Jun 21, 2018 - Thursday 2:30 pm

Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 1

19.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
6.78 Silver 1 65.00 Samir ZeineSouthfield, MI Bert NewmanWest Bloomfield, MI Kathy NewmanWest Bloomfield, MI Irving RosensteinTroy, MI
5.09 Silver 2 60.00 Bob WebberWaterford, MI Sheldon KirschWest Bloomfield, MI Debra EavesNorthville, MI Jerrold GrossmanRochester Hills, MI
3.81 Silver 3 52.00 Douglas KahnAnn Arbor, MI Andrew GarnettSt Petersburg, FL Owen LienOak Park, MI Linda PerlmanMilan, MI
2.86 Silver 4 48.00 Wilbur ArgersingerAnn Arbor, MI David GraffAnn Arbor, MI Steven WinokurRochester, MI William WinokurWest Bloomfield, MI
2.15 Silver 5 47.00 Rose BurkeBloomfield Hls, MI Sondra SchubinerFranklin, MI Nadele SpiroBloomfield, MI Carol KasleBloomfield, MI
1.61 Silver 6 46.00 Michael CraneFarmington Hls, MI Richard TemkinFarmington, MI Ron SmithChicago, IL Robert KatzAnn Arbor, MI
2.75 Silver 1 1 45.00 Satish ShahSterling Hgts, MI Larry CohenWest Bloomfield, MI Kerry LaferFarmington Hls, MI Song LinRochester Hills, MI
2.06 Silver 2 44.00 Carolyn SimmerWest Bloomfield, MI Michael KaleelSterling Hgts, MI Richard MenczerBloomfield, MI John DreifusFarmington, MI
1.55 Silver 3 40.00 Gerald ViedrahWest Bloomfield, MI Beverly KrugerWest Bloomfield, MI Peter BolgarSouthfield, MI Bonnie WeinsteinFarmington, MI
1.16 Silver 4 39.00 James HillRoyal Oak, MI Joyce BellOak Park, MI Sharron KreindlerBloomfield Hls, MI Ruth BrownsteinWest Bloomfield, MI
1.32 Silver 2 36.00 Nathan BankerFlat Rock, MI Suzanne McIlhinyDearborn, MI Barb FerreraDearborn, MI Jane GardnerNorthville, MI

Recaps

Section K

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
18 Samir Zeine Bert Newman Kathy Newman Irving Rosenstein A 1 - - - - - 65.00 0.00 65.00 6.78 Silver
9 Bob Webber Sheldon Kirsch Debra Eaves Jerrold Grossman A 2 - - - - - 60.00 0.00 60.00 5.09 Silver
12 Douglas Kahn Andrew Garnett Owen Lien Linda Perlman A 3 - - - - - 52.00 0.00 52.00 3.81 Silver
15 Wilbur Argersinger David Graff Steven Winokur William Winokur A 4 - - - - - 48.00 0.00 48.00 2.86 Silver
2 Rose Burke Sondra Schubiner Nadele Spiro Carol Kasle A 5 - - - - - 47.00 0.00 47.00 2.15 Silver
11 Michael Crane Richard Temkin Ron Smith Robert Katz A 6 - - - - - 46.00 0.00 46.00 1.61 Silver
19 Satish Shah Larry Cohen Kerry Lafer Song Lin C - 1 1 - - - 45.00 0.00 45.00 2.75 Silver
13 Carolyn Simmer Michael Kaleel Richard Menczer John Dreifus B - 2 - - - - 44.00 0.00 44.00 2.06 Silver
8 Phyllis Cohn Jonathan Fleischmann Michael D Alioto Kurt Dasher A - - - - - - 40.00 0.00 40.00 0.54 Silver
14 Gerald Viedrah Beverly Kruger Peter Bolgar Bonnie Weinstein B - 3 - - - - 40.00 0.00 40.00 1.55 Silver
7 James Hill Joyce Bell Sharron Kreindler Ruth Brownstein B - 4 - - - - 39.00 0.00 39.00 1.16 Silver
10 Nathan Banker Suzanne McIlhiny Barb Ferrera Jane Gardner C - - 2 - - - 36.00 0.00 36.00 1.32 Silver
6 Linda Mittelstaedt Judi Amatangelo Marilyn Crane Charlotte Miller B - - - - - - 36.00 0.00 36.00 0.54 Silver
5 Ronald Horwitz Michael Giordano Brenda Jaffe Walter Goldsmith A - - - - - - 32.00 0.00 32.00 0.54 Silver
17 Duaine Benard Gary Luoma Louise Less Rosemary Bailey C - - - - - - 31.00 0.00 31.00 0.14 Silver
4 Daniel Rose Daniel Schiffer Raj Patil Barb Marti C - - - - - - 28.00 0.00 28.00 0.27 Silver
3 Arlene Geisler Kenneth Geisler Naresh Kapila Lakshmi Vora C - - - - - - 27.00 0.00 27.00 0.27 Silver
1 David Winer David Dursum Edward Potts David Bogrette C - - - - - - 27.00 0.00 27.00 0.14 Silver
16 Manus Nemeth Mary Smith Joel Grossman Shelley Boschan A - - - - - - 17.00 0.00 17.00

Bracket

Bracket available from Fast Results