Oct 06, 2019 - Sunday 10:00 am

Stratified Open Swiss Teams Event Summary

Session 2

19.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
9.08 Silver 1 86.00 Tom RutledgeCharleston, SC Ellen AllenSummerville, SC Margaret MalaspinaCharleston, SC Derrick NiedermanCharleston, SC
6.81 Silver 2 83.00 Varghese GeorgeMartinez, GA James Gentry JrNorth Augusta, SC John CottyMcCormick, SC John BakerNorth Augusta, SC
5.11 Silver 3 82.00 Nancy RussellSpartanburg, SC Christopher WebbColumbia, SC Lee WebbColumbia, SC George RussellSpartanburg, SC
3.83 Silver 4 81.00 Greg RobertsAiken, SC Hugh Brown JrGreenwood, SC Wayne HollingsworthIrmo, SC Richard BrownEasley, SC
3.03 Silver 5 72.00 Harold MooreColumbus, SC Happoldt NeufferColumbia, SC Alice MooreColumbia, SC J LauterbachColumbia, SC
2.59 Silver 6 70.00 James HawkesCharleston, SC Anne Rahtjen HawkesCharleston, SC Mark McLaughlinCharleston, SC Susanne McLaughlinCharleston, SC
4.43 Silver 1 66.00 Delores CartrightAiken, SC Christine GasperiniEvans, GA Jesse RoachAiken, SC Sedley RoachAiken, SC
3.32 Silver 2 1 65.00 Bill MalinGreensboro, GA Sue MalinGreensboro, GA Patricia RobertsNorth Augusta, SC Stasia PorterNorth Augusta, SC
2.18 Silver 3/4 57.00 Ann OwensAugusta, GA Aileen RobinsonNorth Augusta, SC Robert ColemanAugusta, GA Dave Hyams
2.18 Silver 3/4 57.00 Barbara BorkgrenMcCormick, SC Chris NicholsonAugusta, GA Genie JohannsenAugusta, GA O. Gordon Lien IIIAugusta, GA
2.04 Silver 5 2 54.00 Patricia BiebelAiken, SC Rose ColdironAiken, SC Linda KnoxAiken, SC Shela WardlowAiken, SC
1.53 Silver 3 52.00 Lynn K. B. PopeAiken, SC Jane SimpsonAiken, SC Frank ShalloAiken, SC Miles HallAiken, SC

Recaps

Section O

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
5 Tom Rutledge Ellen Allen Margaret Malaspina Derrick Niederman A 1 - - - - - 86.00 0.00 86.00 9.08 Silver
4 Varghese George James Gentry Jr John Cotty John Baker A 2 - - - - - 83.00 0.00 83.00 6.81 Silver
16 Nancy Russell Christopher Webb Lee Webb George Russell A 3 - - - - - 82.00 0.00 82.00 5.11 Silver
11 Greg Roberts Hugh Brown Jr Wayne Hollingsworth Richard Brown A 4 - - - - - 81.00 0.00 81.00 3.83 Silver
6 Harold Moore Happoldt Neuffer Alice Moore J Lauterbach A 5 - - - - - 72.00 0.00 72.00 3.03 Silver
14 James Hawkes Anne Rahtjen Hawkes Mark McLaughlin Susanne McLaughlin A 6 - - - - - 70.00 0.00 70.00 2.59 Silver
7 Delores Cartright Christine Gasperini Jesse Roach Sedley Roach B - 1 - - - - 66.00 0.00 66.00 4.43 Silver
15 Bill Malin Sue Malin Patricia Roberts Stasia Porter C - 2 1 - - - 65.00 0.00 65.00 3.32 Silver
3 Ann Owens Aileen Robinson Robert Coleman Dave Hyams B - 3/4 - - - - 57.00 0.00 57.00 2.18 Silver
18 Barbara Borkgren Chris Nicholson Genie Johannsen O. Gordon Lien III B - 3/4 - - - - 57.00 0.00 57.00 2.18 Silver
12 Patricia Biebel Rose Coldiron Linda Knox Shela Wardlow C - 5 2 - - - 54.00 0.00 54.00 2.04 Silver
19 Jon Bohning Annie Hawkins Douglas Bell Donald Scoggin B - - - - - - 53.00 0.00 53.00 0.72 Silver
10 Lynn K. B. Pope Jane Simpson Frank Shallo Miles Hall C - - 3 - - - 52.00 0.00 52.00 1.53 Silver
1 Selwyn Skinner Jay Jacobs Phillip Mixson Madhusudan Suchak B - - - - - - 51.00 0.00 51.00 0.90 Silver
13 Mary Shattuck Peggy Lovelace Jeanne Baggs Betty Jones C - - - - - - 49.00 0.00 49.00 0.90 Silver
9 Marilyn Sudlow Joanne Sheehan Phyllis Pellarin Sandra Perkins C - - - - - - 49.00 0.00 49.00 0.72 Silver
8 Linda Naples Bruce Cousins Elizabeth May Nancy Mulcahy C - - - - - - 43.00 0.00 43.00 1.08 Silver
2 Lynthia Strong Margie Ruben Minta Nixon Barbara Kilpatrick C - - - - - - 37.00 0.00 37.00 0.36 Silver
17 Diane Davies Lynn Smith Myrtle Anderson Sara Wampole C - - - - - - 33.00 0.00 33.00 0.36 Silver

Bracket

Bracket available from Fast Results