Feb 15, 2019 - Friday 10:00 am

Strat Open Swiss Event Summary

Session 2

19.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
10.15 Gold 1 105.00 Julia ZuckerMonroe Township, NJ Nat ZuckerMonroe Township, NJ Eli SchneiderEast Brunswick, NJ Cynthia SchneiderEast Brunswick, NJ
7.61 Gold 2 100.00 Robert BertoniHaverhill, MA Arnold BermanRehoboth, MA Neil MontagueSwampscott, MA Steven HudsonRevere, MA
6.04 Gold 3/4 1 99.00 Larry YouellSouth Orange, NJ Henry GibsonLivingston, NJ Sam BorensteinWest Orange, NJ Joseph Cella JrNorth Arlington, NJ
5.00 Gold 3/4 99.00 Gregory KlinkerTiverton, RI Barton BuffingtonNorth Kingstown, RI Wayne BurtPembroke, NH Steven MyersonPortsmouth, RI
4.53 Gold 5/6 2 92.00 Susan RodricksMilford, CT Nancy EarelMilford, CT Mary PetitEast Windsor, CT Gail CarrollBethany, CT
3.14 Gold 5/6 92.00 Paul SimonArlington, MA Albert VotolatoAttleboro, MA Grace CharronFall River, MA Janice SmolaArlington, MA
3.40 Gold 3 87.00 Jeanne StrieflerWest Simsbury, CT James MacomberFarmington, CT Phillip OlschefskiNewington, CT Eugene CoppaFarmington, CT
2.55 Gold 4 86.00 Ross HuntingtonHampstead, NH Robert HuntingtonNew London, CT Marshall ThomasNashua, NH Sarah WidhuNashua, NH
2.01 Gold 5 82.00 George HollandDanbury, CT Carl PalmerDanbury, CT Harry JancisNaugatuck, CT Maruta JancisNaugatuck, CT
3.15 Gold 1 79.00 Lawrence SternBranford, CT Alan MilstoneHamden, CT Jeff ClarkBranford, CT Jonathan ClarkBranford, CT
2.36 Gold 2 67.00 Jane VerdragerGrantham, NH Philip WebberGrantham, NH Alice EberhardtPlainfield, NH Alice FieldNew London, NH

Recaps

Section W

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
12 Julia Zucker Nat Zucker Eli Schneider Cynthia Schneider A 1 - - - - - 105.00 0.00 105.00 10.15 Gold
9 Robert Bertoni Arnold Berman Neil Montague Steven Hudson A 2 - - - - - 100.00 0.00 100.00 7.61 Gold
19 Gregory Klinker Barton Buffington Wayne Burt Steven Myerson A 3/4 - - - - - 99.00 0.00 99.00 5.00 Gold
5 Larry Youell Henry Gibson Sam Borenstein Joseph Cella Jr B 3/4 1 - - - - 99.00 0.00 99.00 6.04 Gold
16 Paul Simon Albert Votolato Grace Charron Janice Smola A 5/6 - - - - - 92.00 0.00 92.00 3.14 Gold
6 Susan Rodricks Nancy Earel Mary Petit Gail Carroll B 5/6 2 - - - - 92.00 0.00 92.00 4.53 Gold
8 Jeanne Striefler James Macomber Phillip Olschefski Eugene Coppa B - 3 - - - - 87.00 0.00 87.00 3.40 Gold
2 Edmond Craig Estelle Bogart Donald Sondergeld David Rock A - - - - - - 87.00 0.00 87.00 1.24 Red
13 Ross Huntington Robert Huntington Marshall Thomas Sarah Widhu B - 4 - - - - 86.00 0.00 86.00 2.55 Gold
14 George Holland Carl Palmer Harry Jancis Maruta Jancis B - 5 - - - - 82.00 0.00 82.00 2.01 Gold
10 Phyllis Bausher Margaret Mason Sarah Corning Sandra DeMartino A - - - - - - 81.00 0.00 81.00 1.24 Red
18 Lawrence Stern Alan Milstone Jeff Clark Jonathan Clark C - - 1 - - - 79.00 0.00 79.00 3.15 Gold
15 Steven Randle Karen Hewitt Randle Richard Tracy Patricia Eastman B - - - - - - 76.00 0.00 76.00 1.24 Red
4 James Osofsky Robert Sagor Judith Hyde Michael Heider B - - - - - - 70.00 0.00 70.00 0.62 Red
11 Michael Sattinger Ulla Sattinger Linda Millenbach Lew Millenbach B - - - - - - 69.00 0.00 69.00 0.93 Red
7 Jane Verdrager Philip Webber Alice Eberhardt Alice Field C - - 2 - - - 67.00 0.00 67.00 2.36 Gold
17 Kathleen Fahey Irving Rosenthal Judy Goff Lucie Fradet C - - - - - - 59.00 0.00 59.00 0.93 Red
1 John Calderbank Nancy Calderbank Marilyn Pikor Roger Pikor C - - - - - - 52.00 0.00 52.00 0.62 Red
3 John Dinius Monica Fay Ellen Meinke Joanne Amenta C - - - - - - 38.00 0.00 38.00 0.62 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results