Dec 12, 2018 - Wednesday 3:00 pm

Stratified SwissTeams Event Summary

Session 1

20.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
5.60 Red 1 69.00 Nancy KellerWest Newbury, MA Adam GrossackNewton, MA Peter J Boyd-BowmanGreensboro, NC Peggy HaiglerRaleigh, NC
4.20 Red 2 59.00 Lee PayneSalt Lake City, UT Jimmy PayneSalt Lake City, UT Oris MowryPhoenix, AZ Buzz FarnesMidvale, UT
3.79 Red 3 1 53.00 Barbara GilcrestIrvine, CA Betti HarrisHuntington Bch, CA Shirl ThomasFountain Valley, CA Marge MeyerPalm Desert, CA
2.36 Red 4 48.00 Lynne NewmanSan Diego, CA Randall DoughertySan Diego, CA Phyllis AllmacherPowell, OH Joyce PennColumbus, OH
2.84 Red 5 2 46.00 Gail GabiatiSan Francisco, CA Kris WongSan Francisco, CA Robert UnderwoodHenderson, NV Elizabeth UnderwoodHenderson, NV
2.21 Red 6/7 3 1 45.00 Gary FeldmanVentura, CA John AndersonOxnard, CA Lorraine SalvatoreVentura, CA Mimi DravesOxnard, CA
1.17 Red 6/7 45.00 Joel DatloffVancouver, WA Roger McNayBeaverton, OR Jon BartlettHappy Valley, OR Howard EpleyKent, WA
1.60 Red 4 44.00 Kathy FisherBryn Mawr, PA Mordecai SchwartzBryn Mawr, PA Marjorie O'MalleySan Diego, CA Charles O'Malley IIISan Diego, CA
1.66 Red 5/6 2 42.00 Nanette HittmeierOlympia, WA Judy DuningOlympia, WA Marilyn KnippDelta, BC Gale GroppBellingham, WA
1.05 Red 5/6 42.00 Richard MorrowCoronado, CA Carolyn CrabtreeCoronado, CA Howard CrabtreeCoronado, CA Lori MorrowCoronado, CA
1.24 Red 3 36.00 Linda MillerIndio, CA Diane StillmanBozeman, MT Judi HenwoodEnnismore, ON Mark MillinPort Alberni, BC

Recaps

Section Z

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
2 Nancy Keller Adam Grossack Peter J Boyd-Bowman Peggy Haigler A 1 - - - - - 69.00 0.00 69.00 5.60 Red
20 Lee Payne Jimmy Payne Oris Mowry Buzz Farnes A 2 - - - - - 59.00 0.00 59.00 4.20 Red
5 Barbara Gilcrest Betti Harris Shirl Thomas Marge Meyer B 3 1 - - - - 53.00 0.00 53.00 3.79 Red
10 Lynne Newman Randall Dougherty Phyllis Allmacher Joyce Penn A 4 - - - - - 48.00 0.00 48.00 2.36 Red
16 Gail Gabiati Kris Wong Robert Underwood Elizabeth Underwood B 5 2 - - - - 46.00 0.00 46.00 2.84 Red
19 Joel Datloff Roger McNay Jon Bartlett Howard Epley A 6/7 - - - - - 45.00 0.00 45.00 1.17 Red
6 Gary Feldman John Anderson Lorraine Salvatore Mimi Draves C 6/7 3 1 - - - 45.00 0.00 45.00 2.21 Red
12 Kathy Fisher Mordecai Schwartz Marjorie O'Malley Charles O'Malley III B - 4 - - - - 44.00 0.00 44.00 1.60 Red
4 Nanette Hittmeier Judy Duning Marilyn Knipp Gale Gropp C - 5/6 2 - - - 42.00 0.00 42.00 1.66 Red
3 Richard Morrow Carolyn Crabtree Howard Crabtree Lori Morrow B - 5/6 - - - - 42.00 0.00 42.00 1.05 Red
1 Margaret Bissell Janice Richter Teryl Burke Sin Orensztein B - - - - - - 38.00 0.00 38.00 0.50 Red
13 James Dulan M Howard Carolyn Borus Judith Cozzens A - - - - - - 37.00 0.00 37.00 0.63 Red
8 Marion Tumen Rhoda Weisler Rick Weiss Renee Wishengrad B - - - - - - 37.00 0.00 37.00 0.50 Red
9 Linda Miller Diane Stillman Judi Henwood Mark Millin C - - 3 - - - 36.00 0.00 36.00 1.24 Red
18 Dahl Leonard Cannons Julie Nestibo Margy Evans Art Evans C - - - - - - 32.00 0.00 32.00 0.25 Red
11 Paul Fried Ruth Swenson Lorraine Little Nancy Peterson B - - - - - - 30.00 0.00 30.00 0.25 Red
14 Richard Cohen Leslie Brucker Giff Kassebaum James Kassebaum C - - - - - - 29.00 0.00 29.00 0.25 Red
7 Ira Thierer Barbara Freeman Toni Gold Judi Baratz-Roden C - - - - - - 25.00 0.00 25.00 0.25 Red
17 Jim Wolf Richard Dunie Mark Leibowitz Wayne Tindall C - - - - - - 22.00 0.00 22.00 0.13 Red
15 Judy Searle Nancy Thompsen Didier Bloch William Hartin C - - - - - - 21.00 0.00 21.00

Bracket

Bracket available from Fast Results