Jun 23, 2018 - Saturday 10:00 am

Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 2

18.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
9.90 Silver 1 107.00 Robert BrentBloomfield, MI Martin HirschmanAnn Arbor, MI Linda PerlmanMilan, MI Howard PerlmanFranklin, MI
7.43 Silver 2 102.00 Debra EavesNorthville, MI Jerrold GrossmanRochester Hills, MI Dennis KasleBloomfield, MI Michael CraneFarmington Hls, MI
5.57 Silver 3 101.00 Steven WinokurRochester, MI Ching-Po WangTroy, MI Xingyu ZhangYpsilanti, MI Frank Treiber IIIToledo, OH
4.18 Silver 4 82.00 Rose BurkeBloomfield Hls, MI Sondra SchubinerFranklin, MI Margaret MooreRoyal Oak, MI Lynne CookRiverview, MI
3.30 Silver 5 76.00 Michael D AliotoBirmingham, MI Owen LienOak Park, MI Zachary WassermanFarmington Hls, MI Grant PetersenTaylor, MI Sheldon KirschWest Bloomfield, MI
4.13 Silver 1 73.00 Robert RafWest Bloomfield, MI Ronna GalinWest Bloomfield, MI Cheryl BloomOrchard Lake, MI James BloomOrchard Lake, MI
3.10 Silver 2 1 70.00 David CopiAnn Arbor, MI Giles SchnobHowell, MI Dianne ArmanBrighton, MI Judith GessnerAnn Arbor, MI
2.32 Silver 3 2 68.00 Anthony SavantClinton Twp, MI Harrison FletcherMacomb Township, MI Craig LindermanWaterford, MI Marianne LindermanWaterford, MI
1.74 Silver 4 3 62.00 Tengyun Tony CaoTroy, MI Yu ChenNovi, MI Henry ZhangNovi, MI Yanping ZhangLivonia, MI

Recaps

Section K

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
5 Robert Brent Martin Hirschman Linda Perlman Howard Perlman A 1 - - - - - 107.00 0.00 107.00 9.90 Silver
8 Debra Eaves Jerrold Grossman Dennis Kasle Michael Crane A 2 - - - - - 102.00 0.00 102.00 7.43 Silver
3 Steven Winokur Ching-Po Wang Xingyu Zhang Frank Treiber III A 3 - - - - - 101.00 0.00 101.00 5.57 Silver
7 Rose Burke Sondra Schubiner Margaret Moore Lynne Cook A 4 - - - - - 82.00 0.00 82.00 4.18 Silver
15 Michael D Alioto Owen Lien Zachary Wasserman Grant Petersen Sheldon Kirsch A 5 - - - - - 76.00 0.00 76.00 3.30 Silver
17 Richard Temkin Irving Rosenstein John Koschik Dennis Carman A - - - - - - 75.00 0.00 75.00 1.28 Silver
12 Robert Raf Ronna Galin Cheryl Bloom James Bloom B - 1 - - - - 73.00 0.00 73.00 4.13 Silver
14 David Copi Giles Schnob Dianne Arman Judith Gessner C - 2 1 - - - 70.00 0.00 70.00 3.10 Silver
9 Susan Parnes Gordon Parnes Robert Katz Jonathan Fleischmann Ron Smith A - - - - - - 70.00 0.00 70.00 0.96 Silver
6 Anthony Savant Harrison Fletcher Craig Linderman Marianne Linderman C - 3 2 - - - 68.00 0.00 68.00 2.32 Silver
1 Michael Giordano Richard Becher Brenda Jaffe Charlotte Kartsonis A - - - - - - 68.00 0.00 68.00 0.96 Silver
18 Tengyun Tony Cao Yu Chen Henry Zhang Yanping Zhang C - 4 3 - - - 62.00 0.00 62.00 1.74 Silver
11 Joseph W Van Wissen Julie Morrone Stephanie Nagle Rosemary Heenan C - - - - - - 61.00 0.00 61.00 0.96 Silver
2 Larry Lewis Lakshmi Vora Naresh Kapila John Piljan B - - - - - - 59.00 0.00 59.00 0.96 Silver
10 Kenneth Geisler Arlene Geisler Lun Kuen Wong D Abraham C - - - - - - 58.00 0.00 58.00 0.64 Silver
4 Duaine Benard Gary Luoma Jane Gardner Marilyn Crane B - - - - - - 56.00 0.00 56.00 0.96 Silver
13 Manus Nemeth Marsha Leiphart Lynn Martin Karen Proefke C - - - - - - 37.00 0.00 37.00 0.64 Silver
16 Reuven AnafShalom Timothy Romlein Joyce Van Ochten FengYi (Michael) Zhang C - - - - - - 35.00 0.00 35.00 0.32 Silver

Bracket

Bracket available from Fast Results