Aug 17, 2019 - Saturday 10:00 am

Stratified Open Swiss Teams Event Summary

Session 2

15.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
9.35 Silver 1 94.00 Bob WebberWaterford, MI Jerrold GrossmanRochester Hills, MI Debra EavesNorthville, MI Sheldon KirschWest Bloomfield, MI
7.01 Silver 2 91.00 Barry LippittSouthfield, MI Daniel MarcusWest Bloomfield, MI Michael GiordanoCommerce Twp, MI Richard BecherBloomfield Hls, MI
5.26 Silver 3 89.00 Mary SmithHazel Park, MI Michael CraneFarmington Hls, MI Richard TemkinFarmington, MI Henry ShevitzBloomfield Hls, MI
3.94 Silver 4 87.00 Cono EmanueleBrownstown Twp, MI Zachary WassermanFarmington Hls, MI Michael D AliotoBirmingham, MI Linda PerlmanMilan, MI
3.12 Silver 5 80.00 Phyllis CohnBloomfield Hls, MI Julie ArbitMilford, MI Owen LienOak Park, MI Sandy GollerFarmington, MI Jonathan FleischmannBloomfield, MI
3.51 Silver 1 73.00 Deepak DigheWest Bloomfield, MI Nathan BankerFlat Rock, MI Thomas HuntRochester Hills, MI Steven ShumerFarmington, MI
2.63 Silver 2 68.00 Duaine BenardRedford, MI Gary LuomaSouth Lyon, MI Barb FerreraDearborn, MI Bob OndoLincoln Park, MI
2.27 Silver 3 1 64.00 Alan HassounWest Bloomfield, MI Thomas JohnsonFarmington Hls, MI Jean HellekjaerBeverly Hills, MI Maria ContiDearborn Hgts, MI
1.70 Silver 2 63.00 Jerrie SassonWest Bloomfield, MI Gary BoyersHamtramck, MI Paul SchneiderWest Bloomfield, MI Norman WechslerFarmington, MI

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
5 Bob Webber Jerrold Grossman Debra Eaves Sheldon Kirsch A 1 - - - - - 94.00 0.00 94.00 9.35 Silver
4 Barry Lippitt Daniel Marcus Michael Giordano Richard Becher A 2 - - - - - 91.00 0.00 91.00 7.01 Silver
3 Mary Smith Michael Crane Richard Temkin Henry Shevitz A 3 - - - - - 89.00 0.00 89.00 5.26 Silver
12 Cono Emanuele Zachary Wasserman Michael D Alioto Linda Perlman A 4 - - - - - 87.00 0.00 87.00 3.94 Silver
6 Phyllis Cohn Julie Arbit Owen Lien Sandy Goller Jonathan Fleischmann A 5 - - - - - 80.00 0.00 80.00 3.12 Silver
7 Deepak Dighe Nathan Banker Thomas Hunt Steven Shumer B - 1 - - - - 73.00 0.00 73.00 3.51 Silver
8 Duaine Benard Gary Luoma Barb Ferrera Bob Ondo B - 2 - - - - 68.00 0.00 68.00 2.63 Silver
11 Joe Monro Steve O'Guin Brenda Jaffe Rhonda Monro Steven Winokur Frank Treiber III A - - - - - - 68.00 0.00 68.00 1.17 Silver
9 Edward White Martin Hirschman Susan Parnes Gordon Parnes A - - - - - - 68.00 0.00 68.00 0.78 Silver
15 Alan Hassoun Thomas Johnson Jean Hellekjaer Maria Conti C - 3 1 - - - 64.00 0.00 64.00 2.27 Silver
1 Jerrie Sasson Gary Boyers Paul Schneider Norman Wechsler C - - 2 - - - 63.00 0.00 63.00 1.70 Silver
10 Matthew Evett Susan Evett Stuart Collis Guy Conti C - - - - - - 62.00 0.00 62.00 0.65 Silver
2 Manus Nemeth Marsha Leiphart Marilyn Collins Joel Grossman C - - - - - - 45.00 0.00 45.00 0.52 Silver
13 Xingyu Zhang Ching-Po Wang Fill 1 Fill 2 A - - - - - - 31.00 0.00 31.00 0.26 Silver
14 Charles Gray Charlotte Wade Peter Erdman Wayne Olsson C - - - - - - 27.00 0.00 27.00 0.26 Silver

Bracket

Bracket available from Fast Results