Nicholas Gartaganis Calgary, AB48.00

(Tue-Sat) Evening Side Game - 3.5 Tables

7:00 PM

MPsABCNamesScore
1.7132Carol Saponja - Rae Jordan Calgary, AB54.17%
2.651Martin Ware - Elaine Ware Vernon, BC66.67%
2.2821Pauline Huculak - Pat Pangracs Calgary, AB58.33%

Innisfail Bracketed KO 1 - 8.0 Tables

8:45 AM

MPsRankNames
14.182Nicholas Stock North Vancouver, BC; Derrick Furber Prince Albert, SK; John Pulles - Jackson Chan Saskatoon, SK
20.251Laurie Shapka Thiel - Adam Thiel Red Deer, AB; Ray Grace Sherwood Park, AB; Garry Karst Edmonton, AB
7.193/4Bob Nell Zehner, SK; Donald Norman - Bill Kramer - Pat Beharry Regina, SK

(Tue-Sat) Morning Side Game - 9.0 Tables

8:45 AM

MPsABCNamesScore
1.233Ann Vermette - Michele Bonneau Prince Albert, SK49.70%
2.702John Coone Vernon, BC; Robert Hope Provost, AB61.90%
1.8743Deanna Hammer Olds, AB; Philip Blackburn Rocky-Mtn-Hse, AB57.44%
1.4054Pauline Huculak - Pat Pangracs Calgary, AB54.76%
2.50321Wendy Egeland Coaldale, AB; Chris Burton Lethbridge, AB57.74%
1.6452Donald Reble - Gerry Boudrias Edmonton, AB53.87%
3.6011Ray Davie - Marnie Davie Meota, SK66.67%
0.924Margaret Barr Ponoka, AB; Nancy Carritt Red Deer, AB47.32%

Sylvan Lake Bracketed KO 1 - 14.0 Tables

1:00 PM

MPsRankNames
14.163/4Doran Flock Calgary, AB; David Smith - Maurice De La Salle - Susan Culham Edmonton, AB
24.772Andy Anderson - Curley Anderson Saskatoon, SK; Steven Lawrence - Abdul Fakih Calgary, AB
14.163/4Lucille Barton - Lee Barton Edmonton, AB; Judith Gartaganis - Nicholas Gartaganis Calgary, AB
35.391Derrick Furber Prince Albert, SK; John Pulles - Jackson Chan Saskatoon, SK; Adam Thiel Red Deer, AB

Sylvan Lake Bracketed KO 2 - 12.0 Tables

1:00 PM

MPsRankNames
6.823/4Caroline Colliver - Freda Nychkalo - Helen Dillen - Gamil Tadros Calgary, AB
6.823/4Patrick Murphy - Victoria Haines - Janet Sharpe - Diane Campbell Calgary, AB
11.932Donald Norman - Bill Kramer - Pat Beharry Regina, SK; Bob Nell Zehner, SK
17.041Hans Folkinga Edmonton, AB; Grant Wharry - Barb Beagle - Anne Primeau Calgary, AB

Sylvan Lake Bracketed KO 3 - 12.0 Tables

1:00 PM

MPsRankNames
4.233/4Lorena Kelly - Dana Warick - Chris Stewart - Sumit Chatterjee Medicine Hat, AB
10.581Elizabeth Sprague - Bob McLeod - Shirley McLeod - Dorothy Mersereau Calgary, AB
4.233/4Gerard Sinnott - Marie Sinnott - Jane Pacholok - Shirley Campbell Prince George, BC
7.412Fred Smith - Linda Smith Saskatoon, SK; Godfried Schwering - Barbara Martin Calgary, AB

(Tue-Sat) Afternoon Side Game - 7.0 Tables

1:00 PM

MPsABCNamesScore
3.2211Rick Cookson Hills - Heather Cookson Hills Bentley, AB66.37%
2.422John Coone Vernon, BC; Bob Hope Provost, AB65.48%
2.1032Bill Basler - Mark Manzer Calgary, AB59.23%
1.90541Patricia Long - Pat Adams Saskatoon, SK53.27%
1.432Carol Saponja - Rae Jordan Calgary, AB45.24%
1.5843Pauline Huculak - Pat Pangracs Calgary, AB55.36%

