Oct 13, 2018 - Saturday 10:00 am

Stratified Open Swiss Teams Event Summary

Session 2

19.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
10.15 Gold 1 89.00 Martin HirschmanAnn Arbor, MI Robert BrentBloomfield, MI Sheldon KirschWest Bloomfield, MI Michael D AliotoBirmingham, MI Edward WhiteGrand Blanc, MI
7.61 Gold 2 83.00 William ArlinghausAnn Arbor, MI Hans JacobsBrighton, ON Michael CraneFarmington Hls, MI Robert BrandowToledo, OH
5.71 Gold 3 78.00 Robert MendelsonTroy, MI Suzy BurgerWest Bloomfield, MI Will EhlersWest Orange, NJ Owen LienOak Park, MI
4.28 Gold 4 77.00 Michael CurleyRockford, MI Linda PerlmanMilan, MI Zachary WassermanFarmington Hls, MI Brenda BryantFerndale, MI
5.78 Gold 5 1 76.00 Suzanne BakerEast Lansing, MI Gary TheisWilliamston, MI Katherine JerniganEaton Rapids, MI Robert ChristensenDewitt, MI
4.34 Gold 6 2 72.00 Timur AydinBloomfield Hls, MI Barry LippittSouthfield, MI Ching-Po WangTroy, MI Xinlei ZhouCanton, MI
3.13 Gold 3/4 1/2 66.00 Kathy TwomeyBloomfield Vlg, MI Ellen SilverestBrighton, MI Emily MillerBirmingham, MI Suzanne McIlhinyDearborn, MI
3.13 Gold 3/4 1/2 66.00 K Van Alstine JrEaton Rapids, MI Rebecca BellingerLeslie, MI Chris GrantHaslett, MI Theresa BellingerMount Pleasant, MI
2.01 Gold 3 51.00 Michael KoscielskiGrosse Pt Woods, MI Raj PatilBloomfield Hls, MI Barbara KalnickTrenton, MI Marlene GouthTaylor, MI

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
15 Martin Hirschman Robert Brent Sheldon Kirsch Michael D Alioto Edward White A 1 - - - - - 89.00 0.00 89.00 10.15 Gold
11 William Arlinghaus Hans Jacobs Michael Crane Robert Brandow A 2 - - - - - 83.00 0.00 83.00 7.61 Gold
5 Robert Mendelson Suzy Burger Will Ehlers Owen Lien A 3 - - - - - 78.00 0.00 78.00 5.71 Gold
6 Michael Curley Linda Perlman Zachary Wasserman Brenda Bryant A 4 - - - - - 77.00 0.00 77.00 4.28 Gold
1 Suzanne Baker Gary Theis Katherine Jernigan Robert Christensen B 5 1 - - - - 76.00 0.00 76.00 5.78 Gold
9 Timur Aydin Barry Lippitt Ching-Po Wang Xinlei Zhou B 6 2 - - - - 72.00 0.00 72.00 4.34 Gold
18 Lynne Cook Rose Burke Susan Miller Sondra Schubiner A - - - - - - 71.00 0.00 71.00 1.68 Red
7 Kathy Twomey Ellen Silverest Emily Miller Suzanne McIlhiny C - 3/4 1/2 - - - 66.00 0.00 66.00 3.13 Gold
8 K Van Alstine Jr Rebecca Bellinger Chris Grant Theresa Bellinger C - 3/4 1/2 - - - 66.00 0.00 66.00 3.13 Gold
10 Richard Temkin Irving Rosenstein Debra Eaves Jerrold Grossman A - - - - - - 64.00 0.00 64.00 1.47 Red
19 Neil Manley Jr Charlotte Miller Marilyn Crane Clarke Cunningham A - - - - - - 61.00 0.00 61.00 1.26 Red
16 Robert Raf Ronna Galin Michael McGaw James Smyth B - - - - - - 54.00 0.00 54.00 1.26 Red
3 Michael Koscielski Raj Patil Barbara Kalnick Marlene Gouth C - - 3 - - - 51.00 0.00 51.00 2.01 Gold
12 Kenneth Geisler Arlene Geisler D Abraham Edmond Douville C - - - - - - 49.00 0.00 49.00 0.84 Red
17 Maria Conti Bob Ondo Barb Ferrera Mark Hugger C - - - - - - 44.00 0.00 44.00 0.84 Red
14 Nancy House Mary Lou Schaffer Freda Mills Sue Berry C - - - - - - 42.00 0.00 42.00 0.84 Red
4 James Walter David Aderente Wilbur Argersinger Lillian Back B - - - - - - 41.00 0.00 41.00 0.84 Red
2 Marilyn Nathanson Geraldine Spilman Bonnie Weinstein Tai Chan B - - - - - - 40.00 0.00 4.00 40.00 0.84 Red
13 Susan Meneilley Larry Freedman Deepak Dighe Latika Mangrulkar C - - - - - - 20.00 0.00 20.00

Bracket

Bracket available from Fast Results