Nov 01, 2019 - Friday 2:30 pm

Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 1

16.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
4.85 Red 1 1 58.00 Lisa MitaBerwyn, PA Susan MorseFlourtown, PA Deborah CrisfieldPhiladelphia, PA Alison ShoemakerWyndmoor, PA
3.64 Red 2 2 57.00 Michele MartinLancaster, PA Raymond EbyWillow Street, PA Eva TrainWillow Street, PA Dian WiseEphrata, PA
2.73 Red 3 3 55.00 Abhijit DuttaJamaica Plain, MA Mike KohlerCoopersburg, PA Arup MukherjeeBethlehem, PA Bagisa MukherjeeBethlehem, PA
2.05 Red 4 52.00 John DickensonNorth Wales, PA Elaine ClairGwynedd Valley, PA Dennis WickGreencastle, PA Tom HensonTowanda, PA
1.53 Red 5 4 46.00 Blanche EatonLivingston, NJ David EatonLivingston, NJ Carol MummaElkridge, MD Lowell PhillipsNorth Potomac, MD
1.84 Red 1 40.00 Becky KilbourneMc Lean, VA Tami ReitanGreat Falls, VA James HartNorth Augusta, SC Robert HattonSmyrna, DE
1.38 Red 2 39.00 Brenda EgelandHaymarket, VA Sheryl McEwanSummit Point, WV Jacquelin SmithGainesville, VA Phyllis SchultzeGainesville, VA

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
15 Lisa Mita Susan Morse Deborah Crisfield Alison Shoemaker B 1 1 - - - - 58.00 0.00 58.00 4.85 Red
5 Michele Martin Raymond Eby Eva Train Dian Wise B 2 2 - - - - 57.00 0.00 57.00 3.64 Red
11 Abhijit Dutta Mike Kohler Arup Mukherjee Bagisa Mukherjee B 3 3 - - - - 55.00 0.00 55.00 2.73 Red
7 John Dickenson Elaine Clair Dennis Wick Tom Henson A 4 - - - - - 52.00 0.00 52.00 2.05 Red
14 Blanche Eaton David Eaton Carol Mumma Lowell Phillips B 5 4 - - - - 46.00 0.00 46.00 1.53 Red
9 Betty Youmans James Carroll Marsha Mitchell Darla Petersen A - - - - - - 45.00 0.00 45.00 0.63 Red
4 Paul Irvine Michael Mullendore Yacob(Jacob) Rubinstien Stephen Cooper A - - - - - - 45.00 0.00 45.00 0.75 Red
2 Arlyne Shockman Kevin O'Brien Dian Petrov Motaz Farag A - - - - - - 44.00 0.00 44.00 0.50 Red
1 Becky Kilbourne Tami Reitan James Hart Robert Hatton C - - 1 - - - 40.00 0.00 40.00 1.84 Red
10 Brenda Egeland Sheryl McEwan Jacquelin Smith Phyllis Schultze C - - 2 - - - 39.00 0.00 39.00 1.38 Red
16 Thomas Coxey Jeanne Gehret Ruey Rodman Nancy Hershey B - - - - - - 36.00 0.00 36.00 0.50 Red
3 Gail Bishop Jinan Bahia Jacqueline Granite Mary Moyer C - - - - - - 33.00 0.00 33.00 0.25 Red
12 James Rachiele Ann Latta Lawrence Nimmo Tina Boyer B - - - - - - 32.00 0.00 32.00 0.25 Red
6 Gayle Brass Faye Selack Naomi Fisch Susan Shenkin C - - - - - - 20.00 0.00 20.00
8 Edna Stevens Elizabeth Winger Patricia Hill-Kaplan Jacqueline Page C - - - - - - 19.00 0.00 19.00 0.25 Red
13 John Strange Caroline Hughes Janet Johnson Edward Kung B - - - - - - 19.00 0.00 19.00

Bracket

Bracket available from Fast Results