Apr 06, 2019 - Saturday 9:00 am

Swiss Teams Event Summary

Session 1

18.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
5.13 Silver 1 64.00 Carole MinerRochester, MN John KochSaint Cloud, MN Terry BeckmanBrooklyn Park, MN Kathy BeckmanBrooklyn Park, MN
3.85 Silver 2 59.00 Steven GaynorMinneapolis, MN Jean BoettcherMinneapolis, MN Greg CaucuttRochester, MN Lance ChamberlainRochester, MN
3.01 Silver 3/4 1/2 1/2 48.00 Reid ShawWayzata, MN Jack HuieMinneapolis, MN Thomas BottenPrior Lake, MN Joyce JohnsonNew Prague, MN
3.01 Silver 3/4 1/2 1/2 48.00 Marie NelsonRochester, MN Ed ProsserRochester, MN Robert RoedigerRochester, MN Christine GreenbergByron, MN
1.94 Silver 5 3 47.00 Michael FladerEagan, MN James LaFaveMinneapolis, MN Keith ThompsonSaint Paul, MN Michele GrindalMinneapolis, MN
1.45 Silver 4 45.00 Phyllis AndersonMinneapolis, MN Jane TrahmsEden Prairie, MN Cindy MoatLakeville, MN Ann HouseMinneapolis, MN
0.96 Silver 5/6 43.00 Maria RoswallLa Crosse, WI Sandra ManglitzOnalaska, WI Mardi DemlLa Crosse, WI David MelinOnalaska, WI
0.96 Silver 5/6 43.00 Grant BoadwinePreston, MN Leon BlackwellEgan, SD Mary LemmonsSaint Paul, MN Judy HansenEagan, MN
0.97 Silver 3 38.00 Judith ArgueRochester, MN Margaret LichtyRochester, MN Kathleen MaegerleinRochester, MN Colleen StaceyZumbro Falls, MN

Recaps

Section E

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
12 Carole Miner John Koch Terry Beckman Kathy Beckman A 1 - - - - - 64.00 0.00 64.00 5.13 Silver
4 Steven Gaynor Jean Boettcher Greg Caucutt Lance Chamberlain A 2 - - - - - 59.00 0.00 59.00 3.85 Silver
2 Reid Shaw Jack Huie Thomas Botten Joyce Johnson C 3/4 1/2 1/2 - - - 48.00 0.00 48.00 3.01 Silver
6 Marie Nelson Ed Prosser Robert Roediger Christine Greenberg C 3/4 1/2 1/2 - - - 48.00 0.00 48.00 3.01 Silver
3 Michael Flader James LaFave Keith Thompson Michele Grindal B 5 3 - - - - 47.00 0.00 47.00 1.94 Silver
9 Phyllis Anderson Jane Trahms Cindy Moat Ann House B - 4 - - - - 45.00 0.00 45.00 1.45 Silver
18 Grant Boadwine Leon Blackwell Mary Lemmons Judy Hansen B - 5/6 - - - - 43.00 0.00 43.00 0.96 Silver
16 Maria Roswall Sandra Manglitz Mardi Deml David Melin B - 5/6 - - - - 43.00 0.00 43.00 0.96 Silver
11 Mark Patton Joseph Pieper Harry Sapienza David Collins A - - - - - - 40.00 0.00 40.00 0.46 Silver
14 Gene Brandl Del Swanson Keith Anderson Patti Huiras B - - - - - - 39.00 0.00 39.00 0.46 Silver
13 Judith Argue Margaret Lichty Kathleen Maegerlein Colleen Stacey C - - 3 - - - 38.00 0.00 38.00 0.97 Silver
5 Alan Larson Richard Estry John Ryder Valerie McGrath C - - - - - - 37.00 0.00 37.00 0.46 Silver
15 Ann Van Ryn Ronald Seeger Theresa Seeger Gloria Georger B - - - - - - 35.00 0.00 35.00 0.46 Silver
10 Joanne Long Paraleen Pew Alice Ernster Sharlene Owens C - - - - - - 35.00 0.00 35.00 0.23 Silver
7 Mark Outzen Jeffrey Copsey Sid Parham Sheri French C - - - - - - 30.00 0.00 30.00 0.23 Silver
8 Marla Engbloom Janet Munson John Munson Mary Bolen C - - - - - - 28.00 0.00 28.00 0.23 Silver
1 Arnold Fockler Charlene Thul Warren Nelson Barbara Wijdicks B - - - - - - 25.00 0.00 25.00 0.12 Silver
17 J Michael Petersen Rich Gamble Becky Gamble Mary Lou Long C - - - - - - 16.00 0.00 16.00

Bracket

Bracket available from Fast Results