Oct 07, 2018 - Sunday 10:00 am

Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 2

20.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
8.25 Silver 1 111.00 Robert VartyGrand Rapids, MI David KammGrand Rapids, MI William NorthropSchoolcraft, MI Catherine GayKalamazoo, MI
5.42 Silver 2/3 1 90.00 Carol CudziloHolland, MI Colette BeckmanHolland, MI James ElshoffHolland, MI Susan MatthewsHolland, MI
5.42 Silver 2/3 90.00 Dave FredInterlochen, MI Patty FredInterlochen, MI John BodishSaint Joseph, MI Bud HinckleyStevensville, MI
3.48 Silver 4 85.00 Jo Ann SteigmeyerGranger, IN Joan ToblerNiles, MI Irene SingletonSouth Bend, IN Leroy BoserElkhart, IN
2.72 Silver 5/6 2 78.00 Carol PurdyBenton Harbor, MI R PurdyBenton Harbor, MI Rami AntounSaint Joseph, MI Gail WellsBenton Harbor, MI
2.56 Silver 5/6 78.00 Roger SokolMinooka, IL Wayne HeritageNorth Olmsted, OH Peter ElliottSawyer, MI Donald JonesPortage, MI
2.04 Silver 3 1 76.00 Ruth SubersKalamazoo, MI Emily SubersKalamazoo, MI Ronald Stevenson, SrNew Buffalo, MI Andrew ConnorDowagiac, MI
1.53 Silver 4 72.00 Thomas TuckerDowagiac, MI Evelyn EdmundsStevensville, MI Lynn WardSaint Joseph, MI Jeff EdmundsStevensville, MI

Recaps

Section K

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
1 Robert Varty David Kamm William Northrop Catherine Gay A 1 - - - - - 111.00 0.00 111.00 8.25 Silver
12 Carol Cudzilo Colette Beckman James Elshoff Susan Matthews B 2/3 1 - - - - 90.00 0.00 90.00 5.42 Silver
20 Dave Fred Patty Fred John Bodish Bud Hinckley A 2/3 - - - - - 90.00 0.00 90.00 5.42 Silver
2 Jo Ann Steigmeyer Joan Tobler Irene Singleton Leroy Boser A 4 - - - - - 85.00 0.00 85.00 3.48 Silver
17 Carol Purdy R Purdy Rami Antoun Gail Wells B 5/6 2 - - - - 78.00 0.00 78.00 2.72 Silver
9 Roger Sokol Wayne Heritage Peter Elliott Donald Jones A 5/6 - - - - - 78.00 0.00 78.00 2.56 Silver
3 Virginia Stipp Richard Hastings Lena Howard William Searcy A - - - - - - 77.00 0.00 77.00 1.04 Silver
7 Jeanine Dow C Arthur Nevins Shankar Dutta Judy Felland A - - - - - - 76.00 0.00 76.00 0.91 Silver
5 Ruth Subers Emily Subers Ronald Stevenson, Sr Andrew Connor C - 3 1 - - - 76.00 0.00 76.00 2.04 Silver
15 Harold Karnes Sharon Jenness Marian Gilbert Jeffrey Orwin A - - - - - - 73.00 0.00 73.00 1.04 Silver
6 Thomas Tucker Evelyn Edmunds Lynn Ward Jeff Edmunds B - 4 - - - - 72.00 0.00 72.00 1.53 Silver
19 Jill Culby Mike Young Jack Grier Alina Grier B - - - - - - 68.00 0.00 68.00 0.78 Silver
14 Philip Gath Eileen Erwin Joyce Penn Elaine Luthman A - - - - - - 66.00 0.00 66.00 1.04 Silver
16 Cappy Gagnon Thomas Rossow Vance Senecal Lynne Bruehlman B - - - - - - 63.00 0.00 63.00 0.78 Silver
4 John Stephani David Shafer Julie Shaw Nancy Baldwin B - - - - - - 63.00 0.00 63.00 0.78 Silver
10 Alan Yngve Lynn Bayman Terry Bauer Michael Brissette B - - - - - - 59.00 0.00 59.00 0.78 Silver
13 Phil Horwich Anne Grandstaff Sheryl Miller Sara Mounger B - - - - - - 56.00 0.00 56.00 0.52 Silver
18 Vern Robinson Mary Ann O'Neill Sandra Desico Catherine Cawley C - - - - - - 55.00 0.00 55.00 0.78 Silver
11 Karen Nagy Elaine Thompson Connie Hebron Thomas Hebron B - - - - - - 40.00 0.00 40.00 0.26 Silver
8 Patricia Richardson Jerry Richardson Philip Kolehmainen Vivian Waldron C - - - - - - 24.00 0.00 24.00

Bracket

Bracket available from Fast Results