Aug 29, 2017 - Tuesday 10:00 am

Stratified Open Swiss Teams Event Summary

Session 2

14.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
8.40 Gold 1 1 88.00 Keith KimballNashua, NH Ronald BriggsBillerica, MA Stephen BeanNashua, NH Sarah WidhuNashua, NH
5.52 Gold 2/3 2 79.00 Robert LeeseAmherst, NH Marshall ThomasNashua, NH Franklyn CaineWeston, MA Simon ZimmermanHopkinton, MA
5.52 Gold 2/3 79.00 Arnold BermanRehoboth, MA Robert BertoniHaverhill, MA Joyce PearsonFramingham, MA Paul KellyWest Newbury, MA
3.54 Gold 4 3 74.00 John UrciuoliWakefield, RI Walter MageeManitou Beach, MI William NiemiWakefield, RI Timothy YentschJamestown, RI
2.80 Gold 5 4 73.00 Richard BaumWellesley, MA Robert BaumNatick, MA David AronsonBrookline, MA William NasonAndover, MA
2.76 Gold 1 64.00 Arlene LevyNew Rochelle, NY Barbara GrossWest Harrison, NY Carol MaxonStamford, CT Susan SchnurPort Chester, NY
2.07 Gold 2 59.00 Steven RandleQuechee, VT Karen Hewitt RandleQuechee, VT Richard TracySharon, VT Patricia EastmanWest Windsor, VT

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
12 Keith Kimball Ronald Briggs Stephen Bean Sarah Widhu B 1 1 - - - - 88.00 0.00 88.00 8.40 Gold
3 Robert Leese Marshall Thomas Franklyn Caine Simon Zimmerman B 2/3 2 - - - - 79.00 0.00 79.00 5.52 Gold
5 Arnold Berman Robert Bertoni Joyce Pearson Paul Kelly A 2/3 - - - - - 79.00 0.00 79.00 5.52 Gold
7 John Urciuoli Walter Magee William Niemi Timothy Yentsch B 4 3 - - - - 74.00 0.00 74.00 3.54 Gold
10 Richard Baum Robert Baum David Aronson William Nason B 5 4 - - - - 73.00 0.00 73.00 2.80 Gold
9 Arlene Levy Barbara Gross Carol Maxon Susan Schnur C - - 1 - - - 64.00 0.00 64.00 2.76 Gold
11 Anthony Keats Allen Post Adi Chehna Rick Holcomb B - - - - - - 63.00 0.00 63.00 1.26 Red
2 Steven Randle Karen Hewitt Randle Richard Tracy Patricia Eastman C - - 2 - - - 59.00 0.00 59.00 2.07 Gold
8 Linda Brending Charlotte Connelly William Brending Hal Jones Jr B - - - - - - 57.00 0.00 -1.00 57.00 1.26 Red
13 Roger Zessis Beatrice Bohm Deirdre Ellerson Margaret Fanning C - - - - - - 53.00 0.00 53.00 1.05 Red
1 Eric Schwartz Linda Robinson Grace Charron Albert Votolato A - - - - - - 44.00 0.00 44.00 0.84 Red
14 William Cowdell Helen Modelane Everett Halsall Beverley Lamarre A - - - - - - 41.00 0.00 41.00 0.84 Red
6 Richard Tropper Harry Glaser Peter Buonfiglio Karen Kupersmith C - - - - - - 37.00 0.00 37.00 0.63 Red
4 Inez McLaughlin M Lynne Fitzpatrick Tina Yu Elaine Kallio C - - - - - - 28.00 0.00 28.00 0.42 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results