Jun 20, 2019 - Thursday 2:30 pm

Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 1

20.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
5.50 Silver 1 60.00 Suzy BurgerWest Bloomfield, MI Robert MendelsonTroy, MI Michael CraneFarmington Hls, MI Richard TemkinFarmington, MI
3.61 Silver 2/3 59.00 Debra EavesNorthville, MI Henry ShevitzBloomfield Hls, MI Sheldon KirschWest Bloomfield, MI Mary SmithHazel Park, MI
3.61 Silver 2/3 59.00 Martin HirschmanAnn Arbor, MI Linda PerlmanMilan, MI William WinokurWest Bloomfield, MI Samir ZeineFarmington Hls, MI
2.89 Silver 4 1 1 52.00 Thomas BonfilsFarmington, MI Joyce BellOak Park, MI James HillRoyal Oak, MI Song LinRochester Hills, MI
1.74 Silver 5 51.00 Phyllis CohnBloomfield Hls, MI Jonathan FleischmannBloomfield, MI Kurt DasherPetersburg, MI Michael D AliotoBirmingham, MI
1.15 Silver 6/7 50.00 Lynn RootBirmingham, MI Judi AmatangeloNorthville, MI Jean BoettcherMinneapolis, MN Steven GaynorMinneapolis, MN
1.15 Silver 6/7 50.00 Kathy NewmanWest Bloomfield, MI Michael GiordanoCommerce Twp, MI Owen LienOak Park, MI Bert NewmanWest Bloomfield, MI Walter GoldsmithBloomfield, MI Julie ArbitMilford, MI
2.17 Silver 2 42.00 Deepak DigheWest Bloomfield, MI Tai ChanTroy, MI Satish ShahSterling Hgts, MI Larry CohenWest Bloomfield, MI
1.63 Silver 3 40.00 Duaine BenardRedford, MI Gary LuomaSouth Lyon, MI Rosemary BaileyLivonia, MI Louise LessLivonia, MI
1.22 Silver 4 38.00 William NiemczykNovi, MI Robert RafWest Bloomfield, MI Steven JacobBloomfield Hls, MI Steven ShumerFarmington, MI
1.27 Silver 2 34.00 Lun Kuen WongSarnia, ON D AbrahamWindsor, ON Naresh KapilaAuburn Hills, MI Lakshmi VoraBloomfield Hls, MI

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
3 Suzy Burger Robert Mendelson Michael Crane Richard Temkin A 1 - - - - - 60.00 0.00 60.00 5.50 Silver
17 Martin Hirschman Linda Perlman William Winokur Samir Zeine A 2/3 - - - - - 59.00 0.00 59.00 3.61 Silver
16 Debra Eaves Henry Shevitz Sheldon Kirsch Mary Smith A 2/3 - - - - - 59.00 0.00 59.00 3.61 Silver
2 Thomas Bonfils Joyce Bell James Hill Song Lin C 4 1 1 - - - 52.00 0.00 52.00 2.89 Silver
1 Phyllis Cohn Jonathan Fleischmann Kurt Dasher Michael D Alioto A 5 - - - - - 51.00 0.00 51.00 1.74 Silver
20 Kathy Newman Michael Giordano Owen Lien Bert Newman Walter Goldsmith Julie Arbit A 6/7 - - - - - 50.00 0.00 50.00 1.15 Silver
7 Lynn Root Judi Amatangelo Jean Boettcher Steven Gaynor A 6/7 - - - - - 50.00 0.00 50.00 1.15 Silver
12 Sandy McCay Nadele Spiro Rose Burke Suzanne Stevenson A - - - - - - 45.00 0.00 45.00 0.69 Silver
19 Deepak Dighe Tai Chan Satish Shah Larry Cohen B - 2 - - - - 42.00 0.00 42.00 2.17 Silver
10 Duaine Benard Gary Luoma Rosemary Bailey Louise Less B - 3 - - - - 40.00 0.00 40.00 1.63 Silver
4 William Niemczyk Robert Raf Steven Jacob Steven Shumer B - 4 - - - - 38.00 0.00 38.00 1.22 Silver
5 David Graff John Koschik Dennis Carman Bob Rasmussen A - - - - - - 35.00 0.00 35.00 0.46 Silver
8 Bonnie Weinstein Susan Marwil Cydnie Reich Ronna Galin B - - - - - - 34.00 0.00 34.00 0.58 Silver
9 Lun Kuen Wong D Abraham Naresh Kapila Lakshmi Vora C - - 2 - - - 34.00 0.00 34.00 1.27 Silver
13 Suzanne McIlhiny Barb Ferrera Paul Chirgwin Josie Doherty C - - - - - - 31.00 0.00 31.00 0.35 Silver
15 Irving Hershman Geraldine Spilman Barbara Kalnick Marjorie Nosal C - - - - - - 29.00 0.00 1.00 29.00 0.46 Silver
11 Evelyn Rosen Latika Mangrulkar Judy Mintz Susan Smith C - - - - - - 28.00 0.00 28.00 0.23 Silver
18 Daniel Schiffer Raj Patil Barb Marti Marilyn Crane C - - - - - - 27.00 0.00 27.00 0.35 Silver
6 James Walter Charles Schiff Neil Manley Jr Charlotte Miller A - - - - - - 20.00 0.00 20.00 0.12 Silver
14 Michael Kaleel Carolyn Simmer Richard Menczer John Dreifus B - - - - - - 17.00 0.00 17.00

Bracket

Bracket available from Fast Results