Sep 30, 2018 - Sunday 10:00 am

Stratified Open Swiss Teams Event Summary

Session 2

21.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
8.53 Silver 1 94.00 Francine MoringColumbia, SC Richard SmithSpartanburg, SC Mark McLaughlinCharleston, SC Susanne McLaughlinCharleston, SC
6.40 Silver 2 87.00 Rajan IyerAiken, SC Ronald JaegerAiken, SC Bob SimkinsDecatur, GA Greg RobertsAiken, SC
4.80 Silver 3 82.00 James Gentry JrNorth Augusta, SC Varghese GeorgeMartinez, GA Thomas GaudinDuluth, GA John BakerNorth Augusta, SC
4.47 Silver 4 1 80.00 Stuart ChagrinIsle of Palms, SC Kathryn KimmerlingBlythewood, SC Michael BitontiColumbia, SC Mirza BaigColumbia, SC
3.35 Silver 5 2 1 74.00 Madhusudan SuchakAiken, SC Selwyn SkinnerAiken, SC Phoebe WaltersAiken, SC Rosemary LindlerAiken, SC
2.51 Silver 6 3 2 72.00 Pete KaedingMcCormick, SC Susan KaedingMcCormick, SC Chris NiedMcCormick, SC Janet NiedMcCormick, SC
1.89 Silver 4 3 68.00 Sandra PerkinsAiken, SC Linda KnoxAiken, SC Joanne SheehanAiken, SC Phyllis PellarinAiken, SC
1.49 Silver 5 64.00 Lynn K. B. PopeAiken, SC Myrtle AndersonAiken, SC Marilyn SudlowAiken, SC Jane SimpsonAiken, SC
1.22 Silver 4 54.00 Pamela RossEvans, GA Mary ShattuckEvans, GA Sally CameronThomson, GA William PhillipsMartinez, GA

Recaps

Section S

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
7 Francine Moring Richard Smith Mark McLaughlin Susanne McLaughlin A 1 - - - - - 94.00 0.00 94.00 8.53 Silver
2 Rajan Iyer Ronald Jaeger Bob Simkins Greg Roberts A 2 - - - - - 87.00 0.00 87.00 6.40 Silver
1 James Gentry Jr Varghese George Thomas Gaudin John Baker A 3 - - - - - 82.00 0.00 82.00 4.80 Silver
14 Stuart Chagrin Kathryn Kimmerling Michael Bitonti Mirza Baig B 4 1 - - - - 80.00 0.00 80.00 4.47 Silver
16 Madhusudan Suchak Selwyn Skinner Phoebe Walters Rosemary Lindler C 5 2 1 - - - 74.00 0.00 74.00 3.35 Silver
11 Pete Kaeding Susan Kaeding Chris Nied Janet Nied C 6 3 2 - - - 72.00 0.00 72.00 2.51 Silver
3 Beth Watson Jack Self Pat Webb Scott Dunn A - - - - - - 70.00 0.00 70.00 1.35 Silver
17 Sandra Perkins Linda Knox Joanne Sheehan Phyllis Pellarin C - 4 3 - - - 68.00 0.00 68.00 1.89 Silver
10 Lynn K. B. Pope Myrtle Anderson Marilyn Sudlow Jane Simpson B - 5 - - - - 64.00 0.00 64.00 1.49 Silver
4 Chris Nicholson Genie Johannsen Stephanie Childs Georgia Harod B - - - - - - 60.00 0.00 60.00 1.05 Silver
18 Christine Gasperini Phillip Mixson Jay Jacobs Delores Cartright B - - - - - - 60.00 0.00 60.00 1.20 Silver
15 Ann Owens Aileen Robinson Robert Coleman Camilla Humphrey A - - - - - - 60.00 0.00 60.00 0.90 Silver
6 Pamela Ross Mary Shattuck Sally Cameron William Phillips C - - 4 - - - 54.00 0.00 54.00 1.22 Silver
8 Betty Hoopes Harold Moore O. Gordon Lien III Al Kirkland A - - - - - - 53.00 0.00 53.00 0.90 Silver
5 Patricia Biebel Rose Coldiron Shela Wardlow Elizabeth Rinehart B - - - - - - 51.00 0.00 51.00 0.90 Silver
12 Frank Shallo Dorothy Veasey James Gossage Miles Hall C - - - - - - 49.00 0.00 49.00 0.60 Silver
20 Nancy Mulcahy Gail Crawford Louise Blankenship Elvira Merrell C - - - - - - 47.00 0.00 47.00 0.60 Silver
9 Linda Dellsperger Marsha Shlaer Claire Walters Irene Gary C - - - - - - 44.00 0.00 44.00 0.60 Silver
21 Yancey Paschall Barbara Dellamora D Sinha Carol Camino C - - - - - - 38.00 0.00 38.00 0.30 Silver
19 Catherine Chiles E. Gwynne Dilday Patricia Roberts Stasia Porter C - - - - - - 30.00 0.00 30.00 0.60 Silver
13 Bruce Cousins Judith Anderson Mickey Brandstadter Linda Naples C - - - - - - 23.00 0.00 23.00

Bracket

Bracket available from Fast Results