Oct 05, 2017 - Thursday 9:30 am

A/B/C Swiss Teams Event Summary

Session 2

31.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
26.10 Gold 1 95.00 John RussellN Barrington, IL Norman CoombsBrookville, IN Donald FloridaIndianapolis, IN Annette ClarkIndianapolis, IN
19.58 Gold 2 87.00 Larry JonesPickerington, OH Douglas MillsapColumbus, OH Michael GladfelterColumbus, OH Mary Jane GladfelterColumbus, OH
14.68 Gold 3 84.00 Ron AshbacherSaint Louis, MO Richard VatterCadillac, MI Kay EnfieldSanta Fe, NM Jakob KristinssonDeerfield Beach, FL
11.01 Gold 4 83.00 Bryan StoreyFrisco, TX John BrombergDallas, TX Colby VernayLacon, IL Barry SchafferFrisco, TX
8.70 Gold 5 76.00 Mike LevineBoca Raton, FL Eddie WoldHouston, TX Oren KriegelChicago, IL David GraingerEtobicoke, ON Dennis ClerkinBloomington, IN Jerry ClerkinBloomington, IN
7.46 Gold 6 75.00 Ray CanaleLake Leelanau, MI Susan HintonVancleave, MS Michael DaltonPalm Coast, FL Robert McClendonPonte Vedra, FL
6.17 Gold 7/8 73.00 Dave FredInterlochen, MI Patty FredInterlochen, MI John Bridgewater IIColumbus, IN Massoud BananKokomo, IN
6.17 Gold 7/8 73.00 Phillip BeckerBeachwood, OH Fleur HowardGates Mills, OH Stephanie AlexanderMentor, OH Robert AlexanderMentor, OH
10.74 Gold 1 1 67.00 Robert GrantFort Wayne, IN Grant Van HorneAuburn, IN Kimberly GrantFort Wayne, IN Gary ChaneyWoodburn, IN
7.05 Gold 2/3 66.00 David KennedyDayton, OH Matthew BoneDayton, OH Wayne O'ConnorDayton, OH Marilyn O'ConnorDayton, OH
7.05 Gold 2/3 2 66.00 Lee BaatzColumbia City, IN Carol WattersColumbia City, IN Richard BredemeyerFort Wayne, IN James KartFort Wayne, IN
4.53 Gold 4 3 62.00 Edward WilsonTalking Rock, GA Paul FaganSuffern, NY Richard PeacockGrosse Pt Shore, MI Fred BattenGrosse Pointe, MI
3.33 Gold 5/6 60.00 Thomas HebronEdwardsburg, MI Tom HallumMishawaka, IN Constance GalantiCrest Hill, IL Wynn CookAurora, IL
3.33 Gold 5/6 60.00 Steven JacksonVero Beach, FL Thomas KellyFort Wayne, IN K KoorsenFort Wayne, IN Joseph ShullNew Haven, IN
2.77 Gold 4 58.00 Steve MacheelLady Lake, FL Andrea MacheelLady Lake, FL Sharon JonesFishers, IN Pam StrackIndianapolis, IN
2.19 Gold 5 56.00 Bob DerberSpringfield, IL Mark BeattieSherman, IL James WalterAnn Arbor, MI Charles LangleyMechanicsburg, IL

