Jun 16, 2019 - Sunday 9:30 am

Senior Swiss Teams Event Summary

Session 2

21.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
8.68 Gold 1 108.00 Marcia ShawHalifax, NS Terry ShawHalifax, NS Maureen MurphyOttawa, ON Tim Edwards-DaviesOttawa, ON
6.51 Gold 2 91.00 Dennis DuryeaRedmond, WA Bryan GerardBellevue, WA Mark ZellmerCreve Coeur, MO Dianne CoxRedmond, WA
4.88 Gold 3 1 90.00 Gordon HepperleSummerland, BC Carol GutsellSummerland, BC Paulette TipperKelowna, BC Wesley AndersonKelowna, BC
3.66 Gold 4 86.00 David BinneySeattle, WA Dave WalkerSeattle, WA John SwansonSeattle, WA Reidun DeckerSeattle, WA
2.89 Gold 5 84.00 John PattersonChemainus, BC Angela TaylorNanaimo, BC Pat LarinRancho Mirage, CA Barbara ShukovLos Altos, CA
2.48 Gold 6 83.00 Debbie MineaultVictoria, BC Jill StokesVictoria, BC Duncan SmithVictoria, BC Aline VanceKelowna, BC
3.28 Gold 2 74.00 Bob GagnonCalgary, AB Jim DaviesCalgary, AB Delia MichaudCalgary, AB Anne PrimeauCalgary, AB
2.46 Gold 3 73.00 James KassebaumSonoita, AZ Giff KassebaumSonoita, AZ Alden EdwardsKelowna, BC Diana KnowlesKelowna, BC
2.04 Gold 4 1 69.00 Wendy MohamedWest Kelowna, BC Andrea JohnsonKelowna, BC Bill HollandWest Kelowna, BC Nigel ArdingKelowna, BC
1.46 Gold 5 67.00 Ella HaylockNanaimo, BC Slava SimiceComox, BC Marilyn SwadronCalgary, AB Elizabeth SpragueCalgary, AB

Recaps

Section S

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
1 Marcia Shaw Terry Shaw Maureen Murphy Tim Edwards-Davies A 1 - - - - - 108.00 0.00 108.00 8.68 Gold
20 Dennis Duryea Bryan Gerard Mark Zellmer Dianne Cox A 2 - - - - - 91.00 0.00 91.00 6.51 Gold
4 Gordon Hepperle Carol Gutsell Paulette Tipper Wesley Anderson B 3 1 - - - - 90.00 0.00 90.00 4.88 Gold
21 David Binney Dave Walker John Swanson Reidun Decker A 4 - - - - - 86.00 0.00 86.00 3.66 Gold
9 John Patterson Angela Taylor Pat Larin Barbara Shukov A 5 - - - - - 84.00 0.00 84.00 2.89 Gold
16 Debbie Mineault Jill Stokes Duncan Smith Aline Vance A 6 - - - - - 83.00 0.00 83.00 2.48 Gold
15 Bob Gagnon Jim Davies Delia Michaud Anne Primeau B - 2 - - - - 74.00 0.00 74.00 3.28 Gold
13 James Kassebaum Giff Kassebaum Alden Edwards Diana Knowles B - 3 - - - - 73.00 0.00 73.00 2.46 Gold
8 John Dukellis Kim Caley Eva Johnson Therese Koller A - - - - - - 73.00 0.00 73.00 1.45 Red
7 Wendy Mohamed Andrea Johnson Bill Holland Nigel Arding C - 4 1 - - - 69.00 0.00 69.00 2.04 Gold
19 Janet Sharpe Diane Campbell Cynthia Clark Patrick Murphy A - - - - - - 69.00 0.00 69.00 0.87 Red
14 Ella Haylock Slava Simice Marilyn Swadron Elizabeth Sprague B - 5 - - - - 67.00 0.00 67.00 1.46 Gold
2 Diane Christianson Jacqueline Sonsie Robert Henry Linda Henry B - - - - - - 63.00 0.00 63.00 0.87 Red
11 Max Heyde Sabine Heyde Judy Siegenthaler Peter Siegenthaler B - - - - - - 63.00 0.00 63.00 0.58 Red
10 Jack Conway Anne Beaurivage John Carmichael Kathy Carmichael B - - - - - - 62.00 0.00 62.00 0.87 Red
6 Gaylia Ohlman Carol Harries Joan Renzoni Sharon Boal B - - - - - - 61.00 0.00 61.00 0.87 Red
3 Paul Reitsma Roger Taylor Maureen McAllister Neil McAllister C - - - - - - 58.00 0.00 58.00 0.73 Red
18 Russel Specht Aileen Specht Brenda Mathews Hazel Skelton B - - - - - - 56.00 0.00 56.00 0.58 Red
17 Rick Boyd Shelley Mardiros Murray Haggins Michael Shuster B - - - - - - 55.00 0.00 55.00 0.87 Red
12 Doug Boothe Barbara A Robert Carl Bartone Karen Bartone B - - - - - - 54.00 0.00 54.00 0.87 Red
5 Denny Gibson Jim Garnier Marilyn Helbig Leeanne Creech C - - - - - - 30.00 0.00 30.00 0.29 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results