Stratified Open Pairs - 12.0 Tables

7:00 PM

MPsABCNamesScore
3.76621Ken Sutley Edmonton, AB; Bill Gibson Sherwood Park, AB324.00
2.6632Myrna Greene - Clark Greene Lethbridge, AB309.50
7.222Debbie Mineault - Duncan Smith Victoria, BC345.50
1.5854Wendy Egeland Coaldale, AB; Chris Burton Lethbridge, AB302.50
4.7351Larry Legault Coe Hill, ON; Beverley Hall North Vancouver, BC324.50
4.064Nicholas Stock North Vancouver, BC; Frank Ayer Calgary, AB330.00
9.921Ruth Gilchrist - John Gilchrist Calgary, AB369.00
1.245Doreen Roberts - Dennis Roberts Salmon Arm, BC301.00
5.423Mike Christensen - Charlie Lamb Red Deer, AB342.00
2.0043Sam Elbadrawy - John Himmen Edmonton, AB305.50

Stratified 199er Pairs - 6.0 Tables

7:00 PM

MPsDEFNamesScore
1.9811Jerry Sibbald Red Deer, AB; Wilf Hamilton Buckeye, AZ61.67%
1.113Ed Lamb - John Taylor Calgary, AB53.75%
0.844Dinu Bhadresa - Gloria Bergman Red Deer, AB52.08%
1.4922Grant Egerdie - Sylvia Lyon Camrose, AB60.42%

Stratified Swiss Teams - 9.0 Tables

7:00 PM

MPsABCNamesScore
2.332/3Karen Long - Leslie Pettie - Barry Pritchard - Judy Chapman Edmonton, AB54.00
2.332/3Gerry McCully - Rhonda Foster Victoria, BC; Allan Simon - Gerry Marshall Calgary, AB54.00
1.504Ray Grace Sherwood Park, AB; Garry Karst - Doug Hawrelak Edmonton, AB; Nancy Cook Sacramento, CA50.00
1.821John Perry - Julie Perry Prince George, BC; Glenn Ponto - Melinda Ponto Coquitlam, BC31.00
3.551Robert Short - Edward Flett - Gerene Albrecht Red Deer, AB; Lisa McCarthy West Kelowna, BC59.00

(Tue-Sat) Evening Side Game - 8.0 Tables

7:00 PM

MPsABCNamesScore
1.683Pauline Huculak - Pat Pangracs Calgary, AB54.46%
1.345/62/3Rae Jordan - Carol Saponja Calgary, AB46.73%
1.474Beth Massie - Margaret Cooke Calgary, AB60.42%
2.9831David Renwick - Bonnie Renwick Red Deer, AB61.61%
1.345/62/3Rudelpha Paraschuk - Isabelle Jones Saskatoon, SK46.73%
2.24521Pat Adams - Patricia Long Saskatoon, SK55.65%
3.411John Coone Vernon, BC; Bob Hope Provost, AB63.39%
2.562Paula Sisko - Jack Sisko Calgary, AB62.20%
1.264Shirley McGuire - Claire Cook Saskatoon, SK51.79%

(Tue-Sat) Morning Side Game - 9.0 Tables

8:45 AM

MPsABCNamesScore
1.104/5Pauline Huculak - Pat Pangracs Calgary, AB52.68%
2.24521Wendy Egeland Coaldale, AB; Chris Burton Lethbridge, AB55.36%
1.6832Michele Bonneau Prince Albert, SK; Andy McKaig Calgary, AB54.17%
2.702Abdul Fakih - Steven Lawrence Calgary, AB58.93%
3.601Jerry Mamer - Dennis Nelson Saskatoon, SK62.20%
1.104/5Bev Mason - Clarende Duby Calgary, AB52.68%
1.153David Williams Sherwood Park, AB; Mike Burgess Spruce Grove, AB52.08%
2.223/4John Coone Vernon, BC; Robert Hope Provost, AB57.14%
2.983/41Georges Colin - Maurice Moe Tellier Saskatoon, SK57.14%

Lacombe Bracketed KO 1 - 11.0 Tables

1:00 PM

MPsRankNames
24.391Dave Adelman Calgary, AB; Jerry Mamer - Dennis Nelson Saskatoon, SK; Alvin Baragar Edmonton, AB
17.072Ted Moffatt - Louis Beduz - Anne Jackson Creston, BC; Mark Beduz Calgary, AB
9.763/4Don McCarthy West Kelowna, BC; Ian Gatenby - Ed Flett - Mike Christensen Red Deer, AB
9.763/4Gerry Marshall - Allan Simon Calgary, AB; Gerry McCully - Rhonda Foster Victoria, BC

