May 26, 2019 - Sunday 10:30 am

B/C/D Swiss Teams Event Summary

Session 2

22.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color B C D VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
6.16 Silver 1 1 1 94.00 Paul DurdaNeedham, MA Florine SchoenNatick, MA Henry ShulmanNewton, MA Viswanath KhaitanWellesley, MA
4.62 Silver 2 2 2 92.00 Michael HaasHaddonfield, NJ Robert HaasHaddonfield, NJ Samuel PahkSomerville, MA Joon PahkSomerville, MA
3.47 Silver 3 3 90.00 Roberta FrancisWellesley, MA David DobrinCambridge, MA Allan GanemBoston, MA Shai SimonsonSharon, MA
2.60 Silver 4 4 89.00 John DemakesMarblehead, MA Susan RoomeBurlington, MA Alexander OduloNorth Adams, MA Leonid TkachSwampscott, MA
2.05 Silver 5 5 81.00 Timothy WalkerBoxford, MA Marilyn OgdenLondonderry, NH Lynn DuncanWenham, MA Terry Kay BargarMethuen, MA
1.76 Silver 6 80.00 Ronald KleinSouthborough, MA Madara GunewardaneBoston, MA Eric ThroopFramingham, MA Shirley DulceyDorchester, MA
1.55 Silver 3 77.00 Christine PettingellEverett, MA Peter GlanzGreenville, RI Rex TienWarwick, RI Wendy Zimman-SmithStoneham, MA
1.04 Silver 4/5 73.00 Leonard StrangBillerica, MA Marne WojtaszekChelmsford, MA Carol FountainChelmsford, MA Muggsie RoccoCarlisle, MA
1.04 Silver 4/5 73.00 Moses LiskovLexington, MA Barbara LiskovWaltham, MA Mary Lu KlumHollis, NH Robert FucileNashua, NH

Recaps

Section B

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
B C D B C D
3 Paul Durda Florine Schoen Henry Shulman Viswanath Khaitan D 1 1 1 - - - 94.00 0.00 94.00 6.16 Silver
19 Michael Haas Robert Haas Samuel Pahk Joon Pahk D 2 2 2 - - - 92.00 0.00 92.00 4.62 Silver
18 Roberta Francis David Dobrin Allan Ganem Shai Simonson C 3 3 - - - - 90.00 0.00 90.00 3.47 Silver
1 John Demakes Susan Roome Alexander Odulo Leonid Tkach C 4 4 - - - - 89.00 0.00 89.00 2.60 Silver
10 Timothy Walker Marilyn Ogden Lynn Duncan Terry Kay Bargar C 5 5 - - - - 81.00 0.00 81.00 2.05 Silver
4 Ronald Klein Madara Gunewardane Eric Throop Shirley Dulcey B 6 - - - - - 80.00 0.00 80.00 1.76 Silver
14 Christine Pettingell Peter Glanz Rex Tien Wendy Zimman-Smith D - - 3 - - - 77.00 0.00 77.00 1.55 Silver
22 William Shaffer Jean Shaffer Jerzy Kielbasinski Maria Liszka B - - - - - - 74.00 0.00 74.00 0.54 Silver
9 Livingston Carroll Diana Lam Diana Chirita Alan Silver C - - - - - - 73.00 0.00 73.00 0.54 Silver
21 Moses Liskov Barbara Liskov Mary Lu Klum Robert Fucile D - - 4/5 - - - 73.00 0.00 73.00 1.04 Silver
7 Leonard Strang Marne Wojtaszek Carol Fountain Muggsie Rocco D - - 4/5 - - - 73.00 0.00 73.00 1.04 Silver
20 Nicole Gardner David Gardner Marguerite Levin Sam Shoushtarian B - - - - - - 68.00 0.00 68.00 0.72 Silver
17 Ronnie Fuchs Rob Jones Wendy Jarrett Ulla Winkler D - - - - - - 66.00 0.00 66.00 0.72 Silver
15 Joseph Foster Maureen Bitler Maria Kawka Marek Kawka B - - - - - - 66.00 0.00 66.00 0.72 Silver
12 Timothy Wright Marshall Williams Robert Gaudet Elizabeth Wood B - - - - - - 64.00 0.00 64.00 0.54 Silver
6 Steven Randle Karen Hewitt Randle David Hogan Yumiko Hough C - - - - - - 64.00 0.00 64.00 0.72 Silver
5 Fiorella Triaca Judi Zucker Paul Kelly Edward Astrachan D - - - - - - 60.00 0.00 60.00 0.36 Silver
13 Barbara Blauer Rob Russell Ronald Williams Pamela Jerskey D - - - - - - 56.00 0.00 56.00 0.54 Silver
2 Matt Muir Eva Muir Anthony Keats Beverly Keats B - - - - - - 52.00 0.00 52.00 0.54 Silver
16 David Rosnick Judith Grace Sherry Siegel William Scott D - - - - - - 50.00 0.00 50.00 0.36 Silver
11 Robert Garfinkel Diane Lambert Stanley Williams Maureen Fahey C - - - - - - 49.00 0.00 49.00 0.18 Silver
8 Julian Jefferson R Michelle Green Susanne Osberg Ann Keegan D - - - - - - 49.00 0.00 49.00 0.36 Silver

Bracket

Bracket available from Fast Results