Sep 24, 2018 - Monday 7:30 pm

Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 1

25.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
6.53 Red 1 101.00 Lee StimsonAlexander City, AL Ed BarnesWetumpka, AL Frank CookMontgomery, AL Luanne RussellAlexander City, AL
6.35 Red 2 1 89.00 Dennis LuftTrussville, AL Ann LillyTuscaloosa, AL Dianne WammackBirmingham, AL Molly CurrieSylacauga, AL
4.76 Red 3 2 1 86.00 Ralph Boles IIIHuntsville, AL Ardona BolesHuntsville, AL Daniel Peebles IIIHarvest, AL Linda WhiteFlorence, AL Gail SealeTuscumbia, AL
3.57 Red 4 3 2 85.00 Richard KalkbrennerLittle Rock, AR Ti DavisLittle Rock, AR Skip HenryPine Bluff, AR Pat ReesePine Bluff, AR
2.68 Red 5 4 79.00 Charles KellyAnniston, AL Leon GaleckiBrownsboro, AL Tommy BozeGallatin, TN Linda BozeGallatin, TN
2.05 Red 6 5 3 76.00 Judy GeraldsLouisville, KY Judy KnoxMemphis, TN Linda SherrellCollierville, TN Lindajo McKimGermantown, TN
1.54 Red 6 4 75.00 Elaine CobbDeland, FL Marlene BerryRoyal Palm Bch, FL Martha ShapiroGermantown, TN Peggy HillCollierville, TN
1.15 Red 5 67.00 James WynalekFranklin, TN Laurie HoworthNashville, TN Angela LardentSmyrna, TN Gloria BlountFranklin, TN

Recaps

Section C

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
17 Lee Stimson Ed Barnes Frank Cook Luanne Russell A 1 - - - - - 101.00 0.00 101.00 6.53 Red
6 Dennis Luft Ann Lilly Dianne Wammack Molly Currie B 2 1 - - - - 89.00 0.00 89.00 6.35 Red
14 Ralph Boles III Ardona Boles Daniel Peebles III Linda White Gail Seale C 3 2 1 - - - 86.00 0.00 86.00 4.76 Red
4 Richard Kalkbrenner Ti Davis Skip Henry Pat Reese C 4 3 2 - - - 85.00 0.00 85.00 3.57 Red
24 Charles Kelly Leon Galecki Tommy Boze Linda Boze B 5 4 - - - - 79.00 0.00 79.00 2.68 Red
8 Judy Geralds Judy Knox Linda Sherrell Lindajo McKim C 6 5 3 - - - 76.00 0.00 76.00 2.05 Red
11 Elaine Cobb Marlene Berry Martha Shapiro Peggy Hill C - 6 4 - - - 75.00 0.00 75.00 1.54 Red
25 Lowell Lynde Jr Samuel Cobb Elaine Lowens Richard Lowens B - - - - - - 74.00 0.00 74.00 0.50 Red
20 Visanji Gala Ruby Killebrew Barbara Johnson Joyce McMonagle B - - - - - - 70.00 0.00 70.00 0.50 Red
7 James Wynalek Laurie Howorth Angela Lardent Gloria Blount C - - 5 - - - 67.00 0.00 67.00 1.15 Red
15 Joyce Stroud Sheryl Davis Brenda Durand June Harter C - - - - - - 66.00 0.00 66.00 0.75 Red
18 Linda King Louise Fontecchio Elizabeth Ivey Paula Kelling B - - - - - - 65.00 0.00 65.00 0.50 Red
19 Pat Matheny Dolores Vest Norma Greely Yvonne Marsh C - - - - - - 64.00 0.00 64.00 0.50 Red
23 John Robey Philip Heasley Marlyn McBroom Joanne Minnick C - - - - - - 64.00 0.00 64.00 0.50 Red
9 Charlotte Elmer Cheryl Brunson Doris Galloway James Bradford Jr C - - - - - - 60.00 0.00 60.00 0.38 Red
22 Nancy Rosenberg Wendy LaMore Ann Caldwell Gail Walzer C - - - - - - 54.00 0.00 54.00 0.50 Red
13 Deborah Christian Linda Shearin Wally Johnson Frank Morgan C - - - - - - 53.00 0.00 53.00 0.50 Red
21 Vicki Scanlon Vickey Metrailer Tanner Chapman Lana Foot C - - - - - - 52.00 0.00 52.00 0.50 Red
1 Barbara Lanier Elizabeth O'Neal Mary Ellen Thomas Jill Salmon C - - - - - - 48.00 0.00 48.00 0.50 Red
12 Diane Lord Ann Lewis Sheila Mehaffy Sherry Wortsmith C - - - - - - 47.00 0.00 47.00 0.38 Red
5 Doris Needham Ruth Dembowski Sharon Ohsfeldt Shirley Haydel C - - - - - - 32.00 0.00 32.00 0.25 Red
16 Dwayne Ballew Marcia Ballew Kay Dierks Robert Auvenshine B - - - - - - 29.00 0.00 29.00
3 Edward Swenson Joyce Swenson Larry Hayslip Cherry Starling B - - - - - - 29.00 0.00 29.00 0.25 Red
10 Thomas Lepping Patricia Buckley Patsy London Wanda Mikhail B - - - - - - 16.00 0.00 16.00
2 J Michael Russell Steven Plotkin Dee Gerald Irene Labiche C - - - - - - 13.00 0.00 13.00

Bracket

Bracket available from Fast Results