Oct 22, 2017 - Sunday 10:00 am

Howard Schmid Memorial Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 2

19.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
7.98 Silver 1 1 86.00 Wayne CarpenterChesterton, IN Laverne NikschPortage, IN Yuan HsuHammond, IN Dave BiglerHobart, IN
5.99 Silver 2 2 83.00 Michael BrissetteGary, IN Alan YngveChesterton, IN Janice CusterChesterton, IN Anne MurphyChesterton, IN
4.49 Silver 3 81.00 Barbara GraeginDyer, IN James O'ConnellValparaiso, IN Joseph ChinHighland, IN Tom HallumMishawaka, IN
3.37 Silver 4 80.00 Robert ButzKankakee, IL Larry RabideauMarana, AZ Lee EsworthyThe Villages, FL John GoringFrankfort, IL
2.66 Silver 5 76.00 Joshua StarkGrayslake, IL Robert LassChicago, IL Tom FogartyChicago, IL Suzanne DunnCrystal Lake, IL
2.41 Silver 6/7 3 72.00 Marci MeyerLong Beach, IN Keith MeyerLong Beach, IN William WendtLa Porte, IN Thomas O'ConnellLong Beach, IN
2.14 Silver 6/7 72.00 Steven WatsonSchererville, IN Norman SzewczykLansing, IL Anthony GillianCalumet City, IL Daniel SpainPortage, IN Louis NimnichtCrown Point, IN
1.81 Silver 4 68.00 Kenneth BissonAngola, IN Chester PinkhamAngola, IN Gary ChaneyWoodburn, IN Kimberly GrantFort Wayne, IN
2.20 Silver 5 1 64.00 Alta AllenGary, IN Daryl FraleyCrown Point, IN John HamiltonSouth Bend, IN Lynn MillerSouth Bend, IN
1.65 Silver 2 53.00 Marilyn GinzelHammond, IN John GinzelHammond, IN Hilda ConnorMunster, IN Norma VierkLansing, IL

Recaps

Section E

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
5 Wayne Carpenter Laverne Niksch Yuan Hsu Dave Bigler B 1 1 - - - - 86.00 0.00 86.00 7.98 Silver
19 Michael Brissette Alan Yngve Janice Custer Anne Murphy B 2 2 - - - - 83.00 0.00 83.00 5.99 Silver
14 Barbara Graegin James O'Connell Joseph Chin Tom Hallum A 3 - - - - - 81.00 0.00 81.00 4.49 Silver
8 Robert Butz Larry Rabideau Lee Esworthy John Goring A 4 - - - - - 80.00 0.00 80.00 3.37 Silver
12 Joshua Stark Robert Lass Tom Fogarty Suzanne Dunn A 5 - - - - - 76.00 0.00 76.00 2.66 Silver
17 Steven Watson Norman Szewczyk Anthony Gillian Daniel Spain Louis Nimnicht A 6/7 - - - - - 72.00 0.00 72.00 2.14 Silver
9 Marci Meyer Keith Meyer William Wendt Thomas O'Connell B 6/7 3 - - - - 72.00 0.00 72.00 2.41 Silver
11 Kenneth Bisson Chester Pinkham Gary Chaney Kimberly Grant B - 4 - - - - 68.00 0.00 68.00 1.81 Silver
7 Alta Allen Daryl Fraley John Hamilton Lynn Miller C - 5 1 - - - 64.00 0.00 64.00 2.20 Silver
15 Arlyne Filler Alan Filler Trudi McKamey Patricia Mikuta B - - - - - - 62.00 0.00 62.00 0.90 Silver
2 Sally Levering Al Levering Gordon Decker Susan Decker A - - - - - - 61.00 0.00 61.00 0.60 Silver
10 George Roeper Lynne Kostopoulos Patricia Valiska Ruth Goodpasture B - - - - - - 54.00 0.00 54.00 0.90 Silver
13 Jacqueline Chavez Jan Merrick Shirley Koch Anna Urosevich B - - - - - - 53.00 0.00 53.00 0.90 Silver
4 Marilyn Ginzel John Ginzel Hilda Connor Norma Vierk C - - 2 - - - 53.00 0.00 53.00 1.65 Silver
18 Ivye Benson Mary Ann Filipiak Patricia Manning Douglas Booth C - - - - - - 44.00 0.00 44.00 0.90 Silver
6 Carolyn Potasnik Mary Kocevar Terry Bauer Lynn Bayman C - - - - - - 43.00 0.00 43.00 0.60 Silver
3 Fred Princehorn Patrice Princehorn Caron Espinosa Patricia D'Errico C - - - - - - 36.00 0.00 36.00 0.30 Silver
1 Charlotte Abernethy Anna Urick Laurence Dunford Margaret Kiernan B - - - - - - 34.00 0.00 34.00 0.60 Silver
16 Judy Selund Juwanna Walton Geraldine Tyler Carol Miller C - - - - - - 18.00 0.00 18.00

Bracket

Bracket available from Fast Results