Edina, MN

Minnesota IMP Sectional Masterpoint Winners

Apr 28, 2017 - Apr 30, 2017

Total masterpoints: 898.7 earned by 141 players. Total Tables: 107

Click here for Tournament Overalls

Players

Rank mps Name
1 38.15 Paul Meerschaert Long Lake, MN
2 35.22 John Koch Saint Cloud, MN
3 34.83 Bruce Boje Chanhassen, MN
4 34.83 Vern Swing Minneapolis, MN
5 32.57 Ronald DeHarpporte Minneapolis, MN
6 31.50 Michael Howland Minneapolis, MN
7 24.44 Terry Beckman Brooklyn Park, MN
8 23.19 Harry Sapienza Minnetonka, MN
9 21.85 Kerry Holloway Bloomington, MN
10 21.51 Kathy Beckman Brooklyn Park, MN
11 21.40 Dennis Cerkvenik Minnetonka, MN
12 21.02 Michael Cassel Roseville, MN
13 17.48 Larry Henson Minnetonka, MN
14 17.48 Diane Henson Minnetonka, MN
15 15.70 Brian Crossley Burnsville, MN
16 12.88 Carol Rynders Saint Paul, MN
17 12.43 Robert Schachter Eden Prairie, MN
18 11.86 Elise Pechek Duluth, MN
19 11.86 Phillip Pechek Duluth, MN
20 10.59 Magnus Weiman Eden Prairie, MN
21 10.59 Maureen Weiman Eden Prairie, MN
22 10.42 Diane Fansler Edina, MN
23 10.30 Joseph Koester Brooklyn Park, MN
24 10.15 Amy Dutton Mendota Heights, MN
25 10.13 Mary Johnson Prior Lake, MN
26 10.13 Marv Riedesel Prior Lake, MN
27 9.58 Sandy Nelson Minneapolis, MN
28 9.00 Charlene Thul Saint Cloud, MN
29 9.00 David Boushek Waite Park, MN
30 8.06 Sandy Fisher Long Lake, MN
31 8.02 Mark Lasoff Minneapolis, MN
32 7.89 Paul Nesvig Inver Grove, MN
33 7.59 Bob Balderson Jr Eden Prairie, MN
34 7.59 Michael Holm Minnetonka, MN
35 7.45 Janice Hartness Plymouth, MN
36 7.45 Carl Hartness Plymouth, MN
37 7.30 Gary Knippenberg Golden Valley, MN
38 7.30 Erwin Heisler Minneapolis, MN
39 7.14 David Neiman Minneapolis, MN
40 7.13 Richard Wright Minneapolis, MN
41 7.13 Diane Wright Minneapolis, MN
42 6.94 Michael Saeger Saint Paul, MN
43 6.74 Cynthia Schield Fort Myers, FL
44 6.34 Del Swanson Apple Valley, MN
45 6.30 Anne Schaeffer Lakeville, MN
46 6.30 Thomas Smith Plymouth, MN
47 6.30 Kurt Schaeffer Lakeville, MN
48 6.30 Rita Xistris Plymouth, MN
49 6.27 Bernice Blaske Brooklyn Park, MN
50 6.27 Jim Larsen Mound, MN
51 6.21 Louis Tesler Prior Lake, MN
52 6.14 Kay Provine Saint Paul, MN
53 6.10 Susan Sanger St Louis Park, MN
54 6.07 William Voedisch Marine, MN
55 5.95 Peggy Kaplan Minnetonka, MN
56 5.92 Judy Hansen Eagan, MN
57 5.87 Vinton Geistfeld Eden Prairie, MN
58 5.62 Peg Mitchell Minneapolis, MN
59 5.44 Ruiqi Xing Charlotte, NC
60 5.20 Patrick Finley Minneapolis, MN
61 5.18 Thomas Botten Prior Lake, MN
62 5.18 Joyce Johnson New Prague, MN
63 4.90 Jack Bleet Minnetonka, MN
64 4.78 Barry Purrington Eagan, MN
65 4.73 Nicky Bredeson Minneapolis, MN
66 4.38 Mark Krusemeyer Northfield, MN
67 4.34 Joel Kramer Minneapolis, MN
68 4.29 Bjorgvin Kristinsson Columbia Hgts, MN
69 4.29 Keith Connolly Saint Paul, MN
70 3.99 David Trevor Bloomington, MN
71 3.96 Michael Goldman St Louis Park, MN
72 3.72 Michael Flader Eagan, MN
73 3.54 Sherm Stanchfield St Louis Park, MN
74 3.39 Dave Hellwig Minneapolis, MN
75 3.11 D Kielty Minneapolis, MN
76 3.04 Reid Shaw Wayzata, MN
77 3.00 Paul Becka Minneapolis, MN
78 2.88 William Stoltzmann Plymouth, MN
79 2.88 Al LaTendresse Osseo, MN
80 2.86 Steven Gaynor Minneapolis, MN
81 2.76 Dan Knier Waite Park, MN
82 2.76 Thomas Knier Burnsville, MN
83 2.42 Keith Thompson Saint Paul, MN
84 2.39 Carrie Kaplan Hudson, WI
85 2.38 Judith Knutson Saint Cloud, MN
86 2.38 Jane Curtis Clear Lake, MN
87 2.25 John Doty Greenwood, MN
88 2.07 Patti Huiras New Brighton, MN
89 2.07 Larry Huiras New Brighton, MN
90 2.07 Gene Brandl Apple Valley, MN
91 2.05 Gary Rowland Golden Valley, MN
92 2.05 Bob Awde Jr Plymouth, MN
93 1.74 James LaFave Minneapolis, MN
94 1.74 Laurie Kramer Minneapolis, MN
95 1.74 Nancy Rainwater Denver, CO
96 1.72 Jean Boettcher Minneapolis, MN
97 1.65 John Crouch Minneapolis, MN
98 1.57 Marcia Jones Edina, MN
99 1.57 John Jones Edina, MN
100 1.55 Chris Westermeyer Falcon Heights, MN
101 1.55 Ross Anderson Woodbury, MN
102 1.53 Thomas Scruggs Berkeley, CA
103 1.53 Sophia Maymudes Seattle, WA
104 1.53 Alexander Frieden Brookline, MA
105 1.53 Michael Hellman Pueblo West, CO
106 1.45 Leonard Gaer Edina, MN
107 1.45 Terence Florin Bloomington, MN
108 1.41 Rick Gavin Eagon, MN
109 1.26 Jaime Rodriguez Miramar Beach, FL
110 1.16 Gregory Anderson Eden Prairie, MN
111 1.12 Jeffrey Walker Eagan, MN
112 0.90 Linda Brammer Minneapolis, MN
113 0.90 Barb Zipoy Bloomington, MN
114 0.89 Maura Nash Eau Claire, WI
115 0.89 Dianne St Aubin Eau Claire, WI
116 0.87 William Boline Minneapolis, MN
117 0.87 Cass Weil Minneapolis, MN
118 0.83 Gregory Dorr Little Canada, MN
119 0.83 Phillip Martineau Saint Paul, MN
120 0.73 Jim Stepnes Richfield, MN
121 0.73 Patti Stuhlman Minneapolis, MN
122 0.70 Scott Smith Bloomington, MN
123 0.62 Marian Cracraft Edina, MN
124 0.61 William Brellenthin Edina, MN
125 0.61 Adele Brellenthin Edina, MN
126 0.57 Thomas Racciatti Minneapolis, MN
127 0.52 Tom Buttweiler Saint Cloud, MN
128 0.52 Pat Buttweiler Saint Cloud, MN
129 0.49 Linda Purrington Eagan, MN
130 0.48 Paski Paskaradevan Newport, MN
131 0.48 John Minton Roseville, MN
132 0.38 Beverly Kunin Hopkins, MN
133 0.38 Liyang Liu Mountain View, CA
134 0.38 Beverly Zakheim Minneapolis, MN
135 0.35 Gloria Krusemeyer Northfield, MN
136 0.32 Andrew Lyman Saint Paul, MN
137 0.31 Keith Gordon Shoreview, MN
138 0.31 Norma Gordon Shoreview, MN
139 0.31 Sherry Hansen Minneapolis, MN
140 0.31 Brad Peterson Eden Prairie, MN
141 0.30 Robert Boudreau Edina, MN