Lacombe Bracketed KO 2 - 10.0 Tables

1:00 PM

(Tue-Sat) Afternoon Side Game - 11.0 Tables

1:00 PM

MPsABCNamesScore
1.646/73/4Bev Mason - Clarende Duby Calgary, AB53.47%
2.992Glenn Ponto - Melinda Ponto Coquitlam, BC64.35%
1.5352Sincere Fan Red Deer, AB; Murray Cutten Goodyear, AZ52.08%
3.9811Ray Davie - Marnie Davie Meota, SK65.97%
1.265John Coone Vernon, BC; Bob Hope Provost, AB57.18%
1.153Bill Ranard - Billie Ranard Bozeman, MT51.62%
2.453Elaine Ware - Martin Ware Vernon, BC61.57%
2.50421Mike Burgess Spruce Grove, AB; Dave Williams Sherwood Park, AB61.34%
1.646/73/4Rick Cookson Hills - Heather Cookson Hills Bentley, AB53.47%

Stratified Open Pairs - 14.0 Tables

7:00 PM

MPsABCNamesScore
7.882Debbie Mineault - Duncan Smith Victoria, BC420.50
3.5552Diane Coole - Gerry Coole Lethbridge, AB384.50
2.284Michael Petrescu - Allan Becker Prince George, BC362.00
2.663Martin Pieterse - Barbara Pieterse Lancaster, NY367.50
3.2851Gerry Boudrias - Don Reble Edmonton, AB357.00
3.037Judy Harris Salmon Arm, BC; Peter Herold Namaimo, BC378.50
3.006Jason Dufault - Garry Karst Edmonton, AB380.50
10.5011Paul Erikson - Ross Armour Edmonton, AB436.50
4.434Doug Hawrelak Edmonton, AB; Nancy Cook Sacramento, CA385.00
1.384Cindy Ferguson - Ann Slattery Calgary, AB311.00
5.913Barry Pritchard - Judy Chapman Edmonton, AB390.50
2.462C J Rhamey Sherwood Park, AB; Adele Lewchuk Ardrossan, AB338.50
1.853Wendy Egeland Coaldale, AB; Chris Burton Lethbridge, AB335.00

Stratified 199er Pairs - 3.0 Tables

7:00 PM

MPsDEFNamesScore
1.212Leon Driscoll - Linda Peacock Calgary, AB62.00%
1.611Sincere Fan Red Deer, AB; Murray Cutten Goodyear, AZ70.00%

Stratified Swiss Teams - 16.0 Tables

7:00 PM

MPsABCNamesScore
3.642Victoria Haines - Patrick Murphy - Diane Campbell - Janet Sharpe Calgary, AB57.00
1.535Judith Gartaganis - Nicholas Gartaganis Calgary, AB; Lucille Barton - Lee Barton Edmonton, AB51.00
1.3142Lorena Kelly - Dana Warick - Chris Stewart - Sumit Chatterjee Medicine Hat, AB42.00
2.733Elaine Sorensen Winfield, BC; Ted Rich Penticton, BC; Paul Sorensen - Allan Sorensen Berwyn, AB55.00
2.9441Michael Harvey - Kathleen Harvey - David Cooper - Linda Taschuk Edmonton, AB54.00
4.851Lorna Deschner - Mary McGarry Red Deer, AB; Anita Lambert - Lloyda Jones Edmonton, AB60.00
1.653John Perry - Julie Perry Prince George, BC; Glenn Ponto - Melinda Ponto Coquitlam, BC45.00
2.2121Grant Egerdie Camrose, AB; Patricia Young - Noreen Fenrich - Carolyn Guss Red Deer, AB46.00

(Tue-Sat) Evening Side Game - 10.5 Tables

7:00 PM

MPsABCNamesScore
1.901Patricia Long - Pat Adams Saskatoon, SK52.00%
1.2365Phil Blackburn Rocky-Mtn-Hse, AB; Gerda Brouwer Red Deer, AB55.88%
3.9811Arleen Todd - Patrick Todd Lethbridge, AB60.14%
1.432Eric Gilchrist - Nancy Carritt Red Deer, AB46.88%
2.453Elaine Ware - Martin Ware Vernon, BC57.19%
1.4054Pauline Huculak - Pat Pangracs Calgary, AB55.94%
2.9922Wayne Nattrass - Sandra Southam Regina, SK58.58%
1.8743Don Rae - Connie Wignall Calgary, AB56.21%

