Jul 08, 2018 - Sunday 10:00 am

A/X/Y Swiss Teams (0-4000/6000/6000+) Event Summary

Session 2

34.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A X Y VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
28.79 Gold 1 98.00 Leo LaSotaGlen Burnie, MD David RudermanBurtonsville, MD Brad TheurerGaithersburg, MD Mark ChenOak Hill, VA
21.59 Gold 2 97.00 Steve RobinsonArlington, VA Peter BoydDarnestown, MD William ColeSilver Spring, MD William PettisChevy Chase, MD Ai-Tai LoReston, VA
16.19 Gold 3 1 1 95.00 Albert LauberWashington, DC Hadi AbushakraKensington, MD Jay CherlowArlington, VA Eric BranfmanChevy Chase, MD
12.15 Gold 4 94.00 Kelley HwangNew York, NY Robert CappelliSanibel, FL Richard WegmanBethesda, MD Lyle Poe JrEllicott City, MD
8.92 Gold 5/6 85.00 Stan SchenkerHerndon, VA David MiltonHerndon, VA Fred KingMc Lean, VA John KlaymanHaymarket, VA
8.92 Gold 5/6 85.00 Rusty KraussVienna, VA Barry FalgoutSilver Spring, MD Robert Hopkins JrArlington, VA Joan LewisArlington, VA
6.80 Gold 7/8 83.00 James GleickNew York, NY Jeff MeckstrothClearwater Bch, FL Robin TaylorGaithersburg, MD Alan SontagGaithersburg, MD
6.80 Gold 7/8 83.00 Barry KoArlington, VA Ron SmithChicago, IL Zachary MaddenBethesda, MD Richard PopperWilmington, DE
9.72 Gold 9/10 2 82.00 David RodneyFairfax, VA Donald BermanLaurel, MD Avril RodneyFairfax, VA Shawn StringerSilver Spring, MD Margot HenningsAnnandale, VA Ronald SpiekerArlington, VA
5.50 Gold 9/10 82.00 Debbie BennerFairfield, CT Arthur CrystalFairfield, CT Ishmael Del'MonteLas Vegas, NV Daniel KorbelLas Vegas, NV Matt GranovetterCincinnati, OH
7.29 Gold 3 2 77.00 Debnarayan DharOak Hill, VA Mita BanerjeeBethesda, MD Ellie DorseyWestminster, MD Christopher KaufmanHarpers Ferry, WV
5.47 Gold 4 3 71.00 Hua YangPlano, TX Yan SongPlano, TX Weizhong BaoHerndon, VA Hailong AoAshburn, VA Jim ZhongHerndon, VA Kun HeNorth Potomac, MD
4.32 Gold 5 4 70.00 James BerryChevy Chase, MD Melanie ManfieldChevy Chase, MD Daniel KochChevy Chase, MD Rick UhrigReston, VA

Recaps

Section I

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A X Y A X Y
34 Leo LaSota David Ruderman Brad Theurer Mark Chen A 1 - - - - - 98.00 0.00 98.00 28.79 Gold
14 Steve Robinson Peter Boyd William Cole William Pettis Ai-Tai Lo A 2 - - - - - 97.00 0.00 97.00 21.59 Gold
29 Albert Lauber Hadi Abushakra Jay Cherlow Eric Branfman Y 3 1 1 - - - 95.00 0.00 95.00 16.19 Gold
12 Kelley Hwang Robert Cappelli Richard Wegman Lyle Poe Jr A 4 - - - - - 94.00 0.00 94.00 12.15 Gold
8 Stan Schenker David Milton Fred King John Klayman A 5/6 - - - - - 85.00 0.00 85.00 8.92 Gold
33 Rusty Krauss Barry Falgout Robert Hopkins Jr Joan Lewis A 5/6 - - - - - 85.00 0.00 85.00 8.92 Gold
23 James Gleick Jeff Meckstroth Robin Taylor Alan Sontag A 7/8 - - - - - 83.00 0.00 83.00 6.80 Gold
27 Barry Ko Ron Smith Zachary Madden Richard Popper A 7/8 - - - - - 83.00 0.00 83.00 6.80 Gold
2 David Rodney Donald Berman Avril Rodney Shawn Stringer Margot Hennings Ronald Spieker X 9/10 2 - - - - 82.00 0.00 82.00 9.72 Gold
19 Debbie Benner Arthur Crystal Ishmael Del'Monte Daniel Korbel Matt Granovetter A 9/10 - - - - - 82.00 0.00 82.00 5.50 Gold
32 Eugene Kales Richard Ferrin Jeremy Koegel Robert Bell A - - - - - - 80.00 0.00 80.00 1.76 Red
3 Jonathan Steinberg Alex Hudson David Soukup Hakan Berk A - - - - - - 78.00 0.00 78.00 1.76 Red
13 Debnarayan Dhar Mita Banerjee Ellie Dorsey Christopher Kaufman Y - 3 2 - - - 77.00 0.00 77.00 7.29 Gold
1 Jim Wakefield Kenneth Davis Bruce Houston Helene Bauman A - - - - - - 71.00 0.00 71.00 1.32 Red
9 Hua Yang Yan Song Weizhong Bao Hailong Ao Jim Zhong Kun He Y - 4 3 - - - 71.00 0.00 71.00 5.47 Gold
7 James Berry Melanie Manfield Daniel Koch Rick Uhrig Y - 5 4 - - - 70.00 0.00 70.00 4.32 Gold
16 Gene Kuehneman Adrienne Kuehneman Alan Schwartz Annie Schwartz X - - - - - - 69.00 0.00 69.00 0.88 Red
15 Martin Graf Mark Shaw Jay Kelkar Shuba Dey A - - - - - - 66.00 0.00 66.00 1.32 Red
6 David Grabiner Rick Bingham Suzanne Abrams Mel Yudkin Y - - - - - - 66.00 0.00 66.00 1.32 Red
4 Linda Marshall Alan Tenenbaum Mary Tenenbaum Andrew Gofreed A - - - - - - 65.00 0.00 65.00 1.76 Red
18 Robert Todd R Muggia Brian Mason Gerrianne Mason A - - - - - - 65.00 0.00 65.00 1.76 Red
28 Richard Price Melissa Price Ann Lindley Alfred Duncker X - - - - - - 64.00 0.00 64.00 1.32 Red
17 Pamela Granovetter Peter Lesnik Sara Rothmuller Rebecca Rogers A - - - - - - 64.00 0.00 64.00 1.32 Red
26 Monique Smith Michael Richey Clyde Kruskal Merril Hirsh X - - - - - - 63.00 0.00 63.00 1.32 Red
25 Ronald Kral Jose Cortina Janet Lee Frederick Allenspach X - - - - - - 61.00 0.00 61.00 0.88 Red
24 Phyllis Burstein Theodore Levy Tom Cogan Barack Peled Y - - - - - - 59.00 0.00 59.00 1.32 Red
10 Eli Schneider Cynthia Schneider Suman Agarwal Brian Ross A - - - - - - 58.00 0.00 58.00 0.88 Red
22 Steve Reed Carol Crawford Dennis Schwanz Susan Miskura Y - - - - - - 57.00 0.00 57.00 1.32 Red
20 Jeffrey Kosnett Benjamin Stauss Alice Wegman Leon Masiewicki Y - - - - - - 56.00 0.00 56.00 0.88 Red
5 Hal Jones Jr Joyce Currie John Glynn Carolyn Wood Y - - - - - - 53.00 0.00 53.00 0.88 Red
31 Jack Goodykoontz Vicki Goodykoontz Kenton Schoen Steven Schatzow A - - - - - - 51.00 0.00 51.00 0.88 Red
21 Jason Meyer Lloyd Rawley Larry Kahn H John Edmonds Y - - - - - - 50.00 0.00 50.00 1.32 Red
30 Robert Graves Donna Graves Carole Banks Paul Block Y - - - - - - 49.00 0.00 49.00 1.32 Red
11 Sorina Negulescu Maureen Brines Tracy Brines David Fleischer Y - - - - - - 33.00 0.00 33.00

Bracket

Bracket available from Fast Results