Mar 22, 2018 - Thursday 2:30 pm

Swiss Teams Event Summary

Session 1

21.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
6.97 Silver 1 66.00 Michael CraneCanton, MI Richard TemkinFarmington, MI Henry ShevitzBloomfield Hls, MI Mary SmithHazel Park, MI
5.23 Silver 2 1 60.00 Steven JacobBloomfield Hls, MI Robert RafWest Bloomfield, MI Sandy BirnholtzSylvan Lake, MI Grant PetersenTaylor, MI
3.92 Silver 3 49.00 Jonathan FleischmannBloomfield, MI Phyllis CohnBloomfield Hls, MI Sandy GollerFarmington, MI Robert KatzAnn Arbor, MI
2.58 Silver 4/5 2/3 46.00 Michael KaleelSterling Hgts, MI Richard MenczerBloomfield, MI John DreifusFarmington, MI Carolyn SimmerWest Bloomfield, MI
2.58 Silver 4/5 2/3 46.00 Steve O'GuinTaylor, MI Dolores BrightMilford, MI Michael KrautRoyal Oak, MI Ronald RogersTroy, MI
1.71 Silver 6/7 4 1 45.00 Satish ShahSterling Hgts, MI Song LinRochester Hills, MI Larry CohenWest Bloomfield, MI George ChristianOakland Twp, MI
1.45 Silver 6/7 45.00 Samir ZeineSouthfield, MI Bob WebberWaterford, MI William WinokurWest Bloomfield, MI Daniel MarcusWest Bloomfield, MI
1.09 Silver 5 44.00 Cassandra RodgerTroy, MI Arnold GottliebWest Bloomfield, MI Naresh KapilaAuburn Hills, MI Harrison FletcherMacomb Township, MI
1.28 Silver 2 40.00 Kenneth GeislerClarkston, MI Arlene GeislerClarkston, MI Emily MillerBirmingham, MI Kathy TwomeyBloomfield Vlg, MI
0.96 Silver 3 36.00 Peter MalcolmsonDetroit, MI Mark SternGrosse Pointe, MI Richard MuntzBrownstown Twp, MI Susan YesterBirmingham, MI

Recaps

Section G

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
18 Michael Crane Richard Temkin Henry Shevitz Mary Smith A 1 - - - - - 66.00 0.00 66.00 6.97 Silver
6 Steven Jacob Robert Raf Sandy Birnholtz Grant Petersen B 2 1 - - - - 60.00 0.00 60.00 5.23 Silver
8 Jonathan Fleischmann Phyllis Cohn Sandy Goller Robert Katz A 3 - - - - - 49.00 0.00 49.00 3.92 Silver
13 Michael Kaleel Richard Menczer John Dreifus Carolyn Simmer B 4/5 2/3 - - - - 46.00 0.00 46.00 2.58 Silver
19 Steve O'Guin Dolores Bright Michael Kraut Ronald Rogers B 4/5 2/3 - - - - 46.00 0.00 46.00 2.58 Silver
20 Satish Shah Song Lin Larry Cohen George Christian C 6/7 4 1 - - - 45.00 0.00 45.00 1.71 Silver
10 Samir Zeine Bob Webber William Winokur Daniel Marcus A 6/7 - - - - - 45.00 0.00 45.00 1.45 Silver
11 Cassandra Rodger Arnold Gottlieb Naresh Kapila Harrison Fletcher B - 5 - - - - 44.00 0.00 44.00 1.09 Silver
9 Dan Sutherland Steven Shumer Joyce Bell Milton Siegel B - - - - - - 43.00 0.00 43.00 0.81 Silver
4 Paul Chirgwin Michael McGaw Irving Hershman James Smyth B - - - - - - 43.00 0.00 43.00 0.81 Silver
17 Edward White Brenda Fortunate Kathy Newman Bert Newman A - - - - - - 42.00 0.00 42.00 0.54 Silver
15 Brenda Jaffe Linda Golumbia Arthur Golumbia Charlotte Kartsonis A - - - - - - 40.00 0.00 40.00 0.27 Silver
1 Kenneth Geisler Arlene Geisler Emily Miller Kathy Twomey C - - 2 - - - 40.00 0.00 40.00 1.28 Silver
7 Peter Malcolmson Mark Stern Richard Muntz Susan Yester C - - 3 - - - 36.00 0.00 36.00 0.96 Silver
2 Manus Nemeth Douglas Kahn Andrew Garnett Zoe Alpern B - - - - - - 35.00 0.00 35.00 0.54 Silver
21 Barb Marti Raj Patil Marilyn Crane Daniel Schiffer C - - - - - - 34.00 0.00 34.00 0.54 Silver
3 Wilbur Argersinger Dennis Carman Bob Rasmussen John Koschik A - - - - - - 31.00 0.00 31.00 0.27 Silver
5 Duaine Benard Gary Luoma Louise Less Jane Gardner B - - - - - - 27.00 0.00 27.00 0.14 Silver
14 Deepak Dighe Latika Mangrulkar Larry Freedman Susan Meneilley C - - - - - - 26.00 0.00 26.00 0.14 Silver
16 James Banaszek Frederic Fayle Mary Stewart Pearl Lim C - - - - - - 22.00 0.00 22.00 0.27 Silver
12 Carrie Osborne James McNamara Lisa Karam James Korte C - - - - - - 20.00 0.00 20.00

Bracket

Bracket available from Fast Results