Nov 02, 2018 - Friday 3:00 pm

Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 1

19.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
5.41 Red 1 1 58.00 Craig OlsonArlington, VA Michael LawrenceBethesda, MD Jeffrey KosnettWashington, DC Benjamin StaussSilver Spring, MD
4.06 Red 2 57.00 Joann GlassonPennington, NJ Daniel BoyeEast Syracuse, NY Meyer KotkinCherry Hill, NJ Larry SunserSyracuse, NY
2.66 Red 3/4 54.00 Hal HindmanCentreville, VA Sumner SteinfeldtWashington, DC Rusty KraussVienna, VA Barry FalgoutSilver Spring, MD
2.66 Red 3/4 54.00 Peter MerkerMentor, OH Nicholas HartungAstoria, NY Carol FoleyMount Laurel, NJ Rick FoleyMount Laurel, NJ
1.71 Red 5 52.00 Lynne TarnopolNew York, NY Billy CohenSherman Oaks, CA John HurdNew York, NY John KranyakLas Vegas, NV
2.57 Red 6 2 47.00 Ornit GrossmanIthaca, NY Jerry ManiociRochester, NY Subrata GhoshParamus, NJ Richard HurdFreeville, NY
1.93 Red 3 43.00 Peter HaglichVirginia Beach, VA Thomas Smith JrNewport News, VA Beth RaffertyVirginia Beach, VA Kathleen HaglichVirginia Beach, VA
1.45 Red 4 42.00 Deborah CrisfieldPhiladelphia, PA Alison ShoemakerWyndmoor, PA Susan MorseFlourtown, PA Lisa MitaBerwyn, PA
1.59 Red 1 25.00 Walter Mitchell JrBear Creek, PA Fran HofherrSwoyersville, PA Beverly BrightScott Township, PA Constance MitchellBear Creek, PA

Recaps

Section AA

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
2 Craig Olson Michael Lawrence Jeffrey Kosnett Benjamin Stauss B 1 1 - - - - 58.00 0.00 58.00 5.41 Red
18 Joann Glasson Daniel Boye Meyer Kotkin Larry Sunser A 2 - - - - - 57.00 0.00 57.00 4.06 Red
17 Peter Merker Nicholas Hartung Carol Foley Rick Foley A 3/4 - - - - - 54.00 0.00 54.00 2.66 Red
5 Hal Hindman Sumner Steinfeldt Rusty Krauss Barry Falgout A 3/4 - - - - - 54.00 0.00 54.00 2.66 Red
15 Lynne Tarnopol Billy Cohen John Hurd John Kranyak A 5 - - - - - 52.00 0.00 52.00 1.71 Red
12 Ornit Grossman Jerry Manioci Subrata Ghosh Richard Hurd B 6 2 - - - - 47.00 0.00 47.00 2.57 Red
1 Peter Haglich Thomas Smith Jr Beth Rafferty Kathleen Haglich B - 3 - - - - 43.00 0.00 43.00 1.93 Red
3 Jack Alhale Rozi Alhale Joseph Meyers Beverly Pogoda A - - - - - - 42.00 0.00 42.00 0.50 Red
16 Deborah Crisfield Alison Shoemaker Susan Morse Lisa Mita B - 4 - - - - 42.00 0.00 42.00 1.45 Red
11 Rebecca Duty Fred King Lynn Jones Paul Benedict A - - - - - - 41.00 0.00 41.00 0.75 Red
9 William Sharp Nicole Parker Norman Sweed Ronnie Sweed B - - - - - - 41.00 0.00 41.00 0.50 Red
13 John Klinger Deborah Klinger Kathleen Del Corso Aristide Adelizzi A - - - - - - 40.00 0.00 40.00 0.75 Red
7 Michael Mihevc James Carroll Ala Hamilton-Day Betty Youmans A - - - - - - 39.00 0.00 39.00 0.25 Red
4 Linda Szilagyi Peter Wise Trina Williams Gail Levy B - - - - - - 35.00 0.00 35.00 0.25 Red
14 Jane Beck Karen Pollak David Legrow Bonnie Murphy B - - - - - - 33.00 0.00 33.00 0.25 Red
10 Betsy Eliot Yvonne Markell John Henderson Armanda Henderson B - - - - - - 27.00 0.00 27.00 0.25 Red
19 Walter Mitchell Jr Fran Hofherr Beverly Bright Constance Mitchell C - - 1 - - - 25.00 0.00 25.00 1.59 Red
8 Cathy Brown Margaret Boner Lois Anderson Faye Sneeder C - - - - - - 16.00 0.00 16.00
6 Patricia Stadelmaier Mary Quiggle Shirley Miller Janice Lindsay C - - - - - - 14.00 0.00 14.00 0.25 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results