Aug 15, 2019 - Thursday 2:30 pm

Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 1

28.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
8.25 Silver 1 78.00 Morrie KleinplatzWindsor, ON Julie ArbitMilford, MI Gordon ParnesFlint, MI Robert KatzAnn Arbor, MI
6.19 Silver 2 1 55.00 Lynn RootBirmingham, MI Judi AmatangeloNorthville, MI James WalterAnn Arbor, MI Clarke CunninghamAnn Arbor, MI
4.64 Silver 3 54.00 Samir ZeineFarmington Hls, MI William WinokurWest Bloomfield, MI Suzy BurgerWest Bloomfield, MI Robert MendelsonTroy, MI
3.48 Silver 4 2 52.00 Carolyn SimmerWest Bloomfield, MI Richard MenczerBloomfield, MI Ruth BrownsteinWest Bloomfield, MI Sharron KreindlerBloomfield Hls, MI
2.29 Silver 5/6 50.00 Brenda BryantFerndale, MI Linda PerlmanMilan, MI Zachary WassermanFarmington Hls, MI Owen LienOak Park, MI
2.29 Silver 5/6 50.00 Dennis CarmanPlainwell, MI John KoschikLivonia, MI Bob RasmussenAnn Arbor, MI Grant PetersenTaylor, MI
1.47 Silver 7 49.00 Phyllis CohnBloomfield Hls, MI Jonathan FleischmannBloomfield, MI Kurt DasherPetersburg, MI Michael D AliotoBirmingham, MI
2.09 Silver 3 1 42.00 Lisa KaramBloomfield, MI Carrie OsborneLivonia, MI Daphne SchreiberMarco Island, FL Marica JanisseWindsor, ON
1.57 Silver 4 39.00 Jane GardnerNorthville, MI Barb FerreraDearborn, MI Barbara KalnickTrenton, MI Marilyn CraneLivonia, MI
1.17 Silver 5 38.00 Joe MonroBeverly Hills, MI Rhonda MonroBeverly Hills, MI Jane LehmanGrosse Pointe, MI Mary RobinsonGrosse Pointe, MI
1.28 Silver 2 37.00 Stephen LeistFlushing, MI James PerestaGrand Blanc, MI Randy WalkerDavison, MI Richard VossLapeer, MI
0.84 Silver 3/4 34.00 Jerrie SassonWest Bloomfield, MI Latika MangrulkarFarmington Hls, MI Elie ChidiacNorthville, MI Gary BoyersHamtramck, MI
0.84 Silver 3/4 34.00 Shelley BoschanBloomfield Hls, MI Rhoda RadermanSouthfield, MI Beth GurskyDelray Beach, FL Dolores SilversteinBloomfield, MI

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
20 Morrie Kleinplatz Julie Arbit Gordon Parnes Robert Katz A 1 - - - - - 78.00 0.00 78.00 8.25 Silver
8 Lynn Root Judi Amatangelo James Walter Clarke Cunningham B 2 1 - - - - 55.00 0.00 55.00 6.19 Silver
26 Samir Zeine William Winokur Suzy Burger Robert Mendelson A 3 - - - - - 54.00 0.00 54.00 4.64 Silver
1 Carolyn Simmer Richard Menczer Ruth Brownstein Sharron Kreindler B 4 2 - - - - 52.00 0.00 52.00 3.48 Silver
22 Dennis Carman John Koschik Bob Rasmussen Grant Petersen A 5/6 - - - - - 50.00 0.00 50.00 2.29 Silver
17 Brenda Bryant Linda Perlman Zachary Wasserman Owen Lien A 5/6 - - - - - 50.00 0.00 50.00 2.29 Silver
25 Phyllis Cohn Jonathan Fleischmann Kurt Dasher Michael D Alioto A 7 - - - - - 49.00 0.00 49.00 1.47 Silver
18 Ken Holtzman Bert Newman Edward White Alan Cohn A - - - - - - 48.00 0.00 48.00 0.69 Silver
6 Daniel Marcus Lynne Cook Rose Burke Sondra Schubiner A - - - - - - 48.00 0.00 48.00 0.46 Silver
5 Richard Temkin Mary Smith Myles Maddox Irving Rosenstein A - - - - - - 46.00 0.00 46.00 0.69 Silver
28 Lisa Karam Carrie Osborne Daphne Schreiber Marica Janisse C - 3 1 - - - 42.00 0.00 42.00 2.09 Silver
23 Jane Gardner Barb Ferrera Barbara Kalnick Marilyn Crane B - 4 - - - - 39.00 0.00 39.00 1.57 Silver
27 Joe Monro Rhonda Monro Jane Lehman Mary Robinson B - 5 - - - - 38.00 0.00 38.00 1.17 Silver
13 Stephen Leist James Peresta Randy Walker Richard Voss C - - 2 - - - 37.00 0.00 37.00 1.28 Silver
14 Song Lin Jerome Hasenjager Tai Chan John Vollmayer B - - - - - - 37.00 0.00 37.00 0.46 Silver
3 Sheldon Kirsch Bob Webber Debra Eaves Jerrold Grossman A - - - - - - 37.00 0.00 37.00 0.46 Silver
21 James Bloom Cheryl Bloom Lori Strager Michael Crane A - - - - - - 36.00 0.00 36.00 0.46 Silver
15 Duaine Benard Gary Luoma Rosemary Bailey Louise Less B - - - - - - 36.00 0.00 36.00 0.23 Silver
11 Kathy Newman Norman Rotter Laurence Schiff Barbara Schiff B - - - - - - 36.00 0.00 36.00 0.35 Silver
4 Ronald Horwitz Brenda Jaffe Michael Giordano Walter Goldsmith A - - - - - - 36.00 0.00 36.00 0.46 Silver
9 Jerrie Sasson Latika Mangrulkar Elie Chidiac Gary Boyers C - - 3/4 - - - 34.00 0.00 34.00 0.84 Silver
16 Shelley Boschan Rhoda Raderman Beth Gursky Dolores Silverstein C - - 3/4 - - - 34.00 0.00 34.00 0.84 Silver
12 Michael Fant Paul Tilly Maria Conti James Korte C - - - - - - 30.00 0.00 30.00 0.35 Silver
10 Kenneth Geisler Arlene Geisler Marilyn Nathanson Geraldine Spilman B - - - - - - 30.00 0.00 30.00 0.23 Silver
19 Alan Hassoun Mike Roeder Patricia Buller Richard Verhelle C - - - - - - 28.00 0.00 28.00 0.23 Silver
24 Satish Shah Larry Cohen Kerry Lafer Deepak Dighe Shirley Flett B - - - - - - 26.00 0.00 26.00 0.23 Silver
2 Thomas Bonfils David Satwicz Joyce Bell Peter Bolgar B - - - - - - 17.00 0.00 17.00
7 Barbara Button Margie Ried Irma Glaser Mark Merritt C - - - - - - 17.00 0.00 17.00

Bracket

Bracket available from Fast Results