Aug 26, 2018 - Sunday 10:00 am

Sunday Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 2

31.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
14.35 Gold 1 137.00 Stephen McConnellEvanston, IL Amin HakimChicago, IL Fawad HakimNiles, IL Muhammad AbediChicago, IL
10.76 Gold 2 136.00 Joshua StarkGrayslake, IL Suzanne DunnCrystal Lake, IL Jeff SchuettRiverwoods, IL Kerry SmithMilwaukee, WI
8.14 Gold 3 1 135.00 Judith FreemanNorthbrook, IL Myles Cunningham MdWinnetka, IL Marc PassmanSkokie, IL Georgann HumphreyHighland Park, IL
6.05 Gold 4 134.00 Eric ManeMilwaukee, WI Michael SelchertFitchburg, WI Daniel LevinDeerfield, IL Mark KinzerNew Berlin, WI
6.11 Gold 5 2 124.00 Wesley HansonBrookfield, WI Joanne MatchetteVero Beach, FL Paul KarasElm Grove, WI Richard DorfmanOconomowoc, WI
4.10 Gold 6 119.00 Ginny SchuettRiverwoods, IL Chris BensonLeroy, IL Bud SteinMequon, WI Joan SteinMilwaukee, WI
3.59 Gold 7 116.00 Lucille JenkinsRockford, IL David JenkinsRockford, IL Meyer AbarbanelBelvidere, IL Richard WhitsittRockford, IL
3.19 Gold 8 115.00 David SchudsonWaukesha, WI Doug HenryNew Berlin, WI George FriedmanMequon, WI Paul SchroederWind Lake, WI
4.83 Gold 3 1 113.00 Iliana RozembergNorthbrook, IL Glorya SperoHighland Park, IL Ronald GroshMiddleton, WI Kimberly DavisMilwaukee, WI
3.43 Gold 4 95.00 Georgie Ann O'DellOconomowoc, WI Sarah BurdickOconomowoc, WI Daiva VitukynaitePallos Hills, IL Gediminas PoskaPallos Hills, IL
2.71 Gold 5 87.00 Robert LassChicago, IL Neal SperoHighland Park, IL Kyle RockoffBuffalo Grove, IL Tom FogartyChicago, IL
3.62 Gold 6/7 2 86.00 Nishat ChishtiKenosha, WI Mark LangerRacine, WI James SchultzSheboygan, WI Don RadosevichManitowoc, WI
2.19 Gold 6/7 86.00 Mary Lou FindleyHartland, WI Jan StimpertWaukesha, WI Bonnie ElliottWauwatosa, WI Judy NickMenomonee Falls, WI
2.72 Gold 3 83.00 Patricia BraunArlington Hgts, IL David JuberienRolling Meadows, IL Catherine WestbrookWinnetka, IL William ShunasChicago, IL
2.04 Gold 4 82.00 Angela SmithNaples, FL Don SmithNaples, FL Jane AustermillerNaples, FL Barbara FranksInverness, IL
1.61 Gold 5 81.00 Ted PressKentwood, MI Artie CohenHighland Park, IL Robert KrakowskyNorthbrook, IL Martha HarrisHighland, IN