(Tue-Sat) Morning Side Game - 11.0 Tables

8:45 AM

MPsABCNamesScore
0.924Patricia Martin - Nadine Bouckhout Calgary, AB49.90%
3.98111Sumit Chatterjee - Chris Stewart Medicine Hat, AB64.90%
1.115Georges Colin - Maurice Moe Tellier Saskatoon, SK56.05%
1.726John Coone Vernon, BC; Robert Hope Provost, AB56.25%
1.684Jerry Mamer - Dennis Nelson Saskatoon, SK57.74%
1.2363Bette Flannigan Lethbridge, AB; Andy McKaig Calgary, AB52.08%
2.24332Vernon Iverson Meota, SK; Gerald Fernandes N-Battleford, SK58.33%
1.4854Mark Beduz Calgary, AB; Louis Beduz Creston, BC57.54%
2.9922Ted Moffatt - Anne Jackson Creston, BC60.25%

(Tue-Sat) Afternoon Side Game - 14.0 Tables

1:00 PM

MPsABCNamesScore
0.984Doreen Radford - Pat Monaghan Red Deer, AB51.60%
1.924Barb Beagle - Anne Primeau Calgary, AB58.97%
2.8932Bill Basler - Mark Manzer Calgary, AB59.62%
2.3341Fred Smith - Linda Smith Saskatoon, SK55.29%
3.412Martin Ware - Elaine Ware Vernon, BC62.98%
1.3163Joanne Buhler - Noreen Fenrich Red Deer, AB53.04%
2.1753Myra Crone - Jim Crone Sylvan Lake, AB58.17%
4.5511Rick Cookson Hills - Heather Cookson Hills Bentley, AB67.63%
1.7552Wendy Egeland Coaldale, AB; Chris Burton Lethbridge, AB53.69%
1.966John Coone Vernon, BC; Bob Hope Provost, AB57.05%

Stratified A/B/C IMP Pairs - 31.0 Tables

7:00 PM

MPsABCNamesScore
2.8912Evelyn Sisonenko - Liz Warren Red Deer, AB42.67
3.599Peter Herold Namaimo, BC; Judy Harris Salmon Arm, BC49.17
4.497Barry Pritchard - Don Carson Edmonton, AB54.47
5.988Elaine Sorensen Winfield, BC; Ted Rich Penticton, BC53.47
4.301131Sumit Chatterjee - Chris Stewart Medicine Hat, AB42.83
5.136Andy Anderson - Curley Anderson Saskatoon, SK54.70
13.462Jym Galand Victoria, BC; Nicholas Stock North Vancouver, BC92.20
2.3914Lucille Barton - Lee Barton Edmonton, AB41.00
7.5741Wayne Nattrass - Sandra Southam Regina, SK65.90
2.456Arleen Todd - Patrick Todd Lethbridge, AB32.84
10.093Allan Sorensen - Paul Sorensen Berwyn, AB71.67
3.1252Lorena Kelly - Dana Warick Medicine Hat, AB36.83
4.1994Billie Ranard - Bill Ranard Bozeman, MT22.20
1.728Shirley McGuire - Claire Cook Saskatoon, SK23.13
17.941John Pulles - Jackson Chan Saskatoon, SK92.66
5.51102Victoria Haines - Patrick Murphy Calgary, AB47.47
2.5613Robert Short - Bryant Hawthorne Red Deer, AB41.06
2.2415Debbie Mineault - Duncan Smith Victoria, BC40.60
2.3873Gerry Boudrias - Don Reble Edmonton, AB27.17
5.985Janet Sharpe - Diane Campbell Calgary, AB61.13
3.34164MaryLynn Ghitter - Al Stacey Qualicum Beach, BC40.03
2.155Linda Stevenson - Jan Mohr Calgary, AB20.00

Stratified 199er Pairs - 4.0 Tables

7:00 PM

MPsDEFNamesScore
1.531/2Ray Plouffe - Viv Plouffe Bonnyville, AB62.50%
1.1432Ron Berube - Lorraine Berube Bonnyville, AB51.39%
1.531/21Amanda Atwell Edmonton, AB; LeeAnn Lagace St Albert, AB62.50%

