Jan 27, 2019 - Sunday 10:30 am

B/C Swiss Teams Event Summary

Session 2

23.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
20.53 Gold 1 113.00 Bruce AdlerWilton, CT Joyce GoldsteinBrooklyn, NY Wendy BeizerScarsdale, NY Robert BlauDobbs Ferry, NY
15.40 Gold 2 1 100.00 Richard KassarNew York, NY Shlomit RindForest Hills, NY Mark MariaschinNew York, NY Karen RobbinsNew York, NY
11.55 Gold 3 86.00 Martin DeneroffNew York, NY Valerie DeneroffNew York, NY Robin SandersNorwalk, CT Thomas HunterNorwalk, CT
8.66 Gold 4 81.00 Joseph GrillWest Orange, NJ Paul MillerWeston, CT Karen BarrettNorwalk, CT Douglas ThompsonNorwalk, CT
6.84 Gold 5 80.00 John ParryPoughkeepsie, NY John MontiWalden, NY Lynn BakerPoughkeepsie, NY William MainePoughkeepsie, NY
6.88 Gold 6 2 79.00 Stephanie AustinWest Caldwell, NJ Dorothy KoernigSummit, NJ Zenon KomarSummit, NJ Romesh AroraNew Providence, NJ
5.16 Gold 3 77.00 Wayne OlsonHastings Hudson, NY Sandra MillerHastings Hudson, NY Ed MidgleyIrvington, NY Laura MidgleyIrvington, NY
3.87 Gold 4 73.00 Yan ZhangJersey City, NJ Bingjie WangNew York, NY Jake NeuthalerBrooklyn, NY Deborah GoldsmithSan Diego, CA
3.06 Gold 5 69.00 Laura SchisgallNew York, NY Stanley SterenbergNew York, NY Betty MintzNew York, NY Stanley TuhrimNew York, NY

Recaps

Section 02

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
B C B C
16 Bruce Adler Joyce Goldstein Wendy Beizer Robert Blau B 1 - - - - - 113.00 0.00 113.00 20.53 Gold
10 Richard Kassar Shlomit Rind Mark Mariaschin Karen Robbins C 2 1 - - - - 100.00 0.00 100.00 15.40 Gold
12 Martin Deneroff Valerie Deneroff Robin Sanders Thomas Hunter B 3 - - - - - 86.00 0.00 86.00 11.55 Gold
2 Joseph Grill Paul Miller Karen Barrett Douglas Thompson B 4 - - - - - 81.00 0.00 81.00 8.66 Gold
8 John Parry John Monti Lynn Baker William Maine B 5 - - - - - 80.00 0.00 80.00 6.84 Gold
17 Stephanie Austin Dorothy Koernig Zenon Komar Romesh Arora C 6 2 - - - - 79.00 0.00 -1.00 79.00 6.88 Gold
14 Wayne Olson Sandra Miller Ed Midgley Laura Midgley C - 3 - - - - 77.00 0.00 -3.00 77.00 5.16 Gold
1 Jatin Mehta Mayank Mehta David Waterman Stephen Kolkhorst B - - - - - - 76.00 0.00 76.00 1.08 Red
22 Anthony Palumbo Frank Morgan Marc Kelley Harold Salm B - - - - - - 75.00 0.00 75.00 1.08 Red
18 Thomas Gerchman Michael Heider Caroline Molyneux Terry Fair B - - - - - - 74.00 0.00 74.00 0.81 Red
13 Yan Zhang Bingjie Wang Jake Neuthaler Deborah Goldsmith C - 4 - - - - 73.00 0.00 73.00 3.87 Gold
19 Elayne Pollet Rosalind Powell Susan Atteridge Irene Reiter B - - - - - - 73.00 0.00 73.00 0.81 Red
3 Laura Schisgall Stanley Sterenberg Betty Mintz Stanley Tuhrim C - 5 - - - - 69.00 0.00 69.00 3.06 Gold
7 Matthew Gordon Lee Lin Nicole Hudak Frank Dinoff C - - - - - - 68.00 0.00 68.00 0.81 Red
6 Sohail Hasan Hank Cortsen Jill Howard Nancy Marshall B - - - - - - 68.00 0.00 68.00 0.81 Red
23 Fred Shubert Gary Steinkohl James Gundell Richard Podkowik C - - - - - - 62.00 0.00 -1.00 62.00 0.81 Red
5 Ira Tarnow Rochelle Schack Thomas Arnold Carol Arnold C - - - - - - 61.00 0.00 61.00 0.68 Red
11 Robert Sorce Mary Thurber Sara Streatfeild Brian Kruse C - - - - - - 60.00 0.00 60.00 0.81 Red
9 Katherine Todd Mee Warren Adam Siegel Aaron Liebhaber C - - - - - - 58.00 0.00 58.00 0.81 Red
21 Rufus Cole Silvia Szanto Susan Kipp Ron Kahan C - - - - - - 57.00 0.00 57.00 0.81 Red
20 Diane Martini Denise Bolte Peggy Casey Fitzpatrick Amanda Stewart C - - - - - - 43.00 0.00 43.00 0.81 Red
15 Abbye Bosses Susan Grosz Lenore Goldsmith Felice Blank C - - - - - - 43.00 0.00 43.00 0.54 Red
4 Arnie Obler Geri Obler Karin Meyers Burt Meyers C - - - - - - 35.00 0.00 35.00 0.54 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results