Oct 14, 2017 - Saturday 10:00 am

Stratified Open Swiss Teams Event Summary

Session 2

19.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
10.15 Gold 1 98.00 Jack ShartsisHuntington Wds, MI Zachary WassermanFarmington Hls, MI Owen LienOak Park, MI Chuck BurgerWest Bloomfield, MI
7.61 Gold 2 83.00 Donald RumelhartAnn Arbor, MI Stephen MackayMarkham, ON David ColbertEtobicoke, ON Ned IrvingHot Springs Vlg, AR
5.71 Gold 3 82.00 Martin HirschmanSouthfield, MI Robert BrentBloomfield, MI Sheldon KirschWest Bloomfield, MI Michael D AliotoBirmingham, MI
4.28 Gold 4 81.00 Julie ArbitCharlotte, NC Jordan KayeWest Bloomfield, MI Morrie KleinplatzWindsor, ON Jonathan FleischmannBloomfield, MI
3.38 Gold 5 69.00 Frank Treiber IIIToledo, OH Robert KatzAnn Arbor, MI Susan ParnesFlint, MI Gordon ParnesFlint, MI
4.99 Gold 6 1 1 68.00 Kenneth GeislerClarkston, MI Arlene GeislerClarkston, MI Barb MartiLivonia, MI Lakshmi VoraBloomfield Hls, MI
3.74 Gold 2 66.00 Bob OndoAnn Arbor, MI Grant PetersenTaylor, MI Mark HuggerDexter, MI Alan CohnWest Bloomfield, MI Rhonda MonroBeverly Hills, MI
2.81 Gold 3 61.00 Tai ChanTroy, MI Lynda ThalWest Bloomfield, MI Song LinRochester Hills, MI Ching-Po WangTroy, MI
2.11 Gold 4 56.00 Shobhana JoshiAnn Arbor, MI Deepak DigheWest Bloomfield, MI Naresh KapilaAuburn Hills, MI Larry LewisRochester, MI

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
11 Jack Shartsis Zachary Wasserman Owen Lien Chuck Burger A 1 - - - - - 98.00 0.00 98.00 10.15 Gold
15 Donald Rumelhart Stephen Mackay David Colbert Ned Irving A 2 - - - - - 83.00 0.00 83.00 7.61 Gold
9 Martin Hirschman Robert Brent Sheldon Kirsch Michael D Alioto A 3 - - - - - 82.00 0.00 82.00 5.71 Gold
7 Julie Arbit Jordan Kaye Morrie Kleinplatz Jonathan Fleischmann A 4 - - - - - 81.00 0.00 81.00 4.28 Gold
4 Frank Treiber III Robert Katz Susan Parnes Gordon Parnes A 5 - - - - - 69.00 0.00 69.00 3.38 Gold
12 Kenneth Geisler Arlene Geisler Barb Marti Lakshmi Vora C 6 1 1 - - - 68.00 0.00 68.00 4.99 Gold
10 Lynne Cook Rose Burke Brenda Jaffe Sondra Schubiner A - - - - - - 67.00 0.00 67.00 1.26 Red
19 Bob Ondo Grant Petersen Mark Hugger Alan Cohn Rhonda Monro B - 2 - - - - 66.00 0.00 66.00 3.74 Gold
6 Suzanne Stevenson Brenda Bryant Sylvia Moss Linda Perlman A - - - - - - 65.00 0.00 65.00 1.26 Red
2 Michael Crane Richard Temkin Jerrold Grossman Debra Eaves A - - - - - - 63.00 0.00 63.00 1.05 Red
8 Tai Chan Lynda Thal Song Lin Ching-Po Wang C - 3 - - - - 61.00 0.00 61.00 2.81 Gold
3 Shobhana Joshi Deepak Dighe Naresh Kapila Larry Lewis B - 4 - - - - 56.00 0.00 56.00 2.11 Gold
13 Suzanne Baker Gary Theis Jagjit Singh Robert Christensen B - - - - - - 52.00 0.00 52.00 1.26 Red
18 Frank La Master Nancy La Master Gary Robertson Lee Easterbrook B - - - - - - 48.00 0.00 48.00 1.26 Red
16 Michael Giordano Richard Becher William Winokur Steven Winokur A - - - - - - 42.00 0.00 42.00 0.84 Red
14 Ronna Galin Robert Raf Michael McGaw James Smyth B - - - - - - 35.00 0.00 35.00 0.42 Red
5 K Van Alstine Jr Freda Mills Sue Berry Mary Lou Schaffer C - - - - - - 31.00 0.00 31.00 0.84 Red
17 John Borden Ronald Zurilla William Smallwood Arnold Brandt C - - - - - - 24.00 0.00 24.00
1 Edward White Christine Owens Gene Owens Irving Rosenstein A - - - - - - 20.00 0.00 20.00 0.42 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results