May 22, 2018 - Tuesday 10:00 am

Orange Swiss Teams Event Summary

Session 2

20.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
10.50 Gold 1 86.00 Thomas SmithPlymouth, MN Rita XistrisPlymouth, MN Richard NordengWaunakee, WI Ann NordengWaunakee, WI
7.88 Gold 2 1 1 81.00 Scott RichardsonSaint Joseph, MN Shirley RichardsonSaint Joseph, MN James SchnepfAvon, MN Connie NelsonAvon, MN
5.91 Gold 3 79.00 Kerry HollowayBloomington, MN Joseph RiceWinchester, KY Paul MeerschaertLong Lake, MN Harry SapienzaMinnetonka, MN
4.53 Gold 4 2 2 77.00 Michael CurranMaple Grove, MN Raymond SmithPlymouth, MN Harold FellermanMaple Grove, MN Carl HartnessPlymouth, MN
3.50 Gold 5 3 75.00 Warren NelsonCloquet, MN Dean MontgomeryBloomington, MN Larry UttleyDuluth, MN Dianne CarrDuluth, MN
3.00 Gold 6 74.00 Michael CasselRoseville, MN Robert SchachterEden Prairie, MN Brian CrossleyEagan, MN Barry PurringtonEagan, MN
2.55 Gold 4 70.00 Joel KramerMinneapolis, MN Shelly HuseboEden Prairie, MN Maureen WeimanEden Prairie, MN Marsha DevineMinneapolis, MN
2.24 Gold 5 3 61.00 Dave HellwigMinneapolis, MN Richard CottleSaint Paul, MN Marguerite CowlesEdina, MN Carol Ann PaulsonMinneapolis, MN
1.68 Gold 4 52.00 Tom ButtweilerSaint Cloud, MN Joan PickardSaint Cloud, MN Charlene ThulSaint Cloud, MN Beverly BergLake Wales, FL

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
6 Thomas Smith Rita Xistris Richard Nordeng Ann Nordeng A 1 - - - - - 86.00 0.00 86.00 10.50 Gold
13 Scott Richardson Shirley Richardson James Schnepf Connie Nelson C 2 1 1 - - - 81.00 0.00 81.00 7.88 Gold
16 Kerry Holloway Joseph Rice Paul Meerschaert Harry Sapienza A 3 - - - - - 79.00 0.00 79.00 5.91 Gold
18 Michael Curran Raymond Smith Harold Fellerman Carl Hartness C 4 2 2 - - - 77.00 0.00 77.00 4.53 Gold
11 Warren Nelson Dean Montgomery Larry Uttley Dianne Carr B 5 3 - - - - 75.00 0.00 75.00 3.50 Gold
14 Michael Cassel Robert Schachter Brian Crossley Barry Purrington A 6 - - - - - 74.00 0.00 74.00 3.00 Gold
1 Ken Gee Hannah Moon Ayako Miyakuni Kenji Miyakuni A - - - - - - 72.00 0.00 72.00 1.68 Red
15 Joel Kramer Shelly Husebo Maureen Weiman Marsha Devine B - 4 - - - - 70.00 0.00 70.00 2.55 Gold
8 Pat Burrows Greg Caucutt Dave Hoffman Carol Cummings A - - - - - - 65.00 0.00 65.00 1.68 Red
3 Dave Hellwig Richard Cottle Marguerite Cowles Carol Ann Paulson C - 5 3 - - - 61.00 0.00 61.00 2.24 Gold
20 G S Jade Barrett David Koble Donna Lombardini Mary Doyle A - - - - - - 61.00 0.00 61.00 1.26 Red
12 Peter Wityk Nancy Wittwer Kerry Brothers Linda Webb A - - - - - - 53.00 0.00 53.00 0.84 Red
2 Tom Buttweiler Joan Pickard Charlene Thul Beverly Berg C - - 4 - - - 52.00 0.00 52.00 1.68 Gold
17 Richard Wright Diane Wright Norma Gordon Keith Gordon C - - - - - - 47.00 0.00 47.00 1.26 Red
10 Nathan Pike Ann Van Ryn Joyce Lewis Michael Salscheider C - - - - - - 46.00 0.00 46.00 0.42 Red
4 Margaret Rich Alice Goetz Elaine Hassinger Larry McIntyre C - - - - - - 44.00 0.00 44.00 0.42 Red
7 Joseph Browan Grant Duffrin Deborah Watson Elaine Prebonich B - - - - - - 42.00 0.00 42.00 0.42 Red
9 Linda Brammer Barb Zipoy Cindy Moat Ann House B - - - - - - 42.00 0.00 42.00 0.84 Red
5 Jim Larsen Bernice Blaske Jane Schoening Sandra Lyons C - - - - - - 39.00 0.00 39.00 0.84 Red
19 Michael Saeger Lloyd Arntsen Dixie Wantoch Liz Lin C - - - - - - 34.00 0.00 34.00 0.84 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results