Friday Eve Swiss Teams - 6.0 Tables

7:00 PM

MPsABCNamesScore
2.242Rhonda Foster - Gerry McCully Victoria, BC; Allan Simon - Gerry Marshall Calgary, AB50.00
2.9911Ian Gatenby - Ed Flett - Mike Christensen Red Deer, AB; Don McCarthy West Kelowna, BC54.00

(Tue-Sat) Evening Side Game - 8.5 Tables

7:00 PM

MPsABCNamesScore
1.524Charlie Lamb - Charles Roberts Red Deer, AB54.76%
1.264Pauline Huculak Calgary, AB; Noreen Fenrich Red Deer, AB52.65%
2.98211Gary MacDonald Red Deer, AB; Gerald Lewis Edmonton, AB61.01%
3.601Lil Hemeon - Ron Hemeon Saskatoon, SK61.64%
0.945Myra Crone - Jim Crone Sylvan Lake, AB50.89%
1.6853Ruth Sidebottom - Brenda Bunting Red Deer, AB54.50%
1.153Dev Drysdale - Jan Brawn Calgary, AB48.41%
1.532Marcia Andreychuk - Dorothy Mersereau Calgary, AB50.00%
2.2432Phil Blackburn Rocky-Mtn-Hse, AB; Gerda Brouwer Red Deer, AB58.04%

(Tue-Sat) Morning Side Game - 6.0 Tables

8:45 AM

MPsABCNamesScore
1.9742Vernon Iverson Meota, SK; Gerald Fernandes N-Battleford, SK54.17%
2.272John Coone Vernon, BC; Robert Hope Provost, AB62.50%
1.114Shirley McGuire - Claire Cook Saskatoon, SK46.67%
2.6331Anne Jackson - Ted Moffatt Creston, BC58.75%
1.483Victoria Haines - Patrick Murphy Calgary, AB47.50%
3.031Jerry Mamer - Dennis Nelson Saskatoon, SK63.75%

Ponoka Bracketed Compact KO 1 - 9.0 Tables

1:00 PM

MPsRankNames
13.601Frank Ayer - Gerry Marshall - Allan Simon - Daniel Bertrand Calgary, AB
6.123Doran Flock Calgary, AB; David Smith Edmonton, AB; James Galand - Karen Turner Victoria, BC
9.522Steven Lawrence - Abdul Fakih Calgary, AB; Andy Anderson - Curley Anderson Saskatoon, SK
4.764Walter Brock - Doug Mann - Crystal Mann - Faiz Nadir Calgary, AB

Ponoka Bracketed Compact KO 2 - 12.0 Tables

1:00 PM

MPsRankNames
3.023Maurice Tadros - Gamil Tadros - Helen Dillen - Connie Wignall Calgary, AB
4.702Pat Beharry - Bill Kramer - Donald Norman Regina, SK; Bob Nell Zehner, SK
6.721Ted Moffatt - Louis Beduz - Anne Jackson Creston, BC; Mark Beduz Calgary, AB
2.354Byron Lund Airdrie, AB; Naushad Dada - Emelie Quennell Calgary, AB; Melissa Martin Whitefish, MT

(Tue-Sat) Afternoon Side Game - 6.0 Tables

1:00 PM

MPsABCNamesScore
1.383Phil Blackburn Rocky-Mtn-Hse, AB; Mary Pattison Oak Harbor, WA51.50%
3.031Paula Sisko - Pauline Huculak Calgary, AB60.00%
2.4521Mark Manzer - Bill Basler Calgary, AB57.00%
1.8442Wes Anderson - Paulette Tipper Kelowna, BC56.00%
1.873Anne Primeau - Barb Beagle Calgary, AB56.50%

