Sep 10, 2017 - Sunday 10:00 am

Stratified Swiss Event Summary

Session 2

27.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
10.18 Silver 1 87.00 Larry RabideauSaint Anne, IL John GoringFrankfort, IL Robert ButzKankakee, IL Lee EsworthyShorewood, IL
7.64 Silver 2 85.00 William McFallNew Berlin, WI Jerry PoliquinGurnee, IL Aniko SzaboOconomowoc, WI Tamas SzaboOconomowoc, WI
5.73 Silver 3 80.00 Meyer AbarbanelBelvidere, IL John RussellN Barrington, IL Steve NeumuellerEvansville, WI David RockenfieldJanesville, WI
4.29 Silver 4 79.00 Fred ClaytonCarol Stream, IL Platt HillSaint Charles, IL Kay KorteWoodstock, IL Janette HowardRockford, IL
3.39 Silver 5 78.00 Paul HibbardArlington Hgts, IL Diane HibbardArlington Hgts, IL Robert LassChicago, IL Tom FogartyChicago, IL
2.91 Silver 6 72.00 Will EngelRockford, IL Catherine FashingbauerBelvidere, IL Michael AirdoOak Park, IL Janet HickersonChicago, IL
4.65 Silver 7/8 1 70.00 Karen Dale KentMarengo, IL Craig BontjesByron, IL Helen AnglemireRockford, IL Don MaloneRockford, IL
2.41 Silver 7/8 70.00 Judy ZhuRomeoville, IL Sharon FellarsDeerfield, IL Richard FellarsDeerfield, IL Jack SnyderNaperville, IL
3.49 Silver 2 62.00 Earl AndersonPoplar Grove, IL John PreeCampton Hills, IL Ardythe EdwardsHuntley, IL Neil WhittleCarol Stream, IL
2.62 Silver 3 60.00 Daniel StoneMadison, WI Janet StoneMadison, WI Christine PriestMadison, WI Geoffrey PriestMadison, WI
2.34 Silver 4 1 59.00 Greg MaccoubreyCrystal Lake, IL Martha AdamsBarrington Hls, IL Chris RobertsCrystal Lake, IL Nancy RossChicago, IL
1.55 Silver 5 57.00 Janet BrandtElgin, IL Roger DieringerElgin, IL Douglas St JohnRockford, IL Kathy OwensLoves Park, IL
1.76 Silver 2 56.00 Janice KoernerHuntley, IL Mary BelcherHuntley, IL Elaine SebastianHuntley, IL Lois Morrissey
1.32 Silver 3 51.00 Angela SmithNaples, FL Don SmithNaples, FL Peter GeittmannHeathrow, FL Margaret GeittmannLake Mary, FL

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
2 Larry Rabideau John Goring Robert Butz Lee Esworthy A 1 - - - - - 87.00 0.00 87.00 10.18 Silver
25 William McFall Jerry Poliquin Aniko Szabo Tamas Szabo A 2 - - - - - 85.00 0.00 85.00 7.64 Silver
27 Meyer Abarbanel John Russell Steve Neumueller David Rockenfield A 3 - - - - - 80.00 0.00 80.00 5.73 Silver
15 Fred Clayton Platt Hill Kay Korte Janette Howard A 4 - - - - - 79.00 0.00 79.00 4.29 Silver
21 Paul Hibbard Diane Hibbard Robert Lass Tom Fogarty A 5 - - - - - 78.00 0.00 78.00 3.39 Silver
4 Will Engel Catherine Fashingbauer Michael Airdo Janet Hickerson A 6 - - - - - 72.00 0.00 72.00 2.91 Silver
20 Karen Dale Kent Craig Bontjes Helen Anglemire Don Malone B 7/8 1 - - - - 70.00 0.00 70.00 4.65 Silver
13 Judy Zhu Sharon Fellars Richard Fellars Jack Snyder A 7/8 - - - - - 70.00 0.00 70.00 2.41 Silver
23 Paul Prez Neil Kazaross Suzanne Dunn Leslie Phelps A - - - - - - 69.00 0.00 69.00 1.20 Silver
24 Earl Anderson John Pree Ardythe Edwards Neil Whittle B - 2 - - - - 62.00 0.00 62.00 3.49 Silver
17 Stan Fuhrmann Matt Zebell Richard Nordeng Ann Nordeng A - - - - - - 61.00 0.00 61.00 0.60 Silver
22 Daniel Stone Janet Stone Christine Priest Geoffrey Priest B - 3 - - - - 60.00 0.00 60.00 2.62 Silver
18 David Jenkins Lucille Jenkins Michael Roeder Charles Vierthaler A - - - - - - 59.00 0.00 59.00 0.90 Silver
5 Greg Maccoubrey Martha Adams Chris Roberts Nancy Ross C - 4 1 - - - 59.00 0.00 59.00 2.34 Silver
3 Janet Brandt Roger Dieringer Douglas St John Kathy Owens B - 5 - - - - 57.00 0.00 57.00 1.55 Silver
11 Janice Koerner Mary Belcher Elaine Sebastian Lois Morrissey C - - 2 - - - 56.00 0.00 56.00 1.76 Silver
12 Donna Cart Catherine Wright Susan Hillberry Robert Larson B - - - - - - 56.00 0.00 56.00 1.20 Silver
7 Robert Dekeyser Arlene Snap Kathryn Chamberlain Daniel Chamberlain B - - - - - - 56.00 0.00 56.00 0.75 Silver
10 David Germaine Philip Cummuta Maria Solvie Wynn Cook B - - - - - - 53.00 0.00 53.00 0.90 Silver
6 Angela Smith Don Smith Peter Geittmann Margaret Geittmann C - - 3 - - - 51.00 0.00 51.00 1.32 Silver
16 Mary Jane Schindler Carolin Bohlin Rachel Campbell Wanda Burgard B - - - - - - 50.00 0.00 50.00 0.90 Silver
1 Bobbie Brown Nancy Esterl Michael Keeling Mary Keeling C - - - - - - 46.00 0.00 46.00 0.60 Silver
9 Fran Fey Ann Martin Sherry Heidenreich Cindy Thompson C - - - - - - 46.00 0.00 46.00 0.60 Silver
26 Karl Anderson Peggy Anderson Marilyn Croft Rolando Brabant A - - - - - - 43.00 0.00 43.00 0.60 Silver
14 Barbara Ellingson Laurence Fitzpatrick June Mutchler William Carpenter C - - - - - - 42.00 0.00 42.00 0.60 Silver
19 Arvind Shah Barbara Burda Ron Hopman Caralee Hopman B - - - - - - 40.00 0.00 3.00 40.00
8 Dennis McGoldrick Raymond Tower Jr Susan Seaver Karen Ann Miller C - - - - - - 36.00 0.00 36.00 0.30 Silver

Bracket

Bracket available from Fast Results