Jun 20, 2019 - Thursday 9:30 am

A/X/Y Swiss Teams Event Summary

Session 2

30.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A X Y VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
22.61 Gold 1/2 91.00 Serdar OgutDarien, IL Stephen McConnellEvanston, IL Joseph StokesChicago, IL Frank PancoeWheaton, IL
22.61 Gold 1/2 91.00 Will EngelRockford, IL Dick BrunoDes Plaines, IL Robert GardnerGlenview, IL Joshua StarkGrayslake, IL Suzanne DunnCrystal Lake, IL
14.54 Gold 3 87.00 George KlemicBensenville, IL Don LusskyElmhurst, IL Jerry PoliquinGurnee, IL Adrienne CohenElmhurst, IL
13.35 Gold 4/5 1 74.00 Judy RiehsBuffalo Grove, IL David LangerBuffalo Grove, IL Marc PassmanSkokie, IL Frank RedmanHighland Park, IL
9.76 Gold 4/5 74.00 Meyer AbarbanelBelvidere, IL John RussellN Barrington, IL Jerry JacksonBensenville, IL Richard WhitsittRockford, IL
10.01 Gold 6 2 73.00 Van StoneGeneva, IL Matt SinkovitsPlano, IL James McKinneyCarol Stream, IL Marilyn CroftSaint Charles, IL
6.46 Gold 7 71.00 William McFallNew Berlin, WI Tamas SzaboOconomowoc, WI Paolo RanaldiEau Claire, WI Lee PrellwitzRipon, WI
6.57 Gold 8/9 3/4 70.00 Hal SternRolling Meadows, IL John VincentArlington Hgts, IL Fred ClaytonCarol Stream, IL Gerald LevyHoffman Estates, IL
6.57 Gold 8/9 3/4 70.00 Charles SweetBarrington, IL Donald DallArlington Hgts, IL Edward NieldNaples, FL R MinehartN Barrington, IL
4.45 Gold 5 67.00 Platt HillSaint Charles, IL Sherry WynnCarpentersville, IL Kay KorteWoodstock, IL Diane ClarkElgin, IL
3.81 Gold 6 66.00 Robert MaxsonRiver Forest, IL Charles SheaffJacksonville, IL David BogolubDeerfield, IL James DiebelWood Dale, IL
5.68 Gold 1 57.00 Valerie MaragosGlenview, IL Eric KraskianGurnee, IL Nishat ChishtiKenosha, WI Mark LangerRacine, WI
4.26 Gold 2 56.00 Daniel WrightDeerfield, IL Harry RosenbergChicago, IL Terry HattendorfDowners Grove, IL Gregory PerticaraWestchester, IL
3.20 Gold 3 53.00 Richard CohenGlenview, IL Ralph WeinbergGlenview, IL Yvonne AronsonGlenview, IL Eydie ShapiroNorthbrook, IL
2.40 Gold 4 51.00 Richard GundersonEarlville, IL Robert Lee JrNewark, IL Howard AldrichWaterloo, IA Richard FrierCrystal Lake, IL

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A X Y A X Y
30 Will Engel Dick Bruno Robert Gardner Joshua Stark Suzanne Dunn A 1/2 - - - - - 91.00 0.00 91.00 22.61 Gold
8 Serdar Ogut Stephen McConnell Joseph Stokes Frank Pancoe A 1/2 - - - - - 91.00 0.00 91.00 22.61 Gold
11 George Klemic Don Lussky Jerry Poliquin Adrienne Cohen A 3 - - - - - 87.00 0.00 87.00 14.54 Gold
2 Judy Riehs David Langer Marc Passman Frank Redman X 4/5 1 - - - - 74.00 0.00 74.00 13.35 Gold
12 Meyer Abarbanel John Russell Jerry Jackson Richard Whitsitt A 4/5 - - - - - 74.00 0.00 74.00 9.76 Gold
22 Van Stone Matt Sinkovits James McKinney Marilyn Croft X 6 2 - - - - 73.00 0.00 73.00 10.01 Gold
28 William McFall Tamas Szabo Paolo Ranaldi Lee Prellwitz A 7 - - - - - 71.00 0.00 71.00 6.46 Gold
24 Charles Sweet Donald Dall Edward Nield R Minehart X 8/9 3/4 - - - - 70.00 0.00 70.00 6.57 Gold
18 Hal Stern John Vincent Fred Clayton Gerald Levy X 8/9 3/4 - - - - 70.00 0.00 70.00 6.57 Gold
5 Platt Hill Sherry Wynn Kay Korte Diane Clark X - 5 - - - - 67.00 0.00 67.00 4.45 Gold
9 Robert Maxson Charles Sheaff David Bogolub James Diebel X - 6 - - - - 66.00 0.00 66.00 3.81 Gold
29 Grant Boadwine Ann Van Ryn Judy Hansen Marshall Blizzard X - - - - - - 64.00 0.00 64.00 1.50 Red
23 Robert Butz Sally Levering Al Levering Larry Rabideau A - - - - - - 64.00 0.00 64.00 2.00 Red
16 Howard Engle Mark Friedlander Sharon Fellars Richard Fellars A - - - - - - 62.00 0.00 62.00 2.00 Red
4 Louis Nimnicht Steven Watson Joseph Chin Alfred Simmons A - - - - - - 61.00 0.00 61.00 2.00 Red
15 Paul Schroeder Bud Stein Mark Patton Joseph Pieper A - - - - - - 59.00 0.00 59.00 1.50 Red
13 Theresa Schneider Forrest Schneider Donald Grenesko Julie Koslow X - - - - - - 59.00 0.00 59.00 1.50 Red
21 Valerie Maragos Eric Kraskian Nishat Chishti Mark Langer Y - - 1 - - - 57.00 0.00 57.00 5.68 Gold
20 Daniel Wright Harry Rosenberg Terry Hattendorf Gregory Perticara Y - - 2 - - - 56.00 0.00 56.00 4.26 Gold
3 Richard Cohen Ralph Weinberg Yvonne Aronson Eydie Shapiro Y - - 3 - - - 53.00 0.00 53.00 3.20 Gold
26 Carolyn Rowley Janet Brandt Tara Mufich Catherine Wright X - - - - - - 53.00 0.00 53.00 1.50 Red
10 Marlene Konik Jim Humphrey Betsy Downs Annette Caron A - - - - - - 53.00 0.00 53.00 1.00 Red
7 Richard Gunderson Robert Lee Jr Howard Aldrich Richard Frier Y - - 4 - - - 51.00 0.00 51.00 2.40 Gold
19 Carol Dunn Mary Brunner Wynn Cook Maria Solvie Y - - - - - - 45.00 0.00 45.00 1.00 Red
14 Dianne Kiehl Marlene Backus Sharon May Janet Holmes Y - - - - - - 43.00 0.00 43.00 1.00 Red
25 Trevor Joike Helen Anglemire Susan Hillberry Patricia Benedict Y - - - - - - 42.00 0.00 42.00 1.00 Red
17 Fern Emmerman Donald Joseph Joyce Joseph Howard Emmerman Y - - - - - - 39.00 0.00 39.00 0.50 Red
1 Judith Davis Elaine Rose John Gillett Linda Kuna Y - - - - - - 39.00 0.00 39.00 0.50 Red
27 Roman Rommelfanger Don Radosevich Donald Ferris James Schultz Y - - - - - - 38.00 0.00 38.00 0.50 Red
6 Leah Creswell Christine Priest Geoffrey Priest David Suplinski Y - - - - - - 28.00 0.00 28.00 0.50 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results