Stratified A/B/C Pairs - 19.0 Tables

7:00 PM

MPsABCNamesScore
20.672Gerry McCully - Rhonda Foster Victoria, BC580.32
6.128Ken Penton - Linda Thierman Calgary, AB499.35
27.5611Ed Flett Red Deer, AB; Don McCarthy West Kelowna, BC590.29
6.0951Allan Becker - Michael Petrescu Prince George, BC479.72
9.195Janet Galbraith - Chris Galbraith Calgary, AB520.59
2.035Sandra Southam - Wayne Nattrass Regina, SK458.76
5.974Elsie Johnson - Terri Bedard Calgary, AB492.65
11.634Vince Nowlan - Paula Nowlan Edmonton, AB536.10
5.0110Charlie Lamb - Mike Christensen Red Deer, AB494.00
4.046Ian Gatenby Red Deer, AB; Perry Khakhar Calgary, AB472.24
3.433Jeff Robertson - Janet Sheen Lethbridge, AB466.44
2.574Pat Todd - Arleen Todd Lethbridge, AB463.94
10.6162Robert Short - Bryant Hawthorne Red Deer, AB504.79
6.897Judy Harris Salmon Arm, BC; Peter Herold Namaimo, BC502.62
7.9593Glenn Cossey - Cindy Cossey Innisfail, AB496.62
4.5772Dave Adelman - Grant Wharry Calgary, AB470.04
15.503John Pulles Saskatoon, SK; Derrick Furber Prince Albert, SK547.29

Gold Rush Pairs - 14.0 Tables

7:00 PM

MPsGHINamesScore
2.122/3Milt Mansell - Sharon Mansell Calgary, AB128.50
1.8876Lorena Kelly - Dana Warick Medicine Hat, AB133.00
2.713/43/4Patricia Long - Pat Adams Saskatoon, SK137.50
1.592/3Chris Stewart - Sumit Chatterjee Medicine Hat, AB128.50
1.8455Pat Martin - Nadine Bouckhout Calgary, AB136.00
2.713/43/41Ray Plouffe - Viv Plouffe Bonnyville, AB137.50
1.576Joe Moore - Chris Moore Delta, BC134.00
4.1322C J Rhamey Sherwood Park, AB; Adele Lewchuk Ardrossan, AB142.50
5.5111Andy McKaig Calgary, AB; Bette Flannigan Lethbridge, AB147.50

Stratified Swiss Teams - 12.0 Tables

7:00 PM

MPsABCNamesScore
1.734Vince Lambert - Maurice De La Salle - Susan Culham Edmonton, AB; Gordon Campbell Calgary, AB52.00
1.682Judy Pool - Lindsay Robinson - Sharon Roberts - Ruth Cox Edmonton, AB38.00
2.241Michael Harvey - Kathleen Harvey - David Cooper - Charles Hitschfeld Edmonton, AB39.00
2.313Doug Hawrelak Edmonton, AB; Nancy Cook Sacramento, CA; Al Stacey - Marylynn Ghitter Qualicum Beach, BC54.00
4.111Jackson Chan Saskatoon, SK; Adam Thiel Red Deer, AB; Garry Karst Edmonton, AB; Ray Grace Sherwood Park, AB74.00
3.082Judith Gartaganis - Nicholas Gartaganis Calgary, AB; Jerry Mamer - Dennis Nelson Saskatoon, SK60.00
1.531Donna Collier - John Collier Red Deer, AB; Sheila Gaudreau Red-Deer-Cnty, AB; Deanna Hammer Olds, AB33.00

(Tue-Sat) Evening Side Game - 5.0 Tables

7:00 PM

MPsABCNamesScore
2.1322Rick Barr - Marg Barr Ponoka, AB60.65%
1.204Mark Manzer - Bill Basler Calgary, AB54.63%
2.8411Paulette Tipper - Wes Anderson Kelowna, BC61.11%
1.603John Coone Vernon, BC; Bob Hope Provost, AB55.56%

(Tue-Sat) Morning Side Game Series - 83.0 Tables

Final

MPsRankNamesScore
6.632/3Jerry Mamer Saskatoon, SK62.98%
4.974/5Bob Hope Provost, AB62.20%
4.974/5John Coone Vernon, BC62.20%
4.786/7Marnie Davie Meota, SK61.31%
4.786/7Ray Davie Meota, SK61.31%
7.001Abdul Fakih Calgary, AB63.42%
6.632/3Dennis Nelson Saskatoon, SK62.98%

(Tue-Sat) Afternoon Side Game Series - 110.0 Tables

Final

MPsRankNamesScore
6.213/4Bob Hope Provost, AB63.74%
6.213/4John Coone Vernon, BC63.74%
5.865/6Elaine Ware Vernon, BC62.28%
5.865/6Martin Ware Vernon, BC62.28%
4.197/8Melinda Ponto Coquitlam, BC60.31%
7.771/2Heather Cookson Hills Bentley, AB67.00%
4.197/8Glenn Ponto Coquitlam, BC60.31%
7.771/2Rick Cookson Hills Bentley, AB67.00%

(Tue-Sat) Evening Side Game Series - 89.0 Tables

Final

MPsRankNamesScore
6.741/2Elaine Ware Vernon, BC61.93%
6.741/2Martin Ware Vernon, BC61.93%
5.013/4Bob Hope Provost, AB59.48%
5.013/4John Coone Vernon, BC59.48%
2.995Margaret Barr Ponoka, AB57.99%
2.566Paula Sisko Calgary, AB57.51%

Stratified A/B/C Swiss Teams - 49.0 Tables

10:00 AM

MPsABCNamesScore
4.65127Jean Ward - Jim Berglund - Rod Hilderman - Walter Brock Calgary, AB92.00
9.365/6Doran Flock Calgary, AB; David Smith Edmonton, AB; Rhonda Foster - Gerry McCully Victoria, BC103.00
22.6722Alvin Baragar - G Lewis Edmonton, AB; Paul Sorensen - Allan Sorensen Berwyn, AB114.00
30.23111Jackson Chan Saskatoon, SK; Donald Carson Edmonton, AB; Adam Thiel Red Deer, AB; Ilya Kuzkin Calgary, AB116.00
4.018Don McCarthy West Kelowna, BC; Ed Flett - Charles Roberts - Lorna Deschner Red Deer, AB90.00
2.756Larry Schultz Edmonton, AB; Jim Downing - Don Stirling - Roberta Stirling Sherwood Park, AB87.00
3.215Marylynn Ghitter - Al Stacey Qualicum Beach, BC; Gerry Boudrias - Donald Reble Edmonton, AB88.00
4.749/103/4Grant Wharry Calgary, AB; Mary McGarry Red Deer, AB; Wayne Nattrass - Sandra Southam Regina, SK89.00
6.098/10Ray Grace Sherwood Park, AB; Christopher Galbraith - Janet Galbraith Calgary, AB; Garry Karst Edmonton, AB99.00
7.6174Dave Adelman - Jadwiga Polujan Calgary, AB; Mike Christensen - Charles Lamb Red Deer, AB101.00
4.749/103/4Larry Legault Coe Hill, ON; Linda Martin - L. Tanja Hurlbert Calgary, AB; Noreen Fenrich Red Deer, AB89.00
5.0411James Galand - Debbie Mineault - Duncan Smith - Karen Turner Victoria, BC98.00
7.228/105/62Faiz Nadir - Doug Mann - Crystal Mann Calgary, AB; Daniel Peterson99.00
2.417Emelie Quennell - Naushad Dada Calgary, AB; Byron Lund Airdrie, AB; Melissa Martin Whitefish, MT83.00
14.883/4Jerry Mamer - Dennis Nelson Saskatoon, SK; Abdul Fakih - Steven Lawrence Calgary, AB108.00
14.883/43Bob Wright - E Elaine Stewart - Pauline Huculak - Olga Wright Calgary, AB108.00
6.098/105/6Robert Short - Ian Gatenby - Bryant Hawthorne Red Deer, AB; Perry Khakhar Calgary, AB99.00
9.365/6Judith Gartaganis - Nicholas Gartaganis - Gordon Campbell Calgary, AB; Maurice De La Salle Edmonton, AB103.00

Gold Rush Swiss Teams - 14.0 Tables

10:00 AM

MPs752NamesScore
2.384/53/41Amanda Atwell - Kathleen McGreer Edmonton, AB; Leeann Lagace St Albert, AB; William Gibson Sherwood Park, AB73.00
3.861/21C J Rhamey Sherwood Park, AB; Adele Lewchuk Ardrossan, AB; Elizabeth Cooper - Kathy Turnbull Edmonton, AB83.00
1.7952John Collier - Donna Collier - Siu Wai Fan Red Deer, AB; Murray Cutten Goodyear, AZ68.00
3.861/2Rick Boyd - Pauline Boyd - Keith Wallace - Pam Wallace Calgary, AB83.00
1.674/53/4Vernon Iverson Meota, SK; Gerald Fernandes N-Battleford, SK; Donna Scherman - Cletus Scherman Battleford, SK73.00
2.4832Lorraine Somerville - Sharon Donaldson - Lynn Warner - Nancy Stewart Calgary, AB74.00