Aug 06, 2019 - Tuesday 9:00 am

Early Stratified Swiss Teams I Event Summary

Session 2

13.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
8.05 Gold 1 86.00 Dan ChocronWichita, KS James MasilamaniTopeka, KS Robert CarstedtWichita, KS Harold GeorgeWichita, KS
6.04 Gold 2 81.00 Bill KentIowa City, IA Tony AmesMinnetonka, MN Jill FladerSaint Paul, MN Michael FladerEagan, MN
4.66 Gold 3 1 74.00 Frank SchwakhoferCanyon Lake, TX Marlene ClausenOmaha, NE Arjun SinghLakewood, CO Therese KollerPueblo, CO
3.40 Gold 4 72.00 Freda ThornbroughCouncil Bluffs, IA Donald SloterCouncil Bluffs, IA Leif EricksonOmaha, NE Dolores BrennerSanta Fe, NM
3.50 Gold 5 2 71.00 Terrence IbbsMiami Beach, FL Bruce BurnsLincoln, NE Paul JohnsonCarlsbad, NM Shyla McGillHobbs, NM
2.62 Gold 3 67.00 Joyce LewisRochester, MN Michael SalscheiderRochester, MN Layne VinjeRochester, MN Ann Van RynRochester, MN
1.97 Gold 4 65.00 Victoria BillardKansas City, MO Marilyn HutchersonOverland Park, KS Jeanie BrownLake Quivira, KS Dixie WantochOverland Park, KS
2.39 Gold 1 44.00 Stanley CoonsKansas City, MO Hazel KuhnIndependence, MO Cheri AbbeKalamazoo, MI Nancy BaldwinPortage, MI

Recaps

Section G

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
10 Dan Chocron James Masilamani Robert Carstedt Harold George A 1 - - - - - 86.00 0.00 86.00 8.05 Gold
7 Bill Kent Tony Ames Jill Flader Michael Flader A 2 - - - - - 81.00 0.00 81.00 6.04 Gold
12 Frank Schwakhofer Marlene Clausen Arjun Singh Therese Koller B 3 1 - - - - 74.00 0.00 74.00 4.66 Gold
2 Freda Thornbrough Donald Sloter Leif Erickson Dolores Brenner A 4 - - - - - 72.00 0.00 72.00 3.40 Gold
4 Terrence Ibbs Bruce Burns Paul Johnson Shyla McGill B 5 2 - - - - 71.00 0.00 71.00 3.50 Gold
5 Joyce Lewis Michael Salscheider Layne Vinje Ann Van Ryn B - 3 - - - - 67.00 0.00 67.00 2.62 Gold
11 Victoria Billard Marilyn Hutcherson Jeanie Brown Dixie Wantoch B - 4 - - - - 65.00 0.00 65.00 1.97 Gold
9 Freddie Mykytyshyn Ken Goodridge Terry Visentin Jenna Tichon B - - - - - - 63.00 0.00 63.00 1.26 Red
3 Gerald Wendling Shirley Hasche G Rhoads Marian Wascher B - - - - - - 54.00 0.00 54.00 0.84 Red
13 G S Jade Barrett Mary Doyle Donna Lombardini David Koble Thomas Maccormac A - - - - - - 48.00 0.00 48.00 0.84 Red
6 Stanley Coons Hazel Kuhn Cheri Abbe Nancy Baldwin C - - 1 - - - 44.00 0.00 44.00 2.39 Gold
1 Kathy Owens Fran Fey Cynthia Musser Catherine Wright C - - - - - - 36.00 0.00 36.00 0.42 Red
8 Irene (June) Bock Dick Lewis Thad Smith Mindy Smith C - - - - - - 19.00 0.00 19.00

Bracket

Bracket available from Fast Results