Nov 02, 2019 - Saturday 2:30 pm

Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 1

23.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
6.74 Red 1/2 1 59.00 R ShenkinWest Chester, PA Karen PollakExton, PA Marsha MitchellKnoxville, TN James CarrollLyons, NY
6.74 Red 1/2 59.00 Paul BenedictPikesville, MD Lynn JonesTimonium, MD Rebecca DutyRichmond, VA Fred KingMc Lean, VA
4.33 Red 3 2 55.00 Becky KilbourneMc Lean, VA Tami ReitanGreat Falls, VA Benjamin StaussSilver Spring, MD Michael LawrenceBethesda, MD
3.25 Red 4 3 1 54.00 John WertmanBurke, VA Joia HertzBurke, VA George FleesonMc Lean, VA Victor WeednArlington, VA
2.44 Red 5 52.00 Louis GlasthalBerwyn, PA Rick RowlandWilmington, DE Joann GlassonPennington, NJ Bob GlassonPennington, NJ
1.93 Red 6 4 2 51.00 John EarlyLansdale, PA Barry DaubenspeckLansdale, PA L Irish MurphyPottstown, PA Joseph MillerMacungie, PA
1.45 Red 5 47.00 Ronald OrrFalling Waters, WV Shiang ChenFairfax, VA Ruth Ellen MaddockHagerstown, MD Lewis MaddockHagerstown, MD
1.31 Red 3 42.00 Albert Fitzgerald IIIEagleville, PA Carole BishopLansdale, PA Don BakerHarleysville, PA Edward HeaterLansdale, PA
0.98 Red 4 41.00 Garry GrossmanRockville, MD Ronald BaeckerToronto, ON Lisa EklundBaltimore, MD Jim DicksonBaltimore, MD

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
13 R Shenkin Karen Pollak Marsha Mitchell James Carroll B 1/2 1 - - - - 59.00 0.00 59.00 6.74 Red
19 Paul Benedict Lynn Jones Rebecca Duty Fred King A 1/2 - - - - - 59.00 0.00 59.00 6.74 Red
12 Becky Kilbourne Tami Reitan Benjamin Stauss Michael Lawrence B 3 2 - - - - 55.00 0.00 55.00 4.33 Red
4 John Wertman Joia Hertz George Fleeson Victor Weedn C 4 3 1 - - - 54.00 0.00 54.00 3.25 Red
15 Louis Glasthal Rick Rowland Joann Glasson Bob Glasson A 5 - - - - - 52.00 0.00 52.00 2.44 Red
6 John Early Barry Daubenspeck L Irish Murphy Joseph Miller C 6 4 2 - - - 51.00 0.00 51.00 1.93 Red
22 Dara Dinner R David Walker Mark Henderson Melody Henderson A - - - - - - 47.00 0.00 47.00 0.50 Red
9 Ronald Orr Shiang Chen Ruth Ellen Maddock Lewis Maddock B - 5 - - - - 47.00 0.00 47.00 1.45 Red
17 Kevin O'Brien Arlyne Shockman Farley Mawyer William Palmer A - - - - - - 44.00 0.00 44.00 0.75 Red
23 W Burns III JoAnn Mauger CJ Fitts Carol Elfant B - - - - - - 43.00 0.00 43.00 0.50 Red
21 Albert Fitzgerald III Carole Bishop Don Baker Edward Heater C - - 3 - - - 42.00 0.00 42.00 1.31 Red
18 Anne Morris Evette Mittin Judy Parsons Carl Fahnestock B - - - - - - 42.00 0.00 42.00 0.25 Red
16 Garry Grossman Ronald Baecker Lisa Eklund Jim Dickson C - - 4 - - - 41.00 0.00 41.00 0.98 Red
2 William Sharp Nicole Parker Dave Lang Colin Brodie B - - - - - - 38.00 0.00 38.00 0.50 Red
14 John Klaus Joanne Klaus Patricia Linnemeyer Frederick Linnemeyer B - - - - - - 38.00 0.00 38.00 0.50 Red
11 Walter Mitchell Jr Anne Pelak Fran Hofherr Beverly Bright C - - - - - - 35.00 0.00 35.00 0.50 Red
1 Dennis Shaub Betsy Cutler Sandra King Beth Menges C - - - - - - 35.00 0.00 35.00 0.25 Red
3 Patricia Andrews Susan Kestenbaum Peter Kyper Helen Walker A - - - - - - 34.00 0.00 34.00 0.50 Red
10 Blanche Eaton David Eaton Carol Mumma Lowell Phillips B - - - - - - 24.00 0.00 24.00 0.25 Red
7 Robert Gray Rava Giguere Karen Sprague Ruth Woods B - - - - - - 23.00 0.00 23.00 0.25 Red
5 Edna Stevens Elizabeth Winger Patricia Hill-Kaplan Jacqueline Page C - - - - - - 23.00 0.00 23.00
8 Deborah August Wendy Hart Myra Rosenberg Randee Braslow C - - - - - - 22.00 0.00 22.00 0.25 Red
20 Gayle Brass Faye Selack Susan Shenkin Naomi Fisch C - - - - - - 12.00 0.00 12.00

Bracket

Bracket available from Fast Results