Aug 04, 2019 - Sunday 10:00 am

Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 2

19.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
7.98 Silver 1 138.00 Jim BachelderColumbus, OH Jay AlbrightColumbus, OH Vickie SebastianBeavercreek, OH Sudheer PimputkarGalena, OH
5.99 Silver 2 127.00 William NicolaiWestfield, IN Stuart PetersenDayton, OH Steven ForsytheCenterville, OH Sandra ForsytheCenterville, OH Jeffrey GargraveDayton, OH
4.49 Silver 3 118.00 Larry JonesColumbus, OH Douglas MillsapColumbus, OH John Stubbe JrDublin, OH Judith ZimmermanColumbus, OH
3.37 Silver 4 107.00 Michelle SteinerFairborn, OH David AlbrechtCenterville, TN Russell ShoupDayton, OH David WhitesellYellow Springs, OH
2.66 Silver 5 106.00 Bob StittDayton, OH Stefanie StittDayton, OH Peter WhippleMason, OH Ryan SchultzDayton, OH
3.71 Silver 6/7 1/2 104.00 Harry GerlaDayton, OH Robert ZangriCenterville, OH Joanne DeutschDayton, OH William HartungBellbrook, OH
3.71 Silver 6/7 1/2 104.00 Melvin WardCarmel, IN Heather HarmeyerIndianapolis, IN Mark RexrothCarmel, IN Thomas KoralewskiAvon, IN
2.39 Silver 3 99.00 C Tom KernsBeavercreek, OH Conrad Rennemann JrCenterville, OH Joyce DennisFairborn, OH Bonnie PapiniBeavercreek, OH
1.79 Silver 4 86.00 Daniel PritikinHamilton, OH Gerald OlsonHamilton, OH Mike BroidaOxford, OH George Schmid SrRichmond, IN
2.45 Silver 1 84.00 Brian Van VlietXenia, OH Cindy Van VlietXenia, OH Charles Thompson JrXenia, OH Joseph HammannTipp City, OH
1.84 Silver 2 76.00 Nancy GroteCincinnati, OH James DearwesterWest Carrollton, OH Joel BromleyCincinnati, OH Dorothy KempDayton, OH
1.38 Silver 3 71.00 David KennedyDayton, OH Michael ThillDayton, OH Mary HorvathDayton, OH Cyril HorvathDayton, OH

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
6 Jim Bachelder Jay Albright Vickie Sebastian Sudheer Pimputkar A 1 - - - - - 138.00 0.00 138.00 7.98 Silver
19 William Nicolai Stuart Petersen Steven Forsythe Sandra Forsythe Jeffrey Gargrave A 2 - - - - - 127.00 0.00 127.00 5.99 Silver
15 Larry Jones Douglas Millsap John Stubbe Jr Judith Zimmerman A 3 - - - - - 118.00 0.00 118.00 4.49 Silver
14 Michelle Steiner David Albrecht Russell Shoup David Whitesell A 4 - - - - - 107.00 0.00 107.00 3.37 Silver
12 Bob Stitt Stefanie Stitt Peter Whipple Ryan Schultz A 5 - - - - - 106.00 0.00 106.00 2.66 Silver
16 Melvin Ward Heather Harmeyer Mark Rexroth Thomas Koralewski B 6/7 1/2 - - - - 104.00 0.00 104.00 3.71 Silver
2 Harry Gerla Robert Zangri Joanne Deutsch William Hartung B 6/7 1/2 - - - - 104.00 0.00 104.00 3.71 Silver
5 Adam Burton Gary Hatten Dallas Moore Brian Ross A - - - - - - 102.00 0.00 102.00 1.20 Silver
8 C Tom Kerns Conrad Rennemann Jr Joyce Dennis Bonnie Papini B - 3 - - - - 99.00 0.00 99.00 2.39 Silver
17 Daniel Pritikin Gerald Olson Mike Broida George Schmid Sr B - 4 - - - - 86.00 0.00 86.00 1.79 Silver
10 Brian Van Vliet Cindy Van Vliet Charles Thompson Jr Joseph Hammann C - - 1 - - - 84.00 0.00 84.00 2.45 Silver
4 Arun Goyal Rob Weidenfeld Lorna Davis Diane Travis A - - - - - - 81.00 0.00 81.00 0.90 Silver
9 Nancy Grote James Dearwester Joel Bromley Dorothy Kemp C - - 2 - - - 76.00 0.00 76.00 1.84 Silver
13 David Kennedy Michael Thill Mary Horvath Cyril Horvath C - - 3 - - - 71.00 0.00 71.00 1.38 Silver
7 Ernest Dalton Georgia Banziger Wayne O'Connor Marilyn O'Connor B - - - - - - 68.00 0.00 68.00 0.60 Silver
11 Beth Sendre Joann Benken Sharon Smith Robin Baugh C - - - - - - 63.00 0.00 63.00 0.60 Silver
1 Nancy Buck James Barrett Sandra Fielman Peter Outcalt C - - - - - - 63.00 0.00 63.00 0.60 Silver
18 Connie Wiest Jill McHale Nancy Sharp Joy Cellars C - - - - - - 50.00 0.00 50.00 0.30 Silver
3 Roger Himmell Joseph Camillus Ann Levy Edward Schlaack C - - - - - - 33.00 0.00 33.00 0.30 Silver

Bracket

Bracket available from Fast Results