Jul 21, 2019 - Sunday 1:00 pm

B/C Swiss Teams Event Summary

Session 2

21.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
9.30 Gold 1 1 109.00 Rachael Gosling Stephan JuliusburgerMiami, FL Jill SeagrenLa Jolla, CA John F. W. Glynn
6.98 Gold 2 2 101.00 Bonnie GellasNew York, NY Giorgia BottaBrooklyn, NY Mee WarrenNew York, NY Matthew GordonNorthport, NY Nicole HudakNew York, NY
5.23 Gold 3 100.00 Perry PooleMaitland, FL Stanley WeinerLas Vegas, NV Dan FaulknerTucson, AZ Bradley LeachOro Valley, AZ
3.92 Gold 4 3 99.00 Mary DoyleLincoln, NE Mamie MacCormac Diana BeaverSidman, PA Robert FlynnMc Donald, PA
3.10 Gold 5 97.00 Evan MarkowitzNew York, NY John EmmersonFederal Way, WA Beverly Pogoda MeyersNew York, NY Joseph MeyersNew York, NY
2.66 Gold 6 4 94.00 Ching-Po WangTroy, MI Xingyu ZhangYpsilanti, MI Yanping ZhangAnn Arbor, MI Henry ZhangAnn Arbor, MI
1.73 Gold 5/6 89.00 Mary PetersDayton, MD Eileen Inglesby-HoughtSilver Spring, MD Gary GilbertSilver Spring, MD Diana BlitheSilver Spring, MD
1.73 Gold 5/6 89.00 Betty HayhurstSun City Center, FL Lou FilippettiValrico, FL Lynnie SharmaSouthlake, TX Arvind SharmaSouthlake, TX

Recaps

Section G

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
B C B C
20 Rachael Gosling Stephan Juliusburger Jill Seagren John F. W. Glynn C 1 1 - - - - 109.00 0.00 109.00 9.30 Gold
8 Bonnie Gellas Giorgia Botta Mee Warren Matthew Gordon Nicole Hudak C 2 2 - - - - 101.00 0.00 101.00 6.98 Gold
15 Perry Poole Stanley Weiner Dan Faulkner Bradley Leach B 3 - - - - - 100.00 0.00 100.00 5.23 Gold
12 Mary Doyle Mamie MacCormac Diana Beaver Robert Flynn C 4 3 - - - - 99.00 0.00 99.00 3.92 Gold
2 Evan Markowitz John Emmerson Beverly Pogoda Meyers Joseph Meyers B 5 - - - - - 97.00 0.00 97.00 3.10 Gold
13 Ching-Po Wang Xingyu Zhang Yanping Zhang Henry Zhang C 6 4 - - - - 94.00 0.00 94.00 2.66 Gold
18 Betty Hayhurst Lou Filippetti Lynnie Sharma Arvind Sharma C - 5/6 - - - - 89.00 0.00 89.00 1.73 Gold
5 Mary Peters Eileen Inglesby-Hought Gary Gilbert Diana Blithe C - 5/6 - - - - 89.00 0.00 89.00 1.73 Gold
7 Alan Godes Maryam Fraser Michael Mee Joyce Jennings C - - - - - - 88.00 0.00 88.00 0.92 Red
14 James Gardner Virginia Wailes Nancy Alvarado Kirk Freyermuth C - - - - - - 87.00 0.00 87.00 0.92 Red
6 Will Williams William Belanich Linda Miller Nancy Golden B - - - - - - 81.00 0.00 81.00 1.15 Red
17 Martin Deneroff Valerie Deneroff Lucia Enica Leon Smith B - - - - - - 77.00 0.00 77.00 1.04 Red
9 Clay Laughary Pete Cowles Marlene Mackinnon Walter Mitchell Jr C - - - - - - 75.00 0.00 75.00 0.92 Red
1 Kerma Jones Daniel Breeding Ellie Stauffer Irene Monical C - - - - - - 71.00 0.00 71.00 1.04 Red
11 Brenna Wundram Vivian Betcher Richard Betcher Colin Hemsley C - - - - - - 71.00 0.00 71.00 0.69 Red
10 Deborah Goldsmith Kay Merrick Ruth Urie Ann Matthews C - - - - - - 65.00 0.00 65.00 0.69 Red
4 David Findley Blythe Olshan Findley Kem Morgan Arlene Tauber C - - - - - - 64.00 0.00 64.00 0.46 Red
3 Sharon Hills Gert Wiitala Yuri Wiitala Thomas Reis C - - - - - - 64.00 0.00 64.00 0.92 Red
16 Elaine Vona Mary Miller Maureen Schroder Sandy Freeling C - - - - - - 60.00 0.00 60.00 0.46 Red
21 Richard Jacoby Jackie Scott Viktoria Spearin Laurie Pach C - - - - - - 58.00 0.00 58.00 0.69 Red
19 Ronald Oest Mira Rowe Ruth Baker Tracy Boys C - - - - - - 49.00 0.00 49.00 0.23 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results