May 06, 2018 - Sunday 10:00 am

Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 2

19.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
7.98 Silver 1 93.00 Jodi KimbrellSpokane, WA Pete PluhtaPullman, WA Chwen-I LiuRichland, WA Larry LangRichland, WA
5.99 Silver 2 84.00 Andrew HesserRichland, WA Patrick PintoRichland, WA Lynne PaaschWest Richland, WA Kathleen PowersRichland, WA
4.49 Silver 3 76.00 Dick MaisonYakima, WA Dee SteilNew Westminster, BC Robert Hackett JrYakima, WA Sharon IrwinMaple Valley, WA
3.37 Silver 4 70.00 Tom EdwardsRichland, WA Henry ChouRichland, WA Polly DunnBellevue, WA Pat DunnBellevue, WA
2.66 Silver 5 69.00 Marilyn HesserRichland, WA Mary BabcockEast Wenatchee, WA Barbara KinneyWenatchee, WA Harold AntonsonOlympia, WA
2.67 Silver 6/9 1/3 66.00 Paul BurmaSunnyside, WA Doug SandersGrandview, WA Kenneth LockwoodYakima, WA Bill FromherzYakima, WA
2.67 Silver 6/9 1/3 66.00 Donna ParkesKennewick, WA Leanne ZaringRichland, WA Mary FergusonRichland, WA Lucie FritzRichland, WA
2.67 Silver 6/9 1/3 66.00 Karen EvelandLewiston, ID Renee PetersenMoscow, ID Marty O'MalleyPullman, WA Kathy O'MalleyPullman, WA
1.91 Silver 6/9 66.00 Barry BalofWalla Walla, WA Carol GundersonCollege Place, WA Duane ChristensenBoise, ID Carol ChristensenBoise, ID
1.46 Silver 4 55.00 Donald HansetSandpoint, ID William DraytonNaples, ID Nobi MorrisWenatchee, WA Karen RiseLeavenworth, WA
1.93 Silver 1 48.00 Claire ValenteWalla Walla, WA Daniel BalofWalla Walla, WA Mary Eliza BalofWalla Walla, WA Johanna StoberockWalla Walla, WA

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
6 Jodi Kimbrell Pete Pluhta Chwen-I Liu Larry Lang A 1 - - - - - 93.00 0.00 93.00 7.98 Silver
15 Andrew Hesser Patrick Pinto Lynne Paasch Kathleen Powers A 2 - - - - - 84.00 0.00 84.00 5.99 Silver
12 Dick Maison Dee Steil Robert Hackett Jr Sharon Irwin A 3 - - - - - 76.00 0.00 76.00 4.49 Silver
10 Tom Edwards Henry Chou Polly Dunn Pat Dunn A 4 - - - - - 70.00 0.00 70.00 3.37 Silver
16 Marilyn Hesser Mary Babcock Barbara Kinney Harold Antonson A 5 - - - - - 69.00 0.00 69.00 2.66 Silver
5 Paul Burma Doug Sanders Kenneth Lockwood Bill Fromherz B 6/9 1/3 - - - - 66.00 0.00 66.00 2.67 Silver
8 Donna Parkes Leanne Zaring Mary Ferguson Lucie Fritz B 6/9 1/3 - - - - 66.00 0.00 66.00 2.67 Silver
18 Karen Eveland Renee Petersen Marty O'Malley Kathy O'Malley B 6/9 1/3 - - - - 66.00 0.00 66.00 2.67 Silver
13 Barry Balof Carol Gunderson Duane Christensen Carol Christensen A 6/9 - - - - - 66.00 0.00 66.00 1.91 Silver
4 Jay Roll Suzanne St Thomas Dudley Brown Martin Mack A - - - - - - 65.00 0.00 65.00 0.90 Silver
3 Donald Hanset William Drayton Nobi Morris Karen Rise B - 4 - - - - 55.00 0.00 55.00 1.46 Silver
11 Karen DeMeritt Jane Hunt Hassan Mojtahedi Shakir Zaman B - - - - - - 54.00 0.00 54.00 0.90 Silver
1 Chris Gorchels Kay Teal J Diven Herbert Wampole A - - - - - - 49.00 0.00 49.00 0.60 Silver
19 Claire Valente Daniel Balof Mary Eliza Balof Johanna Stoberock C - - 1 - - - 48.00 0.00 48.00 1.93 Silver
9 Jim Adams Susan Dunn Ed Strieper Deanna Strieper Marilyn Steele C - - - - - - 47.00 0.00 47.00 0.60 Silver
2 Susie Ball Janice Rolfe Joyce Muzzall Jim Dukelow B - - - - - - 46.00 0.00 46.00 0.75 Silver
14 Arthur Bean Mary Pat Bean Bruce Dudzik Normand Dominique C - - - - - - 45.00 0.00 45.00 0.60 Silver
7 Dan Hendry Robert Matsen Marjorie Gilmore Sandra Hendry B - - - - - - 41.00 0.00 41.00 0.60 Silver
17 David Brouwer Siglinde Koellner Douglas Baxter David Orcutt C - - - - - - 34.00 0.00 34.00 0.45 Silver

Bracket

Bracket available from Fast Results