Sep 20, 2019 - Friday 2:30 pm

Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 1

16.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
4.77 Silver 1 59.00 George WatkinsAustin, TX R Harry AkinPaige, TX Marilou PowellRound Rock, TX Tricia KaneAustin, TX
3.58 Silver 2 1 56.00 Cynthia RivetLakeway, TX Sue AltAustin, TX Richard ClarkeAustin, TX James La FountainTemple, TX
2.68 Silver 3 54.00 Charlene SandsPflugerville, TX Virgil MasseyDriftwood, TX Dave SwarthoutNewberry, MI Donna SwarthoutNewberry, MI
2.37 Silver 4 2 1 52.00 Clifford SmithMarietta, TX Kathy SmithMarietta, TX Amanda StewartLago Vista, TX Peggy Casey FitzpatrickSaugerties, NY
1.78 Silver 5 3 2 43.00 David McCarronAustin, TX Mary McCarronAustin, TX Sunny LairdMarble Falls, TX Harvey BrowningGeorgetown, TX
1.33 Silver 4 3 42.00 Rita WiegensteinGeorgetown, TX William McIndooGeorgetown, TX Eugene Jackson IIIGeorgetown, TX Marc LevinGeorgetown, TX
1.00 Silver 5 4 40.00 James GlatharAustin, TX Sandra DaytonAustin, TX Blair LapwingAustin, TX Susan BreedingAustin, TX

Recaps

Section G

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
9 George Watkins R Harry Akin Marilou Powell Tricia Kane A 1 - - - - - 59.00 0.00 59.00 4.77 Silver
15 Cynthia Rivet Sue Alt Richard Clarke James La Fountain B 2 1 - - - - 56.00 0.00 56.00 3.58 Silver
12 Charlene Sands Virgil Massey Dave Swarthout Donna Swarthout A 3 - - - - - 54.00 0.00 54.00 2.68 Silver
1 Clifford Smith Kathy Smith Amanda Stewart Peggy Casey Fitzpatrick C 4 2 1 - - - 52.00 0.00 52.00 2.37 Silver
2 David McCarron Mary McCarron Sunny Laird Harvey Browning C 5 3 2 - - - 43.00 0.00 43.00 1.78 Silver
7 Rita Wiegenstein William McIndoo Eugene Jackson III Marc Levin C - 4 3 - - - 42.00 0.00 42.00 1.33 Silver
5 Joe Black Anne LaCour Swadesh Mahajan Kalpana Sutaria A - - - - - - 40.00 0.00 40.00 0.46 Silver
13 James Glathar Sandra Dayton Blair Lapwing Susan Breeding C - 5 4 - - - 40.00 0.00 40.00 1.00 Silver
11 Robert Penksa Carol Thibodeaux Marilyn Sharratt Nell Sanders C - - - - - - 39.00 0.00 39.00 0.23 Silver
16 Elisabeth Kay Charlotte Schuepbach Mike Vivian Grant Coon II C - - - - - - 39.00 0.00 39.00 0.46 Silver
14 Harry Ingham Dean Truair Ralph Simon David Mead B - - - - - - 36.00 0.00 36.00 0.23 Silver
4 Karen Elaine Dameron Sharon Dameron Eric De Rouffignac Lazaro Brener C - - - - - - 34.00 0.00 34.00 0.46 Silver
10 Patricia Berry Patricia White Rachell Jackson Mickey Goldwater C - - - - - - 32.00 0.00 32.00 0.35 Silver
8 Esther Ellis Liz Hinkle Clara Wood Tom Crouch C - - - - - - 29.00 0.00 29.00
6 Ken MacMorran Sharon MacMorran Diana Frankeny Richard Frankeny B - - - - - - 25.00 0.00 25.00 0.23 Silver
3 Becky Ellisor Buddy Ellisor Merry Balis Marlene Golden C - - - - - - 20.00 0.00 20.00

Bracket

Bracket available from Fast Results