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
6 Stephen McConnell Amin Hakim Fawad Hakim Muhammad Abedi A 1 - - - - - 137.00 0.00 137.00 14.35 Gold
30 Joshua Stark Suzanne Dunn Jeff Schuett Kerry Smith A 2 - - - - - 136.00 0.00 136.00 10.76 Gold
15 Judith Freeman Myles Cunningham Md Marc Passman Georgann Humphrey B 3 1 - - - - 135.00 0.00 135.00 8.14 Gold
28 Eric Mane Michael Selchert Daniel Levin Mark Kinzer A 4 - - - - - 134.00 0.00 3.00 134.00 6.05 Gold
21 Wesley Hanson Joanne Matchette Paul Karas Richard Dorfman B 5 2 - - - - 124.00 0.00 124.00 6.11 Gold
20 Ginny Schuett Chris Benson Bud Stein Joan Stein A 6 - - - - - 119.00 0.00 119.00 4.10 Gold
13 Lucille Jenkins David Jenkins Meyer Abarbanel Richard Whitsitt A 7 - - - - - 116.00 0.00 116.00 3.59 Gold
7 David Schudson Doug Henry George Friedman Paul Schroeder A 8 - - - - - 115.00 0.00 115.00 3.19 Gold
14 Iliana Rozemberg Glorya Spero Ronald Grosh Kimberly Davis C - 3 1 - - - 113.00 0.00 113.00 4.83 Gold
8 George Urquhart John Winter Robert Gentz Emmanuel Vuvunas A - - - - - - 104.00 0.00 104.00 1.68 Red
24 Elaine Morrison Paul Stern Donna Swarthout Dave Swarthout A - - - - - - 99.00 0.00 99.00 1.26 Red
23 Yvette Neary William Malesevich Aniko Szabo Tamas Szabo A - - - - - - 96.00 0.00 -3.00 96.00 1.26 Red
10 Georgie Ann O'Dell Sarah Burdick Daiva Vitukynaite Gediminas Poska B - 4 - - - - 95.00 0.00 95.00 3.43 Gold
1 Hal Stern James Diebel William McFall Jerry Poliquin A - - - - - - 88.00 0.00 88.00 1.26 Red
27 Robert Lass Neal Spero Kyle Rockoff Tom Fogarty B - 5 - - - - 87.00 0.00 87.00 2.71 Gold
16 Mary Lou Findley Jan Stimpert Bonnie Elliott Judy Nick B - 6/7 - - - - 86.00 0.00 86.00 2.19 Gold
31 Nishat Chishti Mark Langer James Schultz Don Radosevich C - 6/7 2 - - - 86.00 0.00 86.00 3.62 Gold
12 Patricia Braun David Juberien Catherine Westbrook William Shunas C - - 3 - - - 83.00 0.00 83.00 2.72 Gold
25 Angela Smith Don Smith Jane Austermiller Barbara Franks C - - 4 - - - 82.00 0.00 82.00 2.04 Gold
29 Sandy Palmer Dennis Hawtin Donna Simon Daniel Simon B - - - - - - 81.00 0.00 81.00 1.26 Red
17 Ted Press Artie Cohen Robert Krakowsky Martha Harris C - - 5 - - - 81.00 0.00 81.00 1.61 Gold
5 Maxine Cohn Barrie Merar Susan Boyle Maggie Malina C - - - - - - 76.00 0.00 76.00 1.26 Red
4 Henry Sokol Robert Steuer Don Solomon Nancy Lieberman B - - - - - - 73.00 0.00 73.00 0.84 Red
3 Joyce Sirota Irene Beaudoin Marsha Gentile Marilyn Lewis C - - - - - - 70.00 0.00 70.00 0.84 Red
19 Elizabeth Rozwat John Rozwat Diane Marus Terree Rowbottom C - - - - - - 65.00 0.00 65.00 1.26 Red
11 Judy Burzynski Margaret Parsons Kathleen Allen Paula Slesar C - - - - - - 56.00 0.00 56.00 0.42 Red
2 Paul Hamper Michael Roeder Leslie Phelps Paul Prez B - - - - - - 56.00 0.00 56.00 0.42 Red
18 Dianne Kiehl Marlene Backus Sharon May Janet Holmes C - - - - - - 55.00 0.00 55.00 0.84 Red
9 Jim Mulbrandon Cindy Strohm Eydie Shapiro Yvonne Aronson C - - - - - - 49.00 0.00 49.00 0.42 Red
26 Kurt Litscher Janet Litscher James Karolewicz Kathy Karolewicz C - - - - - - 48.00 0.00 48.00 0.84 Red
22 Kathryn Garrity Maureen Clerkin Muffie Conover Mary Ann Kanervo C - - - - - - 45.00 0.00 45.00 0.42 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results