Sep 23, 2018 - Sunday 10:30 am

Stratified A/B/C Swiss Teams Event Summary

Session 2

18.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
7.70 Silver 1 161.00 Elbert HargesheimerIIIHamburg, NY Christy KelloggBuffalo, NY Alexander KowalBuffalo, NY Ten-Pao LeeGrand Island, NY
5.78 Silver 2 141.00 Kamil BisharaBuffalo, NY E FintonGetzville, NY Randolph Seidenberg JrBuffalo, NY Christine UrbanekTonawanda, NY
4.33 Silver 3 1 135.00 Shakeel AhmadClarence Center, NY Manju CeylonyClarence Center, NY Ken MeierOrchard Park, NY Sandra EnglandEast Aurora, NY
3.25 Silver 4 2 128.00 Martha WelteBuffalo, NY John WelteBuffalo, NY Davis HeusslerEast Aurora, NY Linda BurroughsfordFort Erie, ON
2.57 Silver 5 121.00 Fred YellenBuffalo, NY William RushmoreBuffalo, NY Katherine PollockEast Amherst, NY Judith PadgugAmherst, NY
2.21 Silver 3 120.00 Carl HasselbackWilliamsville, NY Jan HasselbackWilliamsville, NY Linda ZittelEden, NY Paul ZittelEden, NY
2.20 Silver 4 1 115.00 John BavaHamburg, NY Edward MorganWilliamsville, NY Robert SommersteinWilliamsville, NY Lawrence AbateWilliamsville, NY
1.65 Silver 2 106.00 John ScottLockport, NY Barbara ScottLockport, NY James JonesNewfane, NY Paula JonesNewfane, NY

Recaps

Section E

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
16 Elbert HargesheimerIII Christy Kellogg Alexander Kowal Ten-Pao Lee A 1 - - - - - 161.00 0.00 161.00 7.70 Silver
11 Kamil Bishara E Finton Randolph Seidenberg Jr Christine Urbanek A 2 - - - - - 141.00 0.00 141.00 5.78 Silver
10 Shakeel Ahmad Manju Ceylony Ken Meier Sandra England B 3 1 - - - - 135.00 0.00 135.00 4.33 Silver
9 Martha Welte John Welte Davis Heussler Linda Burroughsford B 4 2 - - - - 128.00 0.00 128.00 3.25 Silver
3 Fred Yellen William Rushmore Katherine Pollock Judith Padgug A 5 - - - - - 121.00 0.00 121.00 2.57 Silver
14 Carl Hasselback Jan Hasselback Linda Zittel Paul Zittel B - 3 - - - - 120.00 0.00 120.00 2.21 Silver
18 John Bava Edward Morgan Robert Sommerstein Lawrence Abate C - 4 1 - - - 115.00 0.00 115.00 2.20 Silver
6 Jay Levy Jay Costello Donna Steffan Robert Cannizzaro A - - - - - - 112.00 0.00 112.00 1.04 Silver
5 Florence Boyd Ruth Wurster Betty Metz Barbara Landree B - - - - - - 110.00 0.00 110.00 0.78 Silver
2 Dale Anderson Denise Slattery Rajarshi Roy Margaret Zhou B - - - - - - 109.00 0.00 109.00 0.78 Silver
4 Barry Passer Elaine Kurasiewicz Arthur Morth James Gullo A - - - - - - 109.00 0.00 109.00 1.04 Silver
7 John Scott Barbara Scott James Jones Paula Jones C - - 2 - - - 106.00 0.00 106.00 1.65 Silver
1 Usha Khurana Jo Nasoff-Finton S Neubecker Gay Simpson Dian Petrov B - - - - - - 99.00 0.00 99.00 1.04 Silver
13 Michael Ryan Judy Graf Stanley Kozlowski Howard Foster A - - - - - - 98.00 0.00 98.00 0.78 Silver
12 Shawna Saunders James Ertel Xiang Long Debbie Carpenter C - - - - - - 82.00 0.00 82.00 0.52 Silver
17 Marilyn Wortzman James Easton Mary Ball Joyce Frayer C - - - - - - 64.00 0.00 64.00 0.52 Silver
8 Maxine Davis Bonnie Smith Elizabeth Howe Carol Wurster C - - - - - - 49.00 0.00 49.00 0.26 Silver
15 Elizabeth Patton James Patton Nancy Geoca James Sutter C - - - - - - 31.00 0.00 31.00

Bracket

Bracket available from Fast Results