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
18 John Russell Norman Coombs Donald Florida Annette Clark A 1 - - - - - 95.00 0.00 95.00 26.10 Gold
14 Larry Jones Douglas Millsap Michael Gladfelter Mary Jane Gladfelter A 2 - - - - - 87.00 0.00 87.00 19.58 Gold
22 Ron Ashbacher Richard Vatter Kay Enfield Jakob Kristinsson A 3 - - - - - 84.00 0.00 84.00 14.68 Gold
3 Bryan Storey John Bromberg Colby Vernay Barry Schaffer A 4 - - - - - 83.00 0.00 83.00 11.01 Gold
24 Mike Levine Eddie Wold Oren Kriegel David Grainger Dennis Clerkin Jerry Clerkin A 5 - - - - - 76.00 0.00 76.00 8.70 Gold
11 Ray Canale Susan Hinton Michael Dalton Robert McClendon A 6 - - - - - 75.00 0.00 75.00 7.46 Gold
16 Dave Fred Patty Fred John Bridgewater II Massoud Banan A 7/8 - - - - - 73.00 0.00 73.00 6.17 Gold
26 Phillip Becker Fleur Howard Stephanie Alexander Robert Alexander A 7/8 - - - - - 73.00 0.00 73.00 6.17 Gold
8 Robert Grant Grant Van Horne Kimberly Grant Gary Chaney C - 1 1 - - - 67.00 0.00 67.00 10.74 Gold
10 David Kennedy Matthew Bone Wayne O'Connor Marilyn O'Connor B - 2/3 - - - - 66.00 0.00 66.00 7.05 Gold
23 Lee Baatz Carol Watters Richard Bredemeyer James Kart C - 2/3 2 - - - 66.00 0.00 66.00 7.05 Gold
1 Chris Habegger Ray Johnson Robert Gardner Dick Bruno Chayem Ben Moshe A - - - - - - 65.00 0.00 65.00 2.00 Red
5 Sudheer Pimputkar Vickie Sebastian Robert Sulgrove Michael Hellmer A - - - - - - 64.00 0.00 64.00 1.50 Red
31 Edward Wilson Paul Fagan Richard Peacock Fred Batten C - 4 3 - - - 62.00 0.00 62.00 4.53 Gold
17 Mitchell Pote Linda Leedy Martin Feeney Wagner Van Vlack A - - - - - - 62.00 0.00 62.00 1.50 Red
9 Thomas Hebron Tom Hallum Constance Galanti Wynn Cook B - 5/6 - - - - 60.00 0.00 60.00 3.33 Gold
21 Steven Jackson Thomas Kelly K Koorsen Joseph Shull B - 5/6 - - - - 60.00 0.00 38.00 60.00 3.33 Gold
6 Steve Macheel Andrea Macheel Sharon Jones Pam Strack C - - 4 - - - 58.00 0.00 58.00 2.77 Gold
2 Bob Derber Mark Beattie James Walter Charles Langley C - - 5 - - - 56.00 0.00 56.00 2.19 Gold
7 John Killeen Patricia Killeen Lena Howard William Searcy A - - - - - - 55.00 0.00 55.00 1.50 Red
27 Frank Paynter Alex Khrakovsky Tom Bishel John Bishel C - - - - - - 55.00 0.00 55.00 1.50 Red
20 Margie Wysong Maureen Clerkin Mary Ann Kanervo Kathryn Garrity C - - - - - - 54.00 0.00 54.00 1.00 Red
29 Tony Viidik Joan Viidik Sue Lan Ma Peter Petruzzellis A - - - - - - 54.00 0.00 54.00 1.50 Red
4 John Peer James Rowen Bruce Stroud Linda Cronkleton C - - - - - - 51.00 0.00 51.00 1.50 Red
30 Robert Delaney Kenneth Woodman Steven Watson Louis Nimnicht A - - - - - - 48.00 0.00 48.00 1.00 Red
28 Joy Willging Evelyn Edmunds Lynn Ward Sue Wagner C - - - - - - 47.00 0.00 47.00 0.50 Red
19 Kathy Twomey Julie Johnson Richard Tam Allison Randol Daniel Rosenblatt C - - - - - - 46.00 0.00 46.00 1.00 Red
25 D Abraham Edmond Douville Donna Simon Daniel Simon B - - - - - - 42.00 0.00 42.00 0.50 Red
13 Jerome Yeamans W Thomas Stahl Patricia Jones Sheila Fasbender C - - - - - - 41.00 0.00 19.00 41.00
12 Marci Meyer Keith Meyer John Hamilton Lynn Miller C - - - - - - 25.00 0.00 3.00 25.00
15 John Kohne Jr Lillian Armentrout Sarah Colvin Joseph Kohne C - - - - - - 10.00 0.00 10.00

Bracket

Bracket available from Fast Results