Apr 04, 2019 - Thursday 2:30 pm

Swiss Teams Event Summary

Session 1

20.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
7.52 Silver 1 60.00 Robert MendelsonTroy, MI Samir ZeineFarmington Hls, MI Bert NewmanWest Bloomfield, MI Edward WhiteGrand Blanc, MI
5.64 Silver 2 59.00 Steven WinokurRochester, MI Frank Treiber IIIToledo, OH Owen LienOak Park, MI Linda PerlmanMilan, MI
4.23 Silver 3 1 56.00 Richard BaumanAnn Arbor, MI Nathan BankerFlat Rock, MI Stephen CarpmanAnn Arbor, MI Arthur WassermanAnn Arbor, MI
2.78 Silver 4/5 2 54.00 Carolyn SimmerWest Bloomfield, MI Richard MenczerBloomfield, MI Philip SmithFenton, MI Susan WoodrowWaterford, MI
2.78 Silver 4/5 54.00 Phyllis CohnBloomfield Hls, MI Jonathan FleischmannBloomfield, MI Julie ArbitMilford, MI Kurt DasherPetersburg, MI
1.78 Silver 6 53.00 Jerrold GrossmanRochester Hills, MI Debra EavesNorthville, MI Richard TemkinFarmington, MI Michael CraneFarmington Hls, MI
1.94 Silver 3 41.00 Thomas BonfilsFarmington, MI Bob OndoLincoln Park, MI Peter BolgarSouthfield, MI Joyce BellOak Park, MI
1.61 Silver 4 1 39.00 James KorteBrownstown, MI Carrie OsborneLivonia, MI Pearl LimPlymouth, MI Paul ChirgwinSouth Lyon, MI
1.21 Silver 5 2 38.00 Jerrie SassonWest Bloomfield, MI Latika MangrulkarFarmington Hls, MI Sheldon DulbergFarmington, MI Paul SchneiderWest Bloomfield, MI

Recaps

Section G

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
19 Robert Mendelson Samir Zeine Bert Newman Edward White A 1 - - - - - 60.00 0.00 60.00 7.52 Silver
5 Steven Winokur Frank Treiber III Owen Lien Linda Perlman A 2 - - - - - 59.00 0.00 59.00 5.64 Silver
16 Richard Bauman Nathan Banker Stephen Carpman Arthur Wasserman B 3 1 - - - - 56.00 0.00 56.00 4.23 Silver
11 Carolyn Simmer Richard Menczer Philip Smith Susan Woodrow B 4/5 2 - - - - 54.00 0.00 54.00 2.78 Silver
15 Phyllis Cohn Jonathan Fleischmann Julie Arbit Kurt Dasher A 4/5 - - - - - 54.00 0.00 54.00 2.78 Silver
8 Jerrold Grossman Debra Eaves Richard Temkin Michael Crane A 6 - - - - - 53.00 0.00 53.00 1.78 Silver
1 Daniel Marcus William Winokur Michael Kraut Grant Petersen A - - - - - - 50.00 0.00 50.00 0.69 Silver
6 Thomas Bonfils Bob Ondo Peter Bolgar Joyce Bell B - 3 - - - - 41.00 0.00 41.00 1.94 Silver
12 James Korte Carrie Osborne Pearl Lim Paul Chirgwin C - 4 1 - - - 39.00 0.00 39.00 1.61 Silver
13 Jerrie Sasson Latika Mangrulkar Sheldon Dulberg Paul Schneider C - 5 2 - - - 38.00 0.00 38.00 1.21 Silver
20 L Dillon James Phillips Richard Brewer Gerard Peplowski C - - - - - - 36.00 0.00 36.00 0.35 Silver
14 Kenneth Geisler Arlene Geisler Irving Hershman Michael Koscielski C - - - - - - 36.00 0.00 36.00 0.46 Silver
10 Song Lin Joe Monro Naresh Kapila Lakshmi Vora B - - - - - - 34.00 0.00 34.00 0.46 Silver
9 Michael Kaleel Robert Raf Steven Jacob John Dreifus B - - - - - - 33.00 0.00 33.00 0.35 Silver
7 Suzanne McIlhiny Ann Haycock Jane Gardner Marilyn Crane B - - - - - - 31.00 0.00 31.00 0.23 Silver
4 Karen Mann Kathy Twomey Lynn Root Ronna Galin B - - - - - - 30.00 0.00 30.00 0.46 Silver
18 Linda Winter Linda Rubel Nancy Shulgan Pat Garant C - - - - - - 27.00 0.00 27.00 0.23 Silver
2 Duaine Benard Louise Less Gary Luoma Rosemary Bailey B - - - - - - 27.00 0.00 27.00 0.23 Silver
3 Stuart Dombey Frances Kawalec Renata Wasserman Martha Toon C - - - - - - 22.00 0.00 22.00 0.12 Silver
17 Marilyn Nathanson Geraldine Spilman Lori Strager Susan Marwil Cydnie Reich B - - - - - - 20.00 0.00 20.00 0.23 Silver

Bracket

Bracket available from Fast Results