Sep 26, 2019 - Thursday 7:00 pm

Waseca Choice Open Pairs Event Summary

Session

14.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C Overall Score Player 1 Player 2 Personal
Scores
24.06 Gold 1 61.75 Thomas RacciattiMinneapolis, MN Bjorgvin KristinssonColumbia Hgts, MN Scores
18.05 Gold 2 58.80 Chuck CumminsBloomington, MN Roark JohnsonEdina, MN Scores
13.53 Gold 3 1 1 58.14 Dean WhitewayLa Crosse, WI Henry ThibaultLa Crosse, WI Scores
10.15 Gold 4 57.40 Genny RiceRochester, MN Greg CaucuttRochester, MN Scores
8.02 Gold 5 56.17 Mark PattonDubuque, IA Joseph PieperDubuque, IA Scores
8.12 Gold 6 2 55.70 Gene BrandlApple Valley, MN Del SwansonApple Valley, MN Scores
6.02 Gold 7 55.19 Lavonne PetersonSpencer, IA Doris HausmannOkoboji, IA Scores
5.35 Gold 8 53.43 Robert OttoIowa City, IA Thomas FlandersCedar Rapids, IA Scores
6.09 Gold 3 52.75 Carole MatayaRochester, MN Arnold FocklerRochester, MN Scores
5.06 Gold 4 2 52.51 Keith AndersonRochester, MN Larry McIntyreSaint Paul, MN Scores
3.61 Gold 5 51.18 William HigbeeMadison, WI Robert BodohMadison, WI Scores
3.79 Gold 3 50.67 Clyde LantzWest Bend, WI Vicky LantzWest Bend, WI Scores
2.84 Gold 4 50.48 Robert NellisIndependence, MO Anne NellisIndependence, MO Scores
2.25 Gold 5 48.07 Maria RoswallLa Crosse, WI David MelinOnalaska, WI Scores

Recaps

Section XX

NS

Pair Player 1 Player 2 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
Personal
Scores
A B C A B C
10 Thomas Racciatti Bjorgvin Kristinsson A 1 - - - - - 0.00 61.75 61.75 24.06 Gold Scores
12 Genny Rice Greg Caucutt A 4 - - - - - 0.00 57.40 57.40 10.15 Gold Scores
14 Robert Otto Thomas Flanders A 8 - - - - - 0.00 53.43 53.43 5.35 Gold Scores
6 Larry Uttley Warren Nelson A - - - - - - 0.00 53.42 53.42 2.69 Red Scores
13 Carole Mataya Arnold Fockler B - 3 - - - - 0.00 52.75 52.75 6.09 Gold Scores
2 Keith Anderson Larry McIntyre C - 4 2 - - - 0.00 52.51 52.51 5.06 Gold Scores
1 Clyde Lantz Vicky Lantz C - - 3 - - - 0.00 50.67 50.67 3.79 Gold Scores
4 Robert Nellis Anne Nellis C - - 4 - - - 0.00 50.48 50.48 2.84 Gold Scores
3 Lance Chamberlain Teresa Sackett A - - - - - - 0.00 50.32 50.32 1.75 Red Scores
9 Maria Roswall David Melin C - - 5 - - - 0.00 48.07 48.07 2.25 Gold Scores
5 Laurie Gabrielson Mardi Deml C - - - - - - 0.00 47.72 47.72 1.23 Red Scores
8 Mary McIntyre Michael Orsted C - - - - - - 0.00 47.45 47.45 1.75 Gold Scores
11 Jean Friedrich Elaine Olson B - - - - - - 0.00 46.47 46.47 Scores
7 Thomas Botten Joyce Johnson C - - - - - - 0.00 45.01 45.01 0.75 Red Scores

EW

Pair Player 1 Player 2 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
Personal
Scores
A B C A B C
8 Chuck Cummins Roark Johnson A 2 - - - - - 0.00 58.80 58.80 18.05 Gold Scores
5 Dean Whiteway Henry Thibault C 3 1 1 - - - 0.00 58.14 58.14 13.53 Gold Scores
9 Mark Patton Joseph Pieper A 5 - - - - - 0.00 56.17 56.17 8.02 Gold Scores
14 Gene Brandl Del Swanson B 6 2 - - - - 0.00 55.70 55.70 8.12 Gold Scores
12 Lavonne Peterson Doris Hausmann A 7 - - - - - 0.00 55.19 55.19 6.02 Gold Scores
13 Paul Meerschaert Sandy Fisher A - - - - - - 0.00 52.32 52.32 0.70 Red Scores
2 Roger Anderson Sharon Anderson A - - - - - - 0.00 51.97 51.97 1.46 Red Scores
1 William Higbee Robert Bodoh B - 5 - - - - 0.00 51.18 51.18 3.61 Gold Scores
11 Stephen Jackson Susan Jackson A - - - - - - 0.00 46.45 46.45 Scores
3 Daniel Walker James Graves C - - - - - - 0.00 45.32 45.32 0.98 Red Scores
4 Keith Thompson Michele Grindal C - - - - - - 0.00 43.75 43.75 Scores
6 James Bloedorn Paul Morgan C - - - - - - 0.00 43.28 43.28 Scores
10 Anne Hajek Daniel Thompson C - - - - - - 0.00 42.75 42.75 Scores
7 Alice Ernster Jacque Ekhoff C - - - - - - 0.00 33.37 33